Proč byste si letošní rok měli vzít dovolenou a jak ji naplánovat?

Foto: Freepik

Proč byste si letošní rok měli vzít dovolenou a jak ji naplánovat?

Právě teď bychom mohli všichni využít dovolenou. Po roce kolektivního traumatu, nejistoty zaměstnání nebo velkého pracovního vytížení a astronomického množství stresu mohl trochu času na odpojení a uvolnění udělat s myslí a tělem zázraky. Realita je však taková, že vzít si volno z práce nemusí vždy připadat jako snadná věc.

„Slyšela jsem na svých zasedáních, že jsem nečerpala řádnou dovolenou déle než rok a nejsem si jistá, kdy si ji budu moci vzít, “říká psycholožka a výkonná trenérka Marie-Helene Pelletier, PhD , MBA. Říká, že to co se děje, je to, že jsme definovali dovolenou pouze jedním způsobem. A omezení z minulého roku nám zabránila replikovat to, s čím jsme se seznámili, ať už jde o dlouhé lety, cizí země nebo rušné atrakce.

Ale dovolená se může projevovat různými způsoby a je také možné, že nikdy nebylo tak důležité si vzít volno jako právě teď. Není náhodou, že za rok oddělení domácího a pracovního života jsme zaznamenali nárůst pocitů úzkosti a deprese. „Musíme rozšířit naši definici dovolené,“ říká Pelletier. „Potřeba pauzy je zásadní pro naši pohodu, naše duševní zdraví, a pokud opravdu chceme být zaměřeni na práci, je také zásadní zajistit optimální fungování našeho mozku z kognitivního hlediska, takže pokračujeme v udržování kvality práce. “

Pouze práce a žádná hra

S neutuchajícím stresem pandemie a jejím dopadem na práci rostou pocity vyhoření. Více než kdy předtím se jednotlivci cítí vyčerpaní, cyničtí a méně schopní pracovat. Nedávný průzkum veřejného mínění z webu pro hledání zaměstnání Indeed odhalil, že 52% respondentů se v roce 2021 cítí vyhoření. To je 9% nárůst oproti průzkumu společnosti Indeed před pandemií. Nejvíce postiženi jsou jednotlivci v kategoriích Millennial a Gen-Z, přičemž 59% a 58% uvádí letošní syndrom vyhoření.

Nadměrná práce bez období zotavování a příležitostí věnovat se odměňování může vést k vyhoření nebo rozvoji poruch duševního zdraví.

Scott Hyman, PHD

Toto zvýšené riziko pramení částečně z méně příležitostí pro skutečné přestávky nebo oddělení od zdánlivě nekonečného pracovního vytížení v minulém roce.

„Nadměrná práce bez období zotavování a možností věnovat se odměňování může vést k vyhoření nebo rozvoji poruch duševního zdraví,“ říká Scott Hyman, PhD, psycholog a pedagog v Centru dlouhověkosti Pritikin. „Naše schopnost reagovat na výzvy, zůstat v úkolu a ovládat své emoce a chování lze doplnit odpočinkem a pozitivními emocemi, které přirozeně pociťujeme z krátkých prázdnin a zábavných a smysluplných aktivit.“

Předefinování dovolené

Bez ohledu na to, kam jdete nebo co děláte, dovolená by měla poskytnout: odpočinek od běžného každodenního života, povzbuzení duševního / fyzického zdraví, dobrodružství obohacující život nebo nějaká kombinace všech tří, říká Estee Gubbay, cestovní poradkyně a autorka knihy „Your Travel Bucket List: The Ultimate Guide to Enrich Your Life with Great Adventures and Unforgettable Memories“.

„Každý si přeje dovolenou, na které si může kompletně odpočinout,“ říká Gubbay. „Vzhledem k tomu, že jsme všichni byli zavřeni doma, doslova umíráme, abychom se dostali ven a zažili něco nového.

Nejprve se rozhodněte, jaký druh zkušeností chcete mít, a poté si najděte nejlepší místo.

Estee Gubbay, cestovní poradce

K dosažení těchto věcí ale nemusíte nutně cestovat po celé zemi, mohlo by Vám to vyhovovat ve vedlejším městě. Ve skutečnosti je pobyt v místním hotelu nebo dokonce ve Vašem domě cenově výhodná volba, která může stále poskytovat výhody duševního zdraví, říká Gubbay.

A i když Vám delší dovolená může poskytnout více času na odpočinek, pokud se odpojujete od práce, vyplňujete si čas aktivitami, které Vás baví a dovolíte si skutečně odpočívat, stačí jen jeden den placeného volna z pohodlí Vašeho domova, který stále může poskytnout úlevu. „V ten den musíte mít opravdový záměr si odpočinout, “ říká Gubbay. „Mějte skutečný plán.“

Plánování dovolené

Pokud právě začínáte s plánováním dovolené nebo pobytu, Gubbay navrhuje, abyste si nejprve položili otázku: Co chci zažít? „Zjistila jsem, že se lidé sami sebe neptají za celou dobu, co plánují dovolenou,“ říká. „Ptají se:‚ Kde je nejlepší místo kam jet? ' nebo „Jaká jsou vaše tři nejoblíbenější místa?“ A já říkám, proč Vám záleží na mých třech nejlepších místech? Nejprve se rozhodněte, jaký druh zkušeností chcete mít, a pak si najděte nejlepší místo. “

Zvažte své koníčky a zájmy. Pokud jste aktivní člověk, může Vám vyhovovat venkovní dobrodružná dovolená nebo virtuální jóga. Pokud rádi vaříte, prohlédněte si destinace podle jejich místní kuchyně nebo vyhledejte lekce vaření Zoom, které Vám přinesou nový zážitek. Pokud hledáte klid a pohodu, abyste si mohli užít svojí knihu, rozhodněte se pro vzdálenější místo s atraktivní scenérií. A pokud je na této cestě celá rodina, zahrňte do této konverzace všechny dokonce, a speciálně, děti. Často totiž přijdou s kreativními nápady.

Pokud máte na paměti několik možností, porovnejte je s rozpočtem a časem dovolené, který máte k dispozici. Zjistěte, co funguje nejlépe, aniž byste vyvíjeli tlak na sebe nebo na jiné plánovače. A jakmile se dohodnete na nějakém plánu, dopřejte si čas, který vede k Vaší dovolené, ať už je jakkoli dlouhý. "Očekávání cesty je stejně dobré, ne-li lepší než samotná cesta," říká Gubbay.

zdroje: verywellmind.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář