10 Výhod včelího medu aneb proč jíst lžičku každý den?

Foto: Freepik

10 Výhod včelího medu aneb proč jíst lžičku každý den?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Med je viskózní, lepkavá a sladká kapalina, která je bohatá na minerály, jako je železo, vápník a hořčík. Včely; nazývané průmyslové včely, produkují med z květinového nektaru rostlin nebo ze sekrecí jiného hmyzu (jako medovina), enzymatickou aktivitou a odpařováním vody. Včely ukládají med ve voskových strukturách nazývaných voštiny. Odrůda medu produkovaného včelami se používá pro komerční výrobu a lidskou spotřebu. Chuť medu závisí na květinách / rostlinách, ze kterých se shromažďuje nektar.

10. Dodává hladké a lesklé vlasy

Med je přírodní činidlo, které poskytuje vlhkost vlasům a čistí pokožku hlavy, což dává hedvábné a hladké vlasy. Smícháním čajové lžičky medu s obvyklým šamponem, který používáte, nebo smícháním s olivovým olejem umožňuje hloubkovou kondicionační léčbu a poté může být omyt šamponem. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů, aminokyselin a antioxidantů, které poskytují výživu a vlhkost vlasům. Med má změkčující vlastnosti. Změkčovadla vyhlazují vlasové folikuly a přidávají lesk do matných vlasů, zatímco humektanty se spojují s molekulami vody a přidávají vlhkost do suchých pramenů. Proto med může pomoci obnovit přirozený lesk vašich vlasů.

Med navíc může přinést dočasnou úlevu na pokožku hlavy tím, že se zaměří na lupy. Nanesení medu teplou vodou na problémové oblasti pokožky hlavy a ponechání na sobě po dobu tří hodin před opláchnutím vedlo k úlevě od svědění a žádnému šupinatění během jednoho týdne, protože hydratuje vlasy i pokožku hlavy. Celkově může podporovat růst buněk, pomoci udržet vlhkost a obnovit živiny do vlasů a pokožky hlavy a zmírnit zánětlivé kožní stavy při použití s jinými terapiemi.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

9. Dodává zářící pokožku

Med je fantastický hydratační krém. Med lze použít ke změkčení kolen a loktů. Funguje jako přírodní exfoliátor, když se smíchá s nějakým cukrem a aplikuje se na kůži. Silné antioxidační, protizánětlivé a ultra-hydratační vlastnosti medu dělají zázraky na pokožce, protože pomáhá zbavit pokožku černých hlav odstraněním nečistot z pórů. Odstranění přebytečného oleje z povrchu kůže navíc zabraňuje tvorbě akné a pupínků na kůži. Hydratuje a utahuje póry pokožky pro jasnou zářící pleť. Minimalizuje jakýkoli zánět a pomáhá rychleji hojit pokožku.

Antioxidanty přítomné v medu navíc pomáhají opravit poškozenou pokožku a poskytují výživu poškozeným tkáním, což z něj činí úžasný lék na spáleniny od slunce. Med je přírodní humektant, který čerpá vlhkost do pokožky ze vzduchu, a tím snižuje vrásky. Med pomáhá hojit proces kůže, což může pomoci vyblednout jizvy po akné.

8. Pomáhá při hubnutí

Pití teplé vody s medem brzy ráno je účinnou anticelulitidou léčbou, protože pomáhá zlepšit metabolismus těla a pomáhá při hubnutí. Med pomáhá kontrolovat chuť k jídlu. Tělo spaluje více tuku během spánku, pokud je med konzumován před spaním. Med působí jako palivo pro výrobu jater k produkci glukózy, která udržuje hladinu cukru v mozku vysokou a nutí ji uvolňovat hormony spalující tuky. Výhodou použití medu pro hubnutí je, že pomáhá omezit pocit hladu po celý den, což by pomohlo vyhnout se zbytečnému jezení tím, že vás udrží syté.

7. Zabraňuje srdečním onemocněním

Konzumace přírodního medu zvyšuje polyfonní antioxidanty v krvi, které napomáhá prevenci srdečních onemocnění. Med navíc kontroluje hladinu cholesterolu v krvi a tím snižuje riziko infarktu. Snižuje LDL cholesterol, o kterém je známo, že je "špatný", zatímco výrazně zvyšuje "dobrý" HDL cholesterol. Antioxidanty pomáhají tepně v srdci dilatovat, zvyšují průtok krve do srdce a pomáhají předcházet tvorbě krevních sraženin, což může vést k infarktům a mrtvicům, kde cukr, známý jako trehalóza, aktivuje bílkovinu, která způsobuje, že imunitní buňky odstraňují tukový plak z tepny. Pravidelná konzumace medu by snížila hladinu triglyceridů, což by snížilo riziko srdečních onemocnění.

6. Posílení imunity

Zvýšení imunity v těle se provádí pomocí antioxidačních a antibakteriálních vlastností medu, které pomáhají zlepšit fungování trávicího systému. Obsahuje také antioxidanty, pomáhá při odstraňování volných radikálů z těla. Je také známo, že med zvyšuje tvorbu T a B lymfocytů, protilátek, eozinofilů, neutrofilů, monocytů a přirozených zabijáckých buněk během primárních a sekundárních imunitních reakcí v těle. Vzhledem ke zvýšeným imunitním reakcím vyvolaným konzumací medu získává tělo schopnost bojovat proti infekcím.

5. Léčí rány

Med pomáhá podporovat hojení, což z něj činí přirozenou první pomoc k léčbě ran, popálenin a řezů pomocí schopnosti absorbovat vodu glukózy a fruktózy, které jsou v nich přítomny. Antiseptické vlastnosti včelího medu inhibují růst určitých bakterií a pomáhají udržet vnější rány bez infekce. Pomáhá snižovat otoky v důsledku osmotického účinku, bolesti a dokonce i zjizvení, protože působí jako protizánětlivé činidlo. Může být použit na podporu rychlého a lepšího hojení. Tyto účinky jsou způsobeny antibakteriálním účinkem, sekundárním až vysokým obsahem kyselin, osmotickým účinkem, obsahem antioxidantů a obsahem peroxidu vodíku v medu. Kyselé pH povzbuzuje krev k uvolňování kyslíku, který je důležitý pro hojení ran a také snižuje přítomnost proteáz, které narušují proces hojení ran.

4. Zlepšuje spánek

Med uvolňuje serotonin a tělo přeměňuje serotonin na melatonin, který reguluje délku a kvalitu spánku. Konzumace medu v noci znovu zásobuje játra glykogenem a to vám pomůže dobře spát. Přispívá také k přirozené produkci tryptofanu v těle, proto můžete konzumovat med pro dobrý spánek. I když mezi problémy se spánkem a tím, jak lze použít med pro problémy se spánkem, není mnoho přímých vazeb. Je považován za tradiční lék na problémy se spánkem už od starověku.

3. Léčí kašel a nachlazení

Antimikrobiální vlastnosti medu umožňují zklidnění hrdla po vrstvením sliznic silným a přirozeně lepivým povlakem. Jen dvě čajové lžičky medu mohou pomoci vyléčit přetrvávající kašel. Med obsahuje enzym, který se v kombinaci se solí a vodou přeměňuje na peroxid vodíku. Med je také hydroskopický (přitahuje vodu) a ve skutečnosti vytahuje vodu z buněk bakterií – v podstatě je zabíjí dehydratací. Surový med má antiseptické vlastnosti a obsahuje řadu prospěšných fytochemikálů, které pomáhají podporovat imunitní systém těla. Med proto může účinně bojovat proti kašli a nachlazení. Je uvedeno, že surový med by nikdy neměl být podáván dětem mladším 1 roku, proto je tento lék lepší pro dospělé.

2. Výměna přidaného cukru ve stravě

Sladká chuť medu z něj dělá ideální náhradu cukru ve stravě. Přidaný cukr ve stravě poskytuje přebytečné kalorie bez nutričního přínosu a může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti, což způsobuje zvýšené riziko vysokého krevního tlaku a cukrovky. Med může být přidán do potravin a nápojů, aby se osladila chuť bez negativního zdravotního dopadu přidaných cukrů.

Protože je však med stále sladidlo, je důležité mít na paměti, kolik medu se používá pro vaši stravu. Většina komerčně míchaných medů má mírný Glykemický index; GI mezi 45 a 64, který je nižší než cukr ; bílá nebo hnědá, v 65 letech tak, aby bylo mnohem lepší používat ve stravě než cukry.

1. Působí jako posilovač přirozené energie

Přírodní cukry zabraňují únavě během cvičení, proto jsou dobré pro zlepšení sportovní výkonnosti. Glukóza v medu je rychle absorbována tělem, což poskytuje okamžitou energetickou podporu, zatímco fruktóza poskytuje trvalou energii, protože se vstřebává pomaleji. Bylo také zjištěno, že med udržují hladinu cukru v krvi poměrně konstantní a nevedou k výkyvům cukru v krvi ve srovnání s jinými typy cukrů. Vzhledem k tomu, že sacharidy jsou primárním palivem, které tělo používá pro energii, med, který je bohatý na sacharidy, poskytuje v případě potřeby rychlou a přirozenou podporu. Snadno stravitelný sacharid složený z fruktózy a glukózových cukrů v medu, tělo může snadno přeměnit čistý med na energii: dávku 20 g medu poskytující 3% denních energetických požadavků.

Zdroje: womensworking.com, Freepik

Podobné články