10 Zdraví prospěšných předností medu, které vás určitě překvapí!

Foto: Unsplash

10 Zdraví prospěšných předností medu, které vás určitě překvapí!

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

1. Med obsahuje některé živiny potřebné pro tělo

Med je sladká, hustá tekutina, kterou nám vyrábí včely. Ty sbírají cukr - hlavně nektar z květin, který je na něj bohatý - ve svém okolí. Jakmile se dostanou do úlu, tak opakovaně konzumují, tráví a regurgitují (navrací nestrávenou potravu zpět do úst) nektar. Konečným produktem je med, což je kapalina, která slouží jako skladovaná potrava pro včely. Jeho vůně, barva a chuť závisí na druhu květin ze kterých byl nektar odebrán.

Bylo zjištěno, že 1 polévková lžíce medu (21 gramů) obsahuje 64 kalorií a 17 gramů cukru, včetně fruktózy, glukózy, maltózy a sacharózy. Neobsahuje prakticky žádnou vlákninu, tuk ani bílkoviny. Obsahuje také stopové množství - pod 1% RDI - několika vitamínů a minerálů. Abyste splnili své každodenní potřeby, museli byste jíst každý den mnoho kilogramů.

Když je med světlejší, je jeho obsah bioaktivních rostlinných sloučenin a antioxidantů nižší. Tmavší typy mají totiž tendenci mít obsah ve sloučeninách ještě vyšší než u světlé typy.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Shrnutí

Med je hustá, sladká tekutina, kterou nám vyrábí včely. Má nízký obsah vitamínů a minerálů, ale v některých rostlinných sloučeninách může mít i vyšší hodnoty.

2. Kvalitní med je bohatý na antioxidanty

Vysoce kvalitní med obsahuje mnoho důležitých antioxidantů. Patří mezi ně například organické kyseliny a fenolové sloučeniny, jako jsou flavonoidy.

Vědci se domnívají, že kombinace těchto sloučenin dodává medu jeho antioxidační sílu. Dvě studie prokázaly, že pohankový med zvyšuje antioxidační hodnotu naší krve, což je velmi zajímavé.

Antioxidanty snižují riziko infarktu, mrtvice a některých druhů rakoviny. Jsou rovněž velmi zdravé pro oči.

Shrnutí

Med obsahuje řadu antioxidantů, včetně fenolických sloučenin, jako jsou například flavonoidy.

3. Med je daleko lepší než cukr i pro diabetiky

Med snižuje řadu rizikových faktorů srdečních onemocnění, které jsou běžné u lidí s diabetem 2. typu. Například může snížit „špatný“ LDL cholesterol, triglyceridy a zánět a zároveň zvýšit „dobrý“ HDL cholesterol.

Zatímco med může být pro lidi s cukrovkou lepší než rafinovaný cukr, měli by jej konzumovat s opatrností. Některé studie totiž ukázaly, že med může zvýšit hladinu cukru v krvi – avšak zdaleka ne tak jako rafinovaný cukr.

Nejlepší řešení pro lidi s cukrovkou je, že minimalizují všechny potraviny s vysokým obsahem sacharidů.

Mějte také na paměti, že některé druhy medu mohou být znehodnoceny obyčejným sirupem. Ačkoli je falšování medu ve většině zemí nezákonné, zůstává to dodnes velmi rozšířeným problémem.

Shrnutí

Některé studie ukazují, že med zlepšuje rizikové faktory srdečních onemocnění u lidí s cukrovkou.

4. Antioxidanty obsažené v medu mohou pomoci snížit krevní tlak

Krevní tlak je velmi důležitým faktorem při možném riziku srdečních chorob. Med tato rizika může snížit, protože obsahuje antioxidační sloučeniny, které souvisí se snížením krevního tlaku.

Studie na potkanech a na lidech ukázaly mírné snížení krevního tlaku při konzumaci medu.

Shrnutí

Konzumace medu může vést k mírnému snížení krevního tlaku, což je důležitý faktor pro riziko srdeční choroby.

5. Med také pomáhá zlepšit hladinu cholesterolu

To, že med zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi, ukázalo hned několik studií. Například jedna studie u 55 pacientů srovnala med se stolním cukrem a zjistila, že med způsobil 5,8% snížení LDL a 3,3% zvýšení HDL cholesterolu. Vedlo to také k jejich mírnému úbytku hmotnosti o 1,3%.

Vysoká hladina LDL cholesterolu je silným rizikovým faktorem pro srdeční choroby. Tento typ cholesterolu hraje hlavní roli v ateroskleróze hromadění tuků v tepnách, které může vést k infarktu či mozkové mrtvici. Med snižuje „špatný“ LDL cholesterol a významně zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol

Shrnutí

Zdá se, že med má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Vede k mírnému snížení celkového a „špatného“ LDL cholesterolu při současném zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu.

6. Med snižuje hladinu triglyceridů

Zvýšená hladina triglyceridů v krvi je dalším rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění. Úzce souvisí také s inzulínovou rezistencí, hlavní hnací silou diabetu 2. typu.

Hladiny triglyceridů mají tendenci stoupat u stravy s vysokým obsahem cukru a rafinovaných sacharidů.

Pro zajímavost, hned několik studií spojilo pravidelnou konzumaci medu s nižšími hladinami triglyceridů, zvláště když se používal k nahrazení cukru. Například jedna studie porovnávající med a cukr zjistila o 11–19% nižší hladinu triglyceridů v medu.

Shrnutí

Zvýšené triglyceridy jsou rizikovým faktorem pro srdeční choroby a cukrovku 2. typu. Hned několik studií ukázalo, že med může snížit hladinu triglyceridů, zejména pokud se používá jako náhražka cukru.

7. Antioxidanty obsažené v medu mají příznivé účinky na srdce

Pro zopakování, med je bohatým zdrojem fenolů a dalších antioxidačních sloučenin. Téměř všechny z nich byly vyhodnoceny jako příznivé pro srdce. Mohou totiž pomoci rozšířit tepny v srdci a zvýšit průtok krve do něj. Jsou schopny také pomoci zabránit tvorbě krevních sraženin, které mohou vést k infarktu a mozkové mrtvici.

Jedna studie u potkanů ukázala, že med chránil srdce před oxidačním stres em.

Celkově je však nutno říci, že o medu a jeho účinku na srdce není k dispozici žádná dlouhodobá studie prokázaná na lidech. Berte tyto výsledky tedy s rezervou.

Shrnutí

Antioxidanty v medu jsou spojeny s příznivými účinky na srdce, včetně zvýšeného průtoku krve do něj a tím pádem snížení rizika tvorby krevních sraženin.

8. Med podporuje hojení ran a popálenin

Léčba medem při hojení ran a při popáleninách se praktikuje již od starověkého Egypta a využívá se dodnes.

Díky 26 studiích o medu a péči o rány za jeho pomoci vědci zjistili, že med je nejúčinnější při hojení popálenin a ran.

Med dokáže také účinně léčit diabetické vředy na nohou, což jsou závažné komplikace, které mohou vést k amputaci. Jedna studie uvedla až 43,3% úspěšnost pro léčby ran medem. V jiné studii zase tropický med uzdravil neuvěřitelných 97% diabetických vředů pacientů.

Vědci se domnívají, že léčivé síly medu pocházejí z jeho antibakteriálních a protizánětlivých účinků, a z jeho schopnosti vyživovat okolní tkáň.

Navíc může pomoci léčit další kožní onemocnění, včetně psoriázy a herpetických lézí. Med Manuka je považován za zvláště účinný při léčbě popálenin

Shrnutí

Při aplikaci na pokožku může být med součástí terapie léčby popálenin, ran a mnoha dalších kožních stavů. Je zvláště účinný při vředech diabetiků.

9. Med potlačuje kašel u dětí

Kašel je častým problémem u dětí, a to především pro děti s infekcemi horních cest dýchacích. Tyto infekce mohou ovlivnit spánek a celý život nejen dětí, ale i rodičů.

Hlavní léky na kašel nejsou vždy účinné a mohou mít vedlejší účinky. Med je nesporně daleko lepší volbou a mnohé důkazy naznačují, že je i velmi efektivní.

Studie ukázala, že med byl lepší než dva běžné léky proti kašli. Další studií se zjistilo, že snižuje příznaky kašle a zlepšuje spánek více než léčba léky.

Med by se však nikdy neměl podávat dětem mladším jednoho roku kvůli riziku botulismu.

Shrnutí

U dětí starších jednoho roku může med působit jako přírodní a bezpečný lék proti kašli. Některé studie ukazují, že je ještě účinnější než samotné léky proti kašli.

10. Med je velmi chutný, ale stále obsahuje mnoho kalorií a cukru

Med je lahodná a zdravější alternativa cukru. Určitě si ale při koupi vyberte kvalitní značku, protože některé méně kvalitní se mohou míchat se sirupem. Mějte však na paměti, že med by měl být konzumován s mírou, protože má vysoký obsah kalorií a cukru.

Výhody medu jsou nejvýznamnější v tom, že dokáže nahradit cukr a je tedy mnohem zdravější variantou sladidla.

Na závěr, med je zkrátka a jednoduše lepší sladidlo než cukr a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Konzumujte jej ale s rozvahou, jak se říká, všeho moc škodí.

Zdroje: healthline.com/, Unsplash

Podobné články