5 Důvodů, proč je dobré dát si alespoň jednu lžíci medu denně

Foto: Unsplash

5 Důvodů, proč je dobré dát si alespoň jednu lžíci medu denně

Med se může zdát jako mystické přírodní zdravé jídlo, ale pravdou je, že med je stále koncentrovaným zdrojem cukru. Med může doplnit jinak zdravý plán stravování a nabídnout některé zajímavé výhody. Není však potravinou, kterou je třeba nadužívat, zvláště pokud máte cukrovku. Zde jsou nejnovější zprávy o výživových faktech medu a vědeckém výzkumu.

Výživové hodnoty medu

USDA poskytuje následující informace pro 1 polévkovou lžíci (21 gramů) 100% čistého včelího medu.

  • Kalorie : 64
  • Tuk : 0 g
  • Sodík : 0 mg
  • Sacharidy : 17 g
  • z toho cukry: 17 g
  • Vláknina : 0 g
  • Bílkoviny : 0 g

Sacharidy

Kalorie v medu pocházejí ze sacharidů , konkrétně z cukru. Cukr v medu je asi 50% glukózy a 50% fruktózy. Glykemický index medu závisí na typu, který si koupíte, ale zdroje odhadují, že je kolem 58 s glykemický zatížení 12. Pro srovnání, glykemický index stolního cukru (sacharózy) je 65.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Tuky

Med žádné tuky neobsahuje.

Protein

Med obsahuje stopové množství bílkovin v závislosti na produktu (až 0,06 g v některých výrobcích z medu), ale ne natolik, aby přispěl k vaší denní potřebě bílkovin.

Vitamíny a minerály

Mezi vitamíny a minerály v medu mohou patřit vitamíny skupiny B, vápník, měď, železo, zinek a další, které pocházejí hlavně z půdy a rostlin produkujících nektar. Kvalita medu a jeho obsah minerálů závisí na tom, kde se pěstuje a jak se zpracovává. Obecně platí, že tmavší med poskytuje více prospěšných vitamínů a minerálů než med světlejší.

Výhody pro zdraví

Ukázalo se, že některé odrůdy medu nabízejí slibnou léčivou sílu. Při uplatňování těchto charakteristik v každodenním životě je důležité vyvážit přínosy pro zdraví vs. náklady na výživu medu, jakoje např. vysoký obsah cukru.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

1. Zklidňuje kašel

Výzkum naznačuje, že med může pomoci uklidnit kašel. Přehled šesti studií zabývajících se kašlem u dětí zjistil, že lžíce medu potlačuje kašel stejně jako dextrometorfan, látka potlačující kašel nalezená v přípravku Robitussin DM a lépe než Benadryl (difenhydramin). Výzkum také zjistil, že med může poskytnout delší úlevu než albuterol (salbutamol).

2. Podporuje střeva

Studie prokázaly pozitivní dopad medu na léčbu syndromu dráždivého tračníku (IBS). Když se užívá na prázdný žaludek, tak med zklidňuje žaludek a snižuje příznaky průjmu a zácpy. Také snižuje závažnost a trvání virového průjmu lépe než konvenční antivirová léčba.

3. Podporuje reprodukční zdraví

Typ medu, který se nazývá mateří kašička, má četné účinky na reprodukční zdraví žen. Bylo zjištěno, že snížuje premenstruačního syndromu (PMS) a menopauzální symptomy. Antioxidanty v mateří kašičce mohou pomoci snížit oxidační poškození spojené se stárnutím vaječníků. Předběžné studie na zvířatech také naznačují, že mateří kašička zlepšuje kvalitu spermií u mužů, a i když je tento účinek slibný, musí být u lidí dosud prokázán.

4. Pomáhá při hojení ran

Propolis, součást medu, se skládá z 50% pryskyřice, 30% vosku, 10% éterických olejů, 5% pylu a 5% dalších organických sloučenin. Propolis potlačuje aktivitu volných radikálů a podporuje syntézu kolagenu, což je prospěšné pro hojení ran. Schopnost propolisu podporovat hojení ran se ukázala jako účinná u vředů na diabetické noze a určitých typů akné při lokálním použití.

5. Snižuje riziko rakoviny

Med ovlivňuje vývoj rakoviny během několika stádií progrese onemocnění. Bylo prokázáno, že med indukuje apoptózu nádorových buněk (buněčnou smrt), snižuje zánět a inhibuje růst nádoru. Ačkoli med sám o sobě není účinnou léčbou rakoviny, předběžné studie naznačují potřebu dalšího zkoumání.

Alergie

Med není běžným alergenem, byly však hlášeny případové studie ukazující anafylaxi. Anafylaxe z konzumace medu je reakcí zprostředkovanou IgE (skutečná alergie na potraviny). Propolis byl dokumentován jako kontaktní alergen pro ty, kteří se podílejí na sběru medu. Pokud máte podezření na alergii na med, obraťte se na svého praktického lákaře.

Nepříznivé účinky

Americká pediatrická akademie doporučuje rodičům, aby dětem během prvního roku života nikdy nedávali med, protože jsou potenciálním zdrojem spór způsobujících botulismus, které mohou vést k těžkým onemocněním malých dětí. Pokud jste ze zdravotních důvodů v plánu stravování s nízkým obsahem cukru nebo s nízkým obsahem sacharidů, měli byste omezit příjem medu. Med je téměř čistý cukr. Navzdory prospěšným látkám med stále zvyšuje hladinu glukózy v krvi a měl by být zohledněn při zvažování celkového příjmu sacharidů.

Odrůdy

Ve Spojených státech existuje více než 300 odrůd medu, z nichž každý pochází z jedinečných květinových zdrojů nebo z různých klimatických podmínek. Mezi příklady patří jetel, med z divokých květů, med z pomerančových květů, med z pohanky, avokádový med a vojtěška. Med zakoupený v obchodě může být surový nebo pasterizovaný. Surový med pochází přímo z úlu a není zpracováván, zahříván ani pasterizován. Pasterizovaný med se filtruje a zpracovává, aby se vytvořil jasně vypadající produkt, který se snadněji balí a nalévá. Pasterizace může eliminovat některé stopové minerály spojené s přínosy pro zdraví medu. Pokud je na etiketě uvedeno „čistý med“, znamená to, že během zpracování potravin nebyly přidány žádné další látky. Pro maximální výživu si vyberte surový med z místního farmářského trhu. Pokud máte rádi chuť medu, jděte do tmavší odrůdy, která má silnější chuť, což vám umožní použít méně pro stejný chuťový efekt. Med najdete kdykoli během roku balený ve skleněných nebo plastových lahvích.

Skladování

Surový a zpracovaný med by měl být skladován pod 0 °C, aby se zabránilo krystalizaci a změnám barvy nebo aroma. Med je přirozeně antimikrobiální, ale měl by být chráněn před vnější vlhkostí. Obecné doporučení pro trvanlivost medu je dva roky, ale může se lišit. Vzduchotěsné, dezinfikované nádoby pomáhají chránit trvanlivost.

Použití

Med je univerzální sladidlo, takže ho můžete v kuchyni používat na bezpočet způsobů. Někteří kuchaři však při vaření s medem bojují. Pokud si koupíte sklenici s medem, může být lžíce medu na jídlo výzvou. Odborníci v oboru důvtipně doporučují, abyste si nejprve na lžíci nebo odměrku nastříkali sprej na vaření, aby med sklouzl lehce ze lžíce dolů. Při nahrazování granulovaného cukru medem v receptech je důležité si uvědomit, že med má silnější chuť, větší kyselost a vyšší obsah vlhkosti než cukr. Odborníci na pečení doporučují použít 1/2 až 3/4 šálku medu na každý šálek cukru v receptu a také snížit tekutinu o 1/4 šálku na každý vyměněný šálek cukru. Pokud recept ještě neobsahuje jedlou sodu, přidejte 1/4 čajové lžičky na každý vyměněný šálek cukru.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/, https://Unsplash/

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: