Proč je tmavá čokoláda zdravé jídlo?

Foto: Unsplash

Proč je tmavá čokoláda zdravé jídlo?

Tmavá čokoláda je nabitá živinami, které mohou pozitivně ovlivnit vaše zdraví. Je jedním z nejlepších zdrojů antioxidantů na planetě. Studie ukazují, že tmavá čokoláda může zlepšit vaše zdraví a snížit riziko srdečních onemocnění. Tento článek shrnuje 7 přínosů hořké čokolády nebo kakaa pro naše zdraví.

1. Velmi výživné

Pokud kupujete kvalitní tmavou čokoládu s vysokým obsahem kakaa, pak je ve skutečnosti docela výživná. Obsahuje slušné množství rozpustné vlákniny a je nabitá minerály. Stogramová tyčinka tmavé čokolády se 70–85% kakaa obsahuje:

  1. 11 gramů vlákniny
  2. 67% RDI pro železo
  3. 58% RDI pro hořčík
  4. 89% RDI pro měď
  5. 98% RDI pro mangan

Má také spoustu draslíku, fosforu, zinku a selenu. Vynikající je také profil mastných kyselin v kakau a tmavé čokoládě. Tuky jsou většinou nasycené a mononenasycené, s malým množstvím polynenasycených tuků. Obsahuje také stimulanty jako kofein a teobromin, ale je nepravděpodobné, že vás v noci vzbudí, protože množství kofeinu je ve srovnání s kávou velmi malé .

2. Silný zdroj antioxidantů

Tmavá čokoláda je nabitá organickými sloučeninami, které jsou biologicky aktivní a fungují jako antioxidanty. Mezi ně patří mimo jiné polyfenoly, flavanoly a katechiny. Jedna studie ukázala, že kakao a tmavá čokoláda mají větší antioxidační aktivitu, polyfenoly a flavanoly než jakékoli jiné testované ovoce, které zahrnovalo borůvky a bobule acai.

3. Může zlepšit průtok krve a snížit krevní tlak

Flavanoly v tmavé čokoládě mohou stimulovat endotel, výstelku tepen, k produkci oxidu dusnatého (NO). Jednou z funkcí NO je vysílat signály do tepen, aby se uvolnily, což snižuje odolnost proti průtoku krve a tím snižuje krevní tlak.

Mnoho kontrolovaných studií ukazuje, že kakao a tmavá čokoláda mohou zlepšit průtok krve a snížit krevní tlak, i když účinky jsou obvykle mírné.

4. Může snížit riziko srdečních chorob

Sloučeniny v tmavé čokoládě se zdají být vysoce ochranné proti oxidaci LDL. Z dlouhodobého hlediska by to mělo způsobit mnohem menší ukládání cholesterolu v tepnách, což by vedlo k nižšímu riziku srdečních onemocnění

Několik dlouhodobých observačních studií ve skutečnosti ukazuje poměrně drastické zlepšení. Ve studii se 470 staršími muži bylo zjištěno, že kakao snižuje riziko úmrtí na srdeční choroby o neuvěřitelných 50% po dobu 15 let.

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: