TikTok je horší než si myslíte

Foto: Unsplash

TikTok je horší než si myslíte

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Během pandemie se TikTok stal jednou z nejoblíbenějších aplikací na svete kterou dnes používá více než jeded a půl miliardy uživatelů.

TikTok je sociální síť kde lidé sdílejí krátká videa, obvykle o délce 15-60 sekund. Tato videa se mohou týkat prakticky libovolného tématu a do určité míry tato videa diktují trendy napříč naší společností

Na první pohled je TikTok nevinná aplikace na které lidé tancují, sdílejí recepty a nebo krátká vtipná videa.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

TikTok je ale extrémně návykový. Na rozdíl od jiných aplikací se TikTok stává návykovější, čím více jej používáte. Díky průměrné délce videa pouhých 15 sekund a nekonečnému přísunu zábavného obsahu se TikTok stal jednou z nejvíce návykových aplikací, které kdy byly vytvořeny.

Průměrný uživatel na tiktoku stráví hodinu a půl deně. To je čas, který už nikdy žádný uživatel nedostane zpět.

To ale zdaleka není ten hlavní problém

Už jsme si tak nějak zvykly že společnosti jako Facebook nebo Google udělají všechno pro to aby nám dokázali zobrazit o něco relevantnější reklamy. Tyto společnosti o nás ví kolikrát i to co nevíme my sami.

Díky tomu nám dokáží zobrazit relevantní reklamy a vydělávám miliardy. U TikToku se ale zbírání dat dostalo na úplně jinou úroveň.

Abychom tuto hrozbu lépe pochopili, musíme se podívat na širší kontext. TikTok je čínská aplikace, kterou vlastní společnost ByteDance. Západní svět teprve nyní začíná chápat potenciální spojenectví a vliv, který existuje mezi státními vládními agenturami a soukromými firmami působícími v oblasti sociálních médií, zejména u společností, jako je TikTok, které shromažďují obrovské množství dat a snaží se v různé míře ovlivňovat informace které vidíme.

V Číně není pochyb o tom, že soukromé společnosti jsou úzce propojeny s vládou a musí provést vše o co je čínská vláda požádá. Stačí se podívat na cestu společnosti Huawei, aby našel důkazy o pokusech ČKS o manipulaci a špehování vytvářením notoricky známých zadních vrátek.

Na základě mnoha příběhů se zdá, že CIA a další západní zpravodajské agentury mají nejen důkazy o zadních vrátkách společnosti Huawei do telekomunikačních firem, ale také o tom, že společnost Huawei obdržela finanční prostředky od čínských státních bezpečnostních agentur.

Data mají v dnešní době hodnotu zlata a mnoho lidí se obává, že by čína mohla data sezbíraná pomocí Tiktoku využít k zvýšení jejího vlivu

Je docela pravděpodobné, že čínská vláda má přístup ke všem těmto nashromážděným datům.

TikTok se navíc potýká se stále reálnější vyhlídkou, že bude ve Spojených státech úplně zakázán a Nejednalo by se pouze o zákaz instalace aplikace na zařízeních ve vlastnictví federální nebo státní správy.

Zákaz, kterému TikTok nyní čelí, by jeho mateřské společnosti ByteDance se sídlem v Číně zakázal podnikat ve Spojených státech, což by zablokovalo společnosti Apple a Google, aby ve svých obchodech s aplikacemi hostovaly aplikaci TikTok. Pro uživatele, by tedy nebylo používání TikToku nezákonné. Jen by to bylo mnohem těžší.

A nejedná se jen o USA. Indie a další státy už dokonce tiktok v jejich zemi zakázaly mimo jiné také kvůli obavám o uživatelská data a kvůli vazbě aplikace na čínskou vládu.

Video o nebezpečí TikToku

Zdroje: TikTok.com, wsj.com, apple.com, Unsplash

Podobné články