Věda vysvětluje, proč mohou hádky s partnerem zvýšit fyzickou intimitu

Foto: Unsplash

Věda vysvětluje, proč mohou hádky s partnerem zvýšit fyzickou intimitu

Každý vztah má své překážky. Bez ohledu na to, jak dobře spolu se svou drahou polovičkou vycházíte, se na cestě určitě objeví jedna nebo dvě hádky. Přestože hádka s partnerem není nikdy zábavná, věda nám říká, že existuje souvislost mezi konfliktem a sexuálním vzrušením, což vysvětluje, proč může být následné líčení tak příjemné.

Tady se dozvíte, proč hádka s partnerem může zvýšit fyzickou intimitu a vzrušení.

Hormony

Když se s někým hádáme, zvyšují se v našem těle stresové hormony, včetně testosteronu, adrenalinu a kortizolu.

"Hádka je fyziologicky vzrušující, stejně jako strach a vzrušení, takže tělo je nabuzené - zvyšuje se srdeční frekvence, dýchání a průtok krve," vysvětluje Meghan Flemingová, newyorská psycholožka a sexuální terapeutka.

Naproti tomu úleva, kterou nám přináší pohlavní styk nebo "udobřovací sex" po hádce, způsobuje v našem těle další hormonální změnu. Potěšení způsobuje, že se v našem těle zvýší hladina hormonů serotoninu, dopaminu, adrenalinu a oxytocinu, což vede k uvolněnému a spokojenému stavu mysli.

Zjednodušeně řečeno: hormony uvolňované během hádky mohou vyvolat vzrušení a vyburcovat nás, zatímco hormony uvolňované po hádce mohou pomoci uklidnit se, přispět k pocitu uspokojení a zvýšit pocit bezpečí. V kombinaci tyto dvě hormonální změny často zvyšují fyzické vzrušení mezi partnery, což následně vede k fyzické intimitě.

Úzkost a vzrušení

Úzkost i vzrušení jdou ruku v ruce, protože mohou v těle vyvolat podobné fyzické reakce, jako je zvýšený tep, průtok krve a dýchání.

"Když jsme ve stresu, například ve stresu vyvolaném hádkou, náš sympatický nervový systém se vzruší," říká vztahová a sexuální koučka Michele Lisenbury Christensenová.

"To také vyvolává reakci boj nebo útěk, která vás naplní energií a motivuje vás k tomu, abyste chtěli nějakým způsobem fyzicky jednat," dodává odbornice na fyziologii Elesa Zehndorferová, PhD.

Mechanismus zvládání hádky

Protože fyzická intimita může pomoci zmírnit pocity strachu a nejistoty, mnoho párů často pocítí nutkání vyrovnat se s hádkou prostřednictvím pohlavního styku.

"Z psychologického hlediska, když se páry hádají, často podněcují spouštěč nebo velmi vyděšenou část svého mladšího paměťového systému," vysvětluje certifikovaná sexuoložka Jenni Skyler, PhD. Strach vyvolává pocity opuštěnosti a nedůvěry, takže fyzická intimita může být způsobem, jak tento strach zmírnit a znovu navázat spojení.

Pokud zjistíte, že se toto chování pro vás a vašeho partnera stalo zvykem, odborníci doporučují případně vyhledat terapii, abyste se tento mechanismus zvládání odnaučili, protože může mít v průběhu času negativní dopad na váš vztah.

"Lepší pochopení této části vašeho já vám pomůže najít metody, jak dosáhnout toho, aby sexuální dovádění bylo pro váš vztah méně destruktivní než záměrné vyvolávání hádek," říká doktorka Gail Saltzová, psychiatrička specializující se na vztahy a duševní zdraví.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: