Prvním faktorem úspěchu ve vztazích je pozitivní energie

Foto: Unsplash

Prvním faktorem úspěchu ve vztazích je pozitivní energie

Jaký je klíč číslo jedna k úspěchu ve vztahu? Nový výzkum naznačuje, že existuje jedna věc, která je silnější než atraktivita, osobnost a charisma. Je to pozitivní vztahová energie: energie vyměňovaná mezi lidmi, která je pomáhá povznést, nadchnout a obnovit.

Setkali jste se s pozitivními energizéry. Jsou jako slunce. Vejdou do místnosti a všechny povznesou. Cítíte se nabití energií, nadšení, inspirovaní a propojení. Jiní členové vaší sítě se mohou vyčerpávat: Zanechávají ve vás pocit bez energie, demoralizovaní, oslabení a bez inspirace. Znáte je - pokaždé z vás vysají energii: de-energizátoři.

Chcete-li zjistit, zda jste pozitivním energizérem, položte si tuto klíčovou otázku.

Když byli účastníci studie požádáni, aby se podívali na lidi ve své síti, vědci vypozorovali, že některé vztahy v těchto sítích jsou mimořádně životně povzbuzující a povzbuzující. Výzkumníci položili lidem tuto klíčovou otázku: "Když komunikuji s touto osobou [osobou X] v mé organizaci, co se děje s mou energií?". Jinými slovy, každý člověk byl požádán, aby sám sebe ohodnotil na stupnici od velmi pozitivně nabitého energií až po velmi zbaveného energie, když komunikuje s jinou osobou. Data ukázala, že v centru superproduktivních a šťastných sítí je obvykle jedna osoba, která je zodpovědná za většinu pohybu vpřed - nemluvě o blahobytu - všech ostatních: pozitivně energizující osoby.

Každý se může naučit stát se pozitivním energizérem.

Možná si říkáte: Jak je možné, abyste vždy rozdávali pozitivní energii? Zde je tajemství. A není to těžké. Ve skutečnosti se to může naučit každý.

  1. Energizující přístup k druhým působí jako mechanismus neustálého zvyšování energie, který následně vytváří hojnost energie v celé síti. Největším tajemstvím energizérů je, že tím, že povznášejí druhé prostřednictvím autentického vedení založeného na hodnotách, povznášejí také sami sebe. Pozitivní energizátoři projevují a pěstují prosociální jednání, včetně odpuštění, soucitu, pokory, laskavosti, důvěry, integrity, poctivosti, štědrosti, vděčnosti, autenticity a uznání. V důsledku toho jejich vztahy vzkvétají. A daří se i jim. Výzkumy ukazují, že zapojení do prosociálních činů, jako je například soucit, výrazně zvyšuje vaši pohodu. Pozitivní energie však není povrchním projevem falešné pozitivity, jako je snaha myslet na šťastné věci nebo zavírání očí před zcela reálnými stresy a tlaky. Je to spíše aktivní projevování hodnot.
  2. Další je, že pozitivní energetici se o sebe umí postarat. Nemůžete nalévat vodu z prázdného hrnku. Pozitivní energetici svůj pohár naplní tak, aby mohl přetékat. Věnují se návykům, jako je cvičení, zdravá strava, meditace, pobyt v přírodě, rozjímání, služba společnosti a vděčnost - to vše, co známe z pozitivní psychologie, buduje pohodu. Ať je to pro vás záminka, abyste si udělali čas na péči o sebe. I když máte pocit, že nemáte čas, zeptejte se sami sebe, kolik času denně promarníte. Vyplňte ho výživnými, pečujícími aktivitami pro svou mysl, tělo i duši.

Tady se dozvíte, čím se pozitivní vztahová energie liší od ostatních forem energie.

Fyzická energie se používáním zmenšuje. Uběhnutí maratonu nás vyčerpává. Potřebujeme čas na zotavení. Totéž platí pro využívání mentální a emocionální energie. Unavíme se a potřebujeme se zotavit. Jediným druhem energie, která se používáním nesnižuje, ale naopak zvyšuje, je pozitivní vztahová energie. Málokdy se vyčerpáme například pobytem v blízkosti lidí, s nimiž máme láskyplné, důvěryhodné a podporující vztahy. Pozitivní vztahová energie je sebezdokonalující.

Co dělá pozitivně energetizující lidi tak úspěšnými ve vztazích?

Pro tyto výsledky existuje botanický termín: heliotropní efekt. To je jev, při kterém se rostliny přirozeně obracejí k světlu a rostou v jeho přítomnosti. V přírodě je světlo životodárnou silou; fotosyntéza probíhá pouze v jeho přítomnosti. Lidé mají stejnou vrozenou přitažlivost k životodárné a život podporující energii. Tuto formu energie přijímáte - a dáváte - ve vztazích s druhými lidmi. Desetiletí výzkumů ukazují, že tato pozitivní vztahová energie nás vyživuje a oživuje. Například výzkum profesorky Sarah Pressmanové z Kalifornské univerzity v Irvine ukazuje, že potřeba pozitivních sociálních vazeb je tak velká, že jejich nedostatek je pro vaše zdraví horší než kouření, obezita nebo vysoký krevní tlak a snižuje délku života. Naopak pozitivní sociální vazby nám mohou nejen prodloužit život, ale také posílit náš imunitní systém a snížit míru úzkosti a deprese. Co říkáte na dobré zprávy?

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: