Děti, které jedí více ovoce a zeleniny, vykazují lepší duševní zdraví

Foto: Unsplash

Děti, které jedí více ovoce a zeleniny, vykazují lepší duševní zdraví

  • Nová studie ve Velké Británii zjistila, že vyšší konzumace ovoce a zeleniny je silně spojena s lepším duševním zdravím středoškoláků.
  • Autoři studie napsali, že doufají, že jejich výzkum povzbudí úředníky, aby zpřístupnili správnou výživu všem studentům.
  • K tomu, aby zjistili, zda volba stravy může souviset s duševním zdravím, použili vědci průzkumy z více než 50 škol v USA. Celkem průzkum vyplnilo téměř 11 000 studentů.

Nový výzkum ukazuje, že strava bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu může být prospěšná i pro duševní zdraví, zejména pokud jste rostoucí dítě.

Výzkum publikovaný v časopise BMJ Nutrition, Prevention & Health ukazuje, že vyšší příjem ovoce a zeleniny je silně spojen s lepším duševním zdravím středoškoláků. Výzkum navíc ukazuje, že výživná snídaně a oběd jsou spojeny s emoční pohodou, a to bez ohledu na věk.

"Je příjemné vidět výzkum, který se zaměřuje na děti, správnou výživu a její vliv na duševní zdraví. Zdá se, že v současné době je u dětí více stresu a úzkosti, zejména v souvislosti s pandemií a tím, že jsou doma tak dlouho mimo své vrstevníky a rodinu," řekla Audrey Koltunová, RDN, CDCES, CDN, která se specializuje na dětskou endokrinologii v Cohen Children's Medical Center of NY.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Co studie zjistila

K tomu, aby vědci zjistili, zda výběr stravy může souviset s duševním zdravím, použili průzkumy z více než 50 škol ve Velké Británii. Celkem průzkum vyplnilo téměř 11 000 žáků (s 8 823 platnými dotazníky) a důkazy ukázaly, že průměrné skóre duševního zdraví bylo 46,6 bodů ze 70 u středoškoláků a 46 bodů ze 60 u žáků základních škol.

Z nich pouze 25 % středoškoláků a 28,5 % žáků základních škol uvedlo, že jí doporučených pět porcí ovoce a zeleniny denně. Deset, respektive devět procent respondentů nejedlo žádné ovoce a zeleninu. Přibližně 21 procent středoškoláků a 12 procent žáků základních škol jedlo k snídani pouze neenergetický nápoj nebo nic, zatímco 11 procent nesnědlo žádný oběd.

Výzkum zjistil, že žáci, kteří jedli jednu nebo dvě denní porce ovoce a zeleniny, dosáhli o 1,42 jednotky vyššího skóre, zatímco při konzumaci tří nebo čtyř porcí se skóre zvýšilo o 2,34 jednotky. Ti, kteří jedli pět a více porcí, měli skóre vyšší o 3,73 jednotky.

"Na základní úrovni je dostatečná výživa nutná k zajištění stavebních kamenů pro vývoj a funkci těla u dětí i dospělých, včetně růstu a replikace buněk, syntézy DNA, metabolismu neurotransmiterů a hormonů, a zvláště kritická pro děti je optimální výživa důležitá pro vývoj mozku," napsali autoři studie.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Autoři studie přiznávají, že jejich výzkum měl svá omezení, včetně toho, že odpovědi v průzkumu mohou být nepřesné.

Proč ovoce a zelenina souvisí s duševním zdravím

"Ovoce a zelenina mají vysoký obsah vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Mnoho dětí a rodin, se kterými pracuji, těchto potravin nekonzumuje dostatek. Když se ve školách konají standardizované testy, často se domů posílá upozornění, aby se děti ujistily, že ten den snídají zdravou snídani," dodává Koltun. "Proč to nedoporučit každý den?"

Ovoce a zelenina přinášejí silný soubor fyzických výhod. Souvislost mezi fyzickým a duševním zdravím je známá již dlouho, včetně souvislosti mezi zdravou stravou a náladou u dospělých. Rozšíření tohoto konceptu pro děti se podle odborníků zdá být přirozené.

"Obvykle doporučuji styl stravování, který zahrnuje různé potraviny včetně rostlinných, omezení rafinovaných a zpracovaných sacharidů a cukru a také pití většího množství vody a málo nebo vůbec žádných nápojů slazených cukrem," řekl Koltun.

Jídlo z libových a zdravých bílkovin může také lidem pomoci vyhnout se pocitu "cukrového kolapsu" poté, co hladina cukru v krvi prudce stoupne a pak klesne.

"Víme, že správná výživa může pomoci při vývoji mozku, ale nyní je monumentální skutečnost, že má vliv na duševní pohodu. Můžeme to přidat na seznam důvodů, proč správná výživa a správné stravovací návyky mohou pomoci našim dětským klientům," řekl Koltun.

Autoři studie napsali, že doufají, že jejich výzkum povzbudí úředníky k přijetí opatření, která by pomohla dětem získat větší přístup k výživným a čerstvým potravinám ve školách i mimo ně. Ačkoli tato studie byla založena ve Velké Británii, v USA znamená, že mnoho dětí má jen malý přístup k cenově dostupnému čerstvému ovoci a zelenině na denní bázi.

"Měly by být vypracovány strategie v oblasti veřejného zdraví a školská politika, které zajistí, aby kvalitní výživa byla dostupná všem dětem před školou i během ní, aby se optimalizovala duševní pohoda a děti mohly plně využít svůj potenciál," napsali.

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: