Pozor na rozdílný krevní tlak v pravé a levé ruce

Foto: Unsplash

Pozor na rozdílný krevní tlak v pravé a levé ruce

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Významný rozdíl krevního tlaku v pravé a levé ruce může znamenat vážný zdravotní problém.

Podle Harvard Health britští vědci zkoumali výsledky 20 studií, při nichž byl krevní tlak měřen v obou pažích každého účastníka. U lidí s rozdílem 15 bodů byla dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít onemocnění periferních tepen.

Onemocnění periferních tepen je často způsobeno ucpáním tepen v rukou nebo nohou a postihuje nejméně 12 milionů Američanů.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Rozdíl krevního tlaku mezi oběma pažemi 10 až 15 bodů a více zvyšuje pravděpodobnost mrtvice nebo úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.

U mladších lidí dochází k rozdílům v krevním tlaku mezi jednotlivými pažemi nejčastěji tehdy, když sval stlačuje tepnu a potlačuje tak správný průtok krve.

U starších lidí je rozdíl v krevním tlaku obvykle způsoben ucpáním , mrtvicí, onemocněním periferních tepen a dalšími kardiovaskulárními onemocněními.

Méně častou příčinou rozdílu v krevním tlaku je disekce aorty, ke které dochází, když se uvnitř vnitřní vrstvy hlavní tělní tepny objeví trhlina.

Kardiolog v rámci vstupního vyšetření běžně měří krevní tlak v obou pažích. Většina lékařů primární péče to však nedělá.

"Naše studie naznačuje, že základní měření krevního tlaku v obou ramenech lékaři primární péče může poskytnout další informace o predikci kardiovaskulárního rizika," uvedl Dr. Christopher O'Donnell, kardiolog z Massachusettské všeobecné nemocnice a docent medicíny na Harvardské lékařské fakultě.

Existují způsoby, jak přispět ke zlepšení celkového kardiovaskulárního zdraví. Podle Harvardské zdravotní pojišťovny je šest kroků ke zlepšení vašeho kardiovaskulárního zdraví následujících:

  • Nekuřte, tabákový kouř škodí nejen vašim plicím, ale i srdci a tepnám a vystavuje vás vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění.
  • Cvičení a fyzická aktivita jsou skvělým způsobem boje proti srdečním chorobám a dalším chronickým onemocněním.
  • Snažte se o zdravou váhu, nošení kilogramů navíc zatěžuje srdce a vystavuje vás vyššímu riziku cukrovky.
  • Dbejte na zdravou stravu, dbejte na to, abyste konzumovali dostatek ovoce a zeleniny, a také na konzumaci celozrnných výrobků, nenasycených tuků, kvalitních bílkovin a bylinek a koření. Snažte se omezit zpracované potraviny.
  • Omezte příjem alkoholu, u mužů na jeden až dva nápoje denně, u žen maximálně jeden denně.
  • Najděte způsoby, jak zmírnit stres , cvičení a meditace mohou odlehčit srdci a tepnám.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash