Proč nám čokoláda dělá radost?

Foto: Unsplash

Proč nám čokoláda dělá radost?

Až příště budete jíst kousek čokolády, možná se už nebudete muset cítit tak provinile. Navzdory své špatné pověsti, způsobující přibývání na váze, může být s touto lahodnou pochoutkou spojena řada zdravotních výhod. Je dokázané, že čokoláda dokáže vyvolat pocit štěstí a radosti. Ptáte se, jak tohle čokoláda dokáže? Pojďme se podívat na její složky!

Tryptofan

Tato aminokyselina se nachází v malém množství v čokoládě a mozek ji používá k výrobě serotoninu, neurotransmiteru, který může vytvářet pocity štěstí.

Fenylethylalanin

Podporuje pocity přitažlivosti, vzrušení, nervozity a je spojen s počáteční euforií ze zamilování. Tato chemická látka také působí jako antidepresivum kombinací s dopaminem, který je přirozeně přítomen v mozku.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Theobromin

Tato látka je slabý stimulant, který spolu s kofeinem vytváří charakteristický „euforijní“ účinek, jež mnoho lidí zažívá po získání čokolády. Vědci z Neurosciences Institute v San Diegu naznačují, že čokoláda obsahuje látky, které mají na mozek účinek podobný konopí. Ale nenechte se příliš okouzlit. Museli byste totiž spolknout více než 11 kilo čokolády na jedno sezení, abyste se dostali do stavu, které vyvolává konopí.

Mléčná nebo hořká čokoláda?

Výrobci mléčné čokolády tvrdí, že jejich výrobek je zdravější, protože obsahuje mléko a mléko jak víme poskytuje našemu tělu bílkoviny a vápník . Naopak ale příznivci hořké čokolády poukazují na vyšší obsah železa a hladinu antioxidantů v jejich produktu. Je tedy otázka, co je pro koho lepší.

Další důvod k potěšení

Vědci potvrdili, že tmavá čokoláda je prospěšná pro naše zdraví. Vyšší obsah kakaa poskytuje vysoké koncentrace antioxidantů nazývaných flavonoidy, které údajně předcházejí rakovině, chrání krevní cévy, podporují zdraví srdce a působí proti vysokému krevnímu tlaku. Čokoláda obsahuje vysoký obsah antioxidantů a některé studie naznačují, že čokoláda může snížit hladinu cholesterolu i zabránit poklesu paměti.

Na co ještě čekáte? Běžte a zakousněte se do své oblíbené čokolády. Přeji dobrou chuť!

Zdroje: medicalnewstoday.com, www.sciencefocus.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: