7 prokázaných zdravotních přínosů hořké čokolády

Foto: Unsplash

7 prokázaných zdravotních přínosů hořké čokolády

Tmavá čokoláda je plná živin, které mohou pozitivně ovlivnit vaše zdraví.

Vyrábí se ze semen kakaovníku a je jedním z nejlepších zdrojů antioxidantů.

Studie ukazují, že tmavá čokoláda může zlepšit vaše zdraví a snížit riziko srdečních onemocnění.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Tady je 7 zdravotních přínosů hořké čokolády neboli kakaa, které jsou podloženy vědeckými poznatky.

1. Jaké jsou zdravotní účinky hořké čokolády?

Pokud si koupíte kvalitní hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa, pak je poměrně výživná.

Obsahuje slušné množství rozpustné vlákniny a je plná minerálních látek.

Stodvacetigramová tabulka hořké čokolády se 70-85 % kakaa obsahuje (1):

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

  • 11 gramů vlákniny
  • 67 % DV pro železo
  • 58 % DV pro hořčík
  • 89 % DV pro měď
  • 98 % DV pro mangan

Kromě toho má dostatek draslíku, fosforu, zinku a selenu.

Samozřejmě, že 100 gramů (3,5 unce) je poměrně velké množství, které byste neměli konzumovat denně. Tyto živiny s sebou nesou také 600 kalorií a mírné množství cukru.

Z tohoto důvodu je hořkou čokoládu nejlepší konzumovat s mírou.

Profil mastných kyselin kakaa a hořké čokolády je také dobrý. Tuky se skládají především z kyseliny olejové (tuk prospěšný pro srdce, který se nachází také v olivovém oleji), kyseliny stearové a kyseliny palmitové.

Kyselina stearová má neutrální vliv na hladinu cholesterolu v těle. Kyselina palmitová může hladinu cholesterolu zvyšovat, ale tvoří pouze jednu třetinu z celkového množství kalorií v tucích.

Tmavá čokoláda obsahuje také povzbuzující látky, jako je kofein a teobromin, ale je nepravděpodobné, že byste kvůli ní v noci nespali, protože množství kofeinu je ve srovnání s kávou velmi malé.

Kvalitní hořká čokoláda je bohatá na vlákninu, železo, hořčík, měď, mangan a několik dalších minerálů.

2. Silný zdroj antioxidantů

ORAC je zkratka pro kapacitu absorpce kyslíkových radikálů. Jedná se o měřítko antioxidační aktivity potravin.

Zjednodušeně řečeno, vědci postaví proti vzorku potraviny hromadu volných (špatných) radikálů a zjišťují, jak dobře dokáží antioxidanty v potravině volné radikály zneškodnit.

Biologická relevance hodnot ORAC je sporná, protože se měří ve zkumavce a v těle nemusí mít stejný účinek.

Je však třeba zmínit, že syrové, nezpracované kakaové boby patří mezi potraviny s nejvyššími hodnotami, které byly testovány.

Tmavá čokoláda je plná organických sloučenin, které jsou biologicky aktivní a fungují jako antioxidanty. Patří mezi ně mimo jiné polyfenoly, flavanoly a katechiny.

Jedna studie ukázala, že kakao a hořká čokoláda mají větší antioxidační aktivitu, polyfenoly a flavanoly než jakékoliv jiné testované ovoce, mezi které patřily borůvky a bobule acai (2).

Kakao a hořká čokoláda mají širokou škálu účinných antioxidantů. Ve skutečnosti jich mají mnohem více než většina ostatních potravin.

3. Může zlepšovat průtok krve a snižovat krevní tlak

Flavanoly v hořké čokoládě mohou stimulovat endotel, výstelku tepen, k produkci oxidu dusnatého (NO) (3).

Jednou z funkcí NO je vysílat signály tepnám, aby se uvolnily, což snižuje odpor při průtoku krve, a tím snižuje krevní tlak.

Mnoho kontrolovaných studií ukazuje, že kakao a hořká čokoláda mohou zlepšit průtok krve a snížit krevní tlak, i když účinky jsou obvykle mírné (4, 5, 6, 7).

Jedna studie u osob s vysokým krevním tlakem však neprokázala žádný účinek, takže ji berte s rezervou (8).

Vzhledem k velkým rozdílům mezi jednotlivými studiemi na toto téma je zřejmé, že je zapotřebí dalšího výzkumu (9, 10).

Bioaktivní látky obsažené v kakau mohou zlepšit průtok krve v tepnách a způsobit malé, ale statisticky významné snížení krevního tlaku.

4. Zvyšuje HDL a chrání LDL před oxidací

Konzumace hořké čokolády může zlepšit několik důležitých rizikových faktorů srdečních onemocnění.

V kontrolované studii bylo zjištěno, že kakaový prášek významně snižuje oxidovaný LDL (špatný) cholesterol u mužů. U osob s vysokou hladinou cholesterolu také zvýšil HDL a snížil celkový LDL (11).

Oxidovaný LDL znamená, že LDL cholesterol reagoval s volnými radikály.

Tím se samotná částice LDL stává reaktivní a je schopna poškozovat další tkáně, například výstelku tepen v srdci.

Dává smysl, že kakao snižuje oxidovaný LDL. Obsahuje hojnost silných antioxidantů, které se skutečně dostávají do krevního oběhu a chrání lipoproteiny před oxidačním poškozením (12, 13, 14).

Flavanoly obsažené v hořké čokoládě mohou také snižovat inzulínovou rezistenci, která je dalším častým rizikovým faktorem onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka (15, 16, 17).

Tmavá čokoláda však obsahuje také cukr, který může mít opačný účinek.

Tmavá čokoláda zlepšuje několik důležitých rizikových faktorů onemocnění. Snižuje náchylnost LDL k oxidačnímu poškození a zároveň zvyšuje HDL a zlepšuje citlivost na inzulín.

5. Čokoládová čokoláda se vyznačuje vysokou hladinou cholesterolu. Může snižovat riziko srdečních onemocnění

Sloučeniny obsažené v hořké čokoládě se zdají být vysoce ochranné proti oxidaci LDL.

Z dlouhodobého hlediska by tak mělo docházet k mnohem menšímu usazování cholesterolu v tepnách, což by mělo vést ke snížení rizika srdečních onemocnění.

V několika dlouhodobých pozorovacích studiích se skutečně ukazuje poměrně drastické zlepšení.

Ve studii na 470 starších mužích bylo zjištěno, že kakao snižuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění o 50 % v průběhu 15 let (18).

Další studie odhalila, že konzumace čokolády dvakrát nebo vícekrát týdně snižuje riziko výskytu zvápenatělého plaku v tepnách o 32 %. Méně častá konzumace čokolády neměla žádný účinek (19).

Další studie ukázala, že konzumace hořké čokolády více než pětkrát týdně snížila riziko srdečních onemocnění o 57 % (20).

Klinická studie z roku 2017 zjistila, že u osob, které konzumovaly mandle s hořkou čokoládou nebo bez ní, došlo ke zlepšení hladiny LDL cholesterolu (21).

Jistě, tyto čtyři studie jsou pozorovací, takže není jasné, zda to byla přesně čokoláda, která snížila riziko.

Jelikož je však znám biologický proces (snížení krevního tlaku a oxidace LDL), je pravděpodobné, že pravidelná konzumace hořké čokolády může snížit riziko srdečních onemocnění.

Observativní studie ukazují drastické snížení rizika srdečních onemocnění u těch, kteří konzumují nejvíce čokolády.

6. Může chránit vaši pokožku před sluncem

Bioaktivní sloučeniny v hořké čokoládě mohou být skvělé i pro vaši pokožku.

Flavanoly mohou chránit před poškozením slunečním zářením, zlepšují průtok krve kůží a zvyšují hustotu a hydrataci pokožky (22).

Minimální erytémová dávka (MED) je minimální množství UVB záření potřebné k tomu, aby po 24 hodinách od expozice došlo k zarudnutí kůže.

V jedné studii na 30 lidech se MED po 12 týdnech konzumace hořké čokolády s vysokým obsahem flavanolů více než zdvojnásobila (23).

Plánujete-li dovolenou na pláži, zvažte, zda si v předchozích týdnech a měsících dopřát navíc hořkou čokoládu. Než se však vzdáte běžné péče o pleť ve prospěch většího množství hořké čokolády, poraďte se se svým lékařem nebo dermatologem.

Studie ukazují, že flavanoly z kakaa mohou zlepšit prokrvení pokožky a chránit ji před poškozením sluncem.

7. Mohla by zlepšit funkci mozku

Dobré zprávy ještě nekončí. Hořká čokoláda může také zlepšit funkci vašeho mozku.

Jedna studie na zdravých dobrovolnících ukázala, že konzumace kakaa s vysokým obsahem flavanolů po dobu 5 dnů zlepšila průtok krve mozkem (24).

Kakao může také významně zlepšit kognitivní funkce u starších dospělých s mírnou kognitivní poruchou. Může také zlepšit verbální plynulost a několik rizikových faktorů onemocnění (25).

Kakao navíc obsahuje stimulační látky, jako je kofein a teobromin, což může být klíčovým důvodem, proč může krátkodobě zlepšit funkci mozku (26).

Kakao nebo hořká čokoláda mohou zlepšit funkci mozku zvýšením průtoku krve. Obsahuje také povzbuzující látky, jako je kofein a teobromin.

Pointa

Existuje mnoho důkazů o tom, že kakao může mít silný přínos pro zdraví, zejména chrání před srdečními chorobami.

To ovšem neznamená, že byste se měli vyřádit a konzumovat každý den velké množství čokolády. Stále je plná kalorií a snadno se jí přejíte.

Možná si dejte čtvereček nebo dva po večeři a snažte se je vychutnat. Pokud chcete získat blahodárné účinky kakaa bez kalorií obsažených v čokoládě, zvažte přípravu horkého kakaa bez smetany a cukru.

Také si uvědomte, že spousta čokolády na trhu není výživná.

Vyberte si kvalitní: hořkou čokoládu se 70% nebo vyšším obsahem kakaa. Možná byste se měli podívat na tento návod, jak najít nejlepší hořkou čokoládu.

Tmavé čokolády obvykle obsahují nějaké množství cukru, ale množství je obvykle malé a čím je čokoláda tmavší, tím méně cukru obsahuje.

Čokoláda je jednou z mála potravin, které skvěle chutnají a zároveň mají výrazný přínos pro zdraví.

Tmavou čokoládu můžete nakupovat v místních obchodech s potravinami nebo na internetu.

Zdroje: (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18358827, (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17609490, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20823377, (4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30513729/, (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17513403, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11684527, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18716168, (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16505260/, (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20655129, (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20858571, (11) https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/JAHA.116.005162, (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16702322, (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19735513, (14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16794461, (15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22892813, (16) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15549276,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: