10 zdravotních výhod horké čokolády

Foto: Freepik

10 zdravotních výhod horké čokolády

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Máš rád čokoládu? Možná jste vždy slyšeli, že jíst hodně čokolády pro vás není dobré. Ale nyní jim budete moci říct zdravotní přínosy každodenního jídla nebo pití čokolády.

Zde budeme hovořit o horké čokoládě nebo tmavé čokoládě, jak to chcete nazvat. Horký čokoládový nápoj je roztok  roztavené čokolády a mléka nebo vody. Poleva šlehačky nebo marshmallows může posunout svou chuť na jinou úroveň.

Bylo by zajímavé vědět, že je známý jako "kakao, jídlo bohů".

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Bohatá chuť, příjemný a uklidňující zápach a zdravotní výhody zcela ospravedlňují název "Jídlo bohů" daný Mayci. Nejen kouzelná chuť a vůně, horká čokoláda má také některé zdravotní výhody.

Bez dalšího odkladu spočítejme zdravotní přínosy horké čokolády.

1. Antidepresivum

Překvapivě se horká čokoláda konzumuje jako antidepresivum. Jako čokoláda obsahuje serotonin, neurotransmiter, který působí jako antidepresivum, takže můžete získat úlevu tím, že má doporučenou dávku horké čokolády. Navíc také způsobuje produkci endorfinů, které jsou hormonem potěšení a přírodním lékem proti bolesti.

2. Spouští  mozkovou aktivitu

Regulovaný přísun krve do mozku, tím efektivnější bude fungovat. Horká čokoláda potenciálně funguje jako silné tonikum při léčbě duševních poruch. Čokoláda má hlavní flavanoly, jako je katechin a epicatechiny, které jsou velmi užitečné pro stimulaci ochromeného mozku.

Kromě toho tyto flavonoidy zvyšují průtok krve směrem k mozku a poskytují kyslík jeho klíčovým částem pro jejich aktivní účast.

V tomto ohledu je demence   kritickou situací způsobenou sníženým průtokem krve do mozku, což vede k poklesu duševní aktivity. Takže pití kakaa nejen pomáhá léčit demenci, ale také zabraňuje nástupu jakékoli neurodegenerativní poruchy. Neurodegenerativní poruchy, jako je  Alzheimerova choroba, jsou také způsobeny poklesem průtoku krve do mozku.

Je zajímavé , že pravidelné pití horké čokolády spouští paměť a schopnost učení. Nezapomeňte pít šálek horké čokolády před přípravou na zkoušky.

3. Protirakovinný  prostředek

Ještě jedno významné použití horké čokolády je jako protirakovinné činidlo.  Vzhledem k tomu, že horká čokoláda je obohacena o flavanoly, jednu hlavní třídu flavonoidů, tyto flavanoly se používají k léčbě rakoviny. Tyto flavanoly mají antioxidační vlastnost; díky této vlastnosti mají terapeutický účinek.

Dále, Tyto antioxidanty snižují oxidační stres neutralizací volných radikálů přítomných v těle, které mohou způsobit menší zánět nebo rakovinu.

Je prokázaným faktem, že flavanoly pracují s jinými složkami v kakau, jako jsou procyanidiny, a působí jako antiproliferativní a chemo preventivní prostředky, které se používají při léčbě kolorektálního karcinomu a rakoviny prostaty.

4.Hubnutí

Ano, horká čokoláda vám pomůže zhubnout.  Ale před jídlem misky čokolády, pojďme mít jasnou představu, že horká čokoláda a teplá čokoláda  jsou dvě různé věci. Horká čokoláda nebo kakao je čokoládová tyčinka bez kakaového másla a cukru. Je to nízkokalorická pochoutka. Takže bez překročení mírného limitu můžete jíst kakao, když jste na dietě.

Pro vaše překvapení

Fitness trenéři doporučují   nějaký kakaový prášek v proteinové tyčince před tréninkem, protože upevňuje metabolismus spalování tuků.Kakaový prášek je bohatý na vlákninu. Vláknina také pomáhá při detoxikaci těla tím, že z něj odstraňuje odpad. Kromě jiných faktorů přibírání na váze je duševní stres také jedním z důvodů přibývání na váze. Serotonin přítomný v kakau tedy snižuje stres a zvyšuje vaši energii, aby porazil problémy s přibýváním na váze.

5. Stomatologická péče

Tmavá čokoláda má více než 300 chemických sloučenin, které působí proti zubnímu kazu, tvorbě plaku a dutinám. Pamatujte, že je to tmavá čokoláda v ,které není cukr.

Většinou dochází k rozpadu zubů, když bakterie přeměňují cukr na kyselinu, která koroduje sklovinu zubů. Nedávné studie prokázaly, že slupka kakaových bobů (CBH) je účinnější než fluorid při prevenci zubního kazu.

Kromě CBH, Theobromin přítomný v kakau ztvrdne vnější povrch a poskytuje lesk zubům. Má také antibakteriální schopnost zabíjet streptokokové mutanty.

6. Péče o pleť

Kromě dalších výhod má horká čokoláda flavonoidy, které poskytují  ochranu proti UV záření. Z tohoto důvodu je méně pravděpodobné, že lidé, kteří konzumují tmavou čokoládu si spálí kůži.

Vzhledem k tomu, že horká čokoláda je dobře vybavena antioxidanty, takže z tohoto důvodu snižuje možnost volných radikálů poškodit kožní buňky jejich neutralizací.

Kromě toho slouží také jako zvlhčovač a odvrací vrásky. 

7. Sexuální výhody

Každé jídlo, které vzbuzuje sexuální touhu, je známé jako afrodiziakum. O horkém kakau nebo hořké čokoládě se říká jako o afrodiziaka.

8. Reguluje krevní oběh 

Je prokázaným faktem, že kakao je plně naloženo přirozeně se vyskytujícími polyfenolickými sloučeninami nazývanými flavonoidy. Tyto sloučeniny mají protizánětlivé, antioxidační, anti-proliferativní, antiagregační, a mnoho takových schopností, které přispívají k jeho terapeutické povaze.

Vzhledem k přítomnosti Flavanols v horké čokoládě horká čokoláda vyvažuje dostupnost oxidu dusnatého   (NO) u zdravých subjektů. U pacientů s hypertenzí zvyšuje příjem kakaa biologickou dostupnost NO, která je zodpovědná za vazodilataci a zlepšuje průtok krve.

9. Zabraňuje cukrovce typu 2

U diabetu typu 2 jsou pacienti méně citliví na inzulín. Hladina glukózy v krvi se zvýší v důsledku krátké produkce inzulínu.

Zde je inzulín hormon produkovaný beta buňkami pankreatu. Reguluje koncentraci glukózy v krvi. Dále udržuje glukózu v optimálním rozmezí; není příliš vysoká, aby poškodila tělesné buňky a nebyla tak nízká, že neexistuje produkce ATP.

Vzhledem k tomu, že beta buňky dohlížejí na produkci inzulínu, představuje zkrácená produkce inzulínu poruchu beta buněk. Vzhledem k tomu, Beta buňky jsou vnímavé k oxidačnímu stres u, proto flavonoidy antioxidační schopnosti by bylo užitečné vypořádat se s poruchou beta buněk.

10. Omezení srdečního onemocnění

Je vysvětleno výše, že jak horká čokoláda reguluje průtok krve po celém těle a kakao je bohaté na polyfenolické sloučeniny, jako je procyanidin, katechin, epicatechin a hořčík (Mg), oba vzájemně interagují a zlepšují zdraví srdce.

Kromě toho polyfenoly zabraňují prolínání krevních destiček a tvorbě sraženin v cévách. Krevní sraženiny a tvorba plaku jsou hlavní příčinou kardiovaskulárních onemocnění.

Kromě toho polyfenolické sloučeniny poskytují pružnost a rozšiřují tepny, zatímco hořčík zesiluje srdce. Celkově tak snižuje riziko podezření na srdeční selhání.

Některé vedlejší účinky  horké čokolády

Jakmile mluvíme o horké čokoládě nebo kakau, existuje nespočet zdravotních výhod, které negativní účinky nejsou zaznamenány. Ve skutečnosti neexistují takové škodlivé účinky kakaa.

To neznamená, že diabetici začnou jíst více čokolády. Mluvíme o kakau "zdravá čokoláda", která má vysoký obsah flavonoidů.

Stačí se podívat z ptačí perspektivy na přísady před konzumací jakéhokoli horkého čokoládového nápoje; některé mohou mít cukr nebo kakaové máslo.

Na druhou stranu, pravidelná čokoládová tyčinka má nasycené tuky a obsah cukru, které přispívají k obezitě, vysokému krevnímu tlaku a zvýšené hladině glukózy v krvi.

Shrnutí:

Horká čokoláda je lahodný super nápoj, který je vyroben z kakaových bobů. Kakaové boby se pomelou   a po vyloučení cukru se získá horká čokoláda.

Horká čokoláda obsahuje flavanoly; třída flavonoidů. Flavonoidy fungují jako antioxidant, proti rakovině a zachraňují nás před srdečními chorobami.

Přesto probíhají  výzkumy v tom, jak můžeme z horké čokolády vytěžit maximum. Optimální denní dávka kakaa ještě není jasná. Efsa doporučuje 2,5 g kakaového prášku s vysokým flavanolem nebo 10 g hořké čokolády s vysokým flavanolem v kontextu vyvážené stravy, o které se stále diskutuje o dávkování kakaa. Zdroje: wonderlists.com, Freepik


 

Podobné články