Velká chyba, kterou děláme při rozmrazování masa

Foto: Unsplash

Velká chyba, kterou děláme při rozmrazování masa

Večer před spaním vyndáte maso z mrazáku, dáte ho do dřezu, aby přes noc rozmrzlo. Nebo si večer nevzpomenete maso vyndat, a tak ho dáte ráno do horké vody, aby to bylo rychlejší. To jsou však velké chyby, které dělá běžně spousta lidí.
 

Těmito metodami riskujete, že se netrvanlivé potraviny dostanou do tak zvané nebezpečné zóny. To nastává jakmile se vnitřní teplota masa (nebo jiné netrvanlivé potraviny) bude delší dobu pohybovat mezi 5 - 60°C. Což je poměrně velký teplotní rozsah, ve kterém se po nějaké době začnou v mase rychle množit nebezpečné bakterie. Maso by nemělo být při pokojové teplotě déle než max. 2 hodiny tzn. že by nemělo být rozmrazováno několik hodin na kuchyňské lince.

Některé z bakterií, které se po nějaké době mohou začít tvořit v syrovém mase zahrnují stafylokoky, salmonella Enteridis, escherichia coli a kampylobakterie. Vše to jsou bakterie ze zkažených nebo chybně zpracovaných potravin, které způsobují zažívací potíže až různá trávicí onemocnění.
 

Umístění masa do horké vody, když spěcháte, může způsobit stejné problémy. Možná si myslíte, že je vaše maso zvenčí rozmrazené, ale uvnitř často zůstane zmrazené. Tím se vnější vrstva dostává do nebezpečné zóny déle, což vede ke stejným potenciálním zdravotním problémům, jaké může způsobit ponechání masa nebo drůbeže na kuchyňské lince.
 

Co tedy dělat, když potřebujete rychle rozmrazit maso ?
 

Lepší než maso nechat celou noc ve dřezu nebo jej rychle ponořit do horké vody - dát maso rozmrazit do lednice. Může to trvat den nebo dva a není to řešení na poslední chvíli, ale funguje to a udržuje jídlo mimo nebezpečnou zónu. Měli byste vždy rozmrazovat maso v chladničce na nižší polici, aby nedošlo ke kontaminaci jiných potravin, ideálně v míse, ať nemáte zanesenou celou lednici.

Ačkoli rozmrazování masa v horké vodě může být až nebezpečné, rozmrazování ve studené vodě funguje a je bezpečné. Je to rychlejší než rozmrazování v chladničce a udržuje teploty potravin mimo nebezpečnou zónu. Před vložením do studené vody se však musíte ujistit, že je jídlo v sáčku bez vzduchu. Nezapomeňte také měnit vodu každé dvě hodiny. Rozmrazení masa (samozřejmě v závislosti na velikosti) může trvat hodinu ale klidně i 10 hodin.

Pokud opravdu spěcháte, můžete si vždy vzít menší kusy masa a použít funkci rozmrazování v mikrovlnné troubě. Můžete také vařit ze zmrazeného, ​​ale pamatujte, že doba vaření bude asi o 50% delší.

 

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář