Varování před duševním zdravím pilotů. Během pauzy se jejich zdraví mohlo změnit.

Foto: Unsplash

Varování před duševním zdravím pilotů. Během pauzy se jejich zdraví mohlo změnit.

Letecké společnosti podle výzkumníků přehlížejí duševní zdraví a pohodu pilotů a dalších leteckých pracovníků. Mnoho pracovníků v letectví zažilo během odstávek Covid-19 úzkost, stres a depresi, ale hlásí pocit, že se bojí uznání problémů nebo hledání pomoci, což vytváří potenciální bezpečnostní rizika a zdravotní problémy.

Pohoda pracovníků v letectví

Varování z tohoto týdne od projektu Lived Experience and Wellbeing, centra Trinity College v Dublinu, které studuje pohodu pracovníků v letectví a dopad na výkon a bezpečnost letů přišlo, když letecké společnosti po celém světě začaly zvyšovat počet letů a znovu zaměstnávat piloty a posádku. Na dva týdny od 17. května bylo naplánováno celkem 1 841 letů z britských letišť do Francie, Španělska, Itálie a Řecka, což je nárůst o více než 300% ve srovnání s předchozími čtrnácti dny. Letecké společnosti v USA minulý týden zahájily stovky nových linek.

Pracovníci v oblasti letectví uvítají šanci získat zpět své platy a restartovat svou kariéru, ale údaje z průzkumu naznačují, že mnozí se budou po návratu do kokpitů a kabin cítit vyčerpaní, uvedl Paul Cullen, pilot komerčních leteckých společností a výzkumný pracovník týmu Trinity College. "Nemůžeme to zamést pod koberec." Data říkají, že určitý počet pilotů bojoval se svým duševním zdravím už před Covidem, ale kvůli svému stigmatu a obavám ze ztráty licence a možná ztráty platu by svému zaměstnavateli neprozradili problém duševního zdraví. “

Duševní zdraví pilotů nebylo dobré už před Covidem

Stejně jako letecké společnosti mají postupy zajišťující letovou způsobilost zastavených letadel, je třeba věnovat pozornost i lidem, řekl Cullen. "Musíte udělat totéž pro posádku, abyste se ujistili, že je způsobilý k letu." Tým provedl v roce 2019 průzkum mezi více než 1000 piloty po celém světě a zjistil, že 18% mělo mírnou depresi a 80% mírné vyhoření. Více než tři čtvrtiny respondentů uvedly, že takové problémy zaměstnavatelům nezveřejní, a 81% uvedlo, že se necítí být zaměstnavateli oceňováni.

Druhý průzkum mezi více než 2 000 pracovníky v oblasti letectví, většinou piloty, letuškami, řídícími letového provozu a inženýry, v srpnu 2020 zjistil, že během pandemie utrpěli více než běžná populace. Pětina pilotů a 58% z kabiny hlásila mírnou depresi, ve srovnání s 23% u irské a britské populace jako celku.

Přiznání duševních problémů je samo problémem

Mnoho pracovníků v letectví při pandemii přišlo o příjmy a někteří čelili opětovnému převzetí svých domovů nebo automobilů, uvedl Cullen. "Jakmile se vrátíme do práce, ta rizika na pracovišti, která byla problémem před Covidem, se vrátí." Odolnost jednotlivců však nebude tak silná jako dříve, což by mohlo mít vliv na bezpečnost letu. “

Poté, co pilot Andreas Lubitz v roce 2015 úmyslně havaroval s letounem Germanwings a zabil všech 150 lidí na palubě, Evropská komise nařídila leteckým společnostem, aby před náborem psychologicky posoudili piloty. Pravidla se snaží zabránit podobné tragédii tím, že pilotům umožní přístup k podpůrnému programu v případě problémů s duševním zdravím. Průmysl však neshromažďuje údaje o blahobytu a někteří piloti se obávají hlášení problémů s duševním zdravím nebo přijímání pomoci, například programů vzájemné podpory, aby neztratili licenci k letu, uvedla hlavní vyšetřovatelka týmu Trinity Joan Cahill.

Pohoda je faktorem bezpečného výkonu a zaměstnavatelé musí udělat víc, než nabídnout přístup do tělocvičen a jógy, řekl. „Musí svým zaměstnancům poskytnout podporu, školení v oblasti povědomí o duševním zdraví, vzájemná podpora, přístup k poradenství. Předpisy neukládají leteckým společnostem, aby to dělaly, a řídí piloty s problémy pohody v podzemí. “ Flexibilní seznamy a procesy párování posádky, spolu s postupy na podporu otevřenosti, mohou chránit pohodu posádky a bezpečnost leteckých společností, řekla. "Vzhledem k současným licenčním požadavkům a kulturním normám je nepravděpodobné, že by pracovníci v letectví uznali problémy a hledali podporu nebo pomoc." Když je někdo nemocný, chceme, aby zvedl ruku, uznal to a vyhledal pomoc. “

Niven Phoenix, komerční pilot, který stojí v čele společnosti Kura Human Factors, společnosti, která trénuje piloty a radí leteckým společnostem, uvedl, že někteří byli „úmyslně slepí“ k pohodě, protože to bylo nepohodlné. "Existuje celá řada důkazů, které organizace nechtějí poslouchat." Letectví je velmi, velmi bezpečné, ale neodpouští. “ Větší důraz na pohodu zaměstnanců by podle něj chránil licence, živobytí a životy. "Povědomí je klíčem ke změně."

Janet Northcote, tisková mluvčí Evropské agentury pro bezpečnost letectví, uvedla, že průmysl a regulační orgány ve spolupráci se zástupci psychologie letectví a dalšími specialisty zlepšily pohodu zaměstnanců a pomohly jim vyrovnat se s jakoukoli „degradací pohody“, než se stala nebezpečím pro bezpečnost. Skupiny pro vzájemnou podporu, školení a osvětové aktivity probíhají pravidelně po celé Evropě a agentura označila potenciální zhoršení dovedností během pandemie v rámci projektu Návrat k normálnímu provozu, uvedl Northcote. Zaměřila se také na dopad událostí souvisejících s Covid (izolace, ztráta blízkých, nevolnost nebo nemocní příbuzní) na blaho členů posádky a navrhla způsoby, jak zmírnit tato potenciální rizika.

Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu uvedla, že letecké společnosti a organizace zúčastněných stran v oblasti letectví stále častěji přijímají podporu pohody a duševního zdraví. Citovala pracovní skupinu Mezinárodní organizace pro civilní letectví pro duševní zdraví, která se během pandemie setkávala. "V důsledku těchto a souvisejících aktivit vidíme, že lidé mají větší jistotu, že budou hlásit své vlastní zkušenosti," uvádí se v prohlášení.

Zdroje: theguardian.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: