Výhody terapie barvou a jak na to?

Foto: Freepik

Výhody terapie barvou a jak na to?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Použití barvy k léčení sahá minimálně 2 000 let zpět do starověkého Řecka, Egypta i Číny. Ke zlepšení nálady lidí se využívaly barvy a světla ve formě slunečního světla, krystalických odrazů, barev a rostlin.

Co je terapie barvou?

Terapie barvou, někdy také nazývaná jako chromoterapie, je alternativní lék a forma arteterapie, která využívá barvu a světlo k léčbě tělesných a duševních stavů. Hlavní myšlenkou je, že různé barvy vyvolají u lidí různé reakce. Některé jsou považovány za více stimulující a energizující, zatímco jiné jsou uklidňující. Na základě této myšlenky je možné, že barevná expozice může ovlivnit celkovou náladu, motivaci, spánek, výhled, chuť k jídlo a rozhodování člověka.

Jak to funguje?

Výzkum celkově naznačuje, že použití určitých barev a světla může být blahodárné pro emoční pohodu, což se také projevuje pozitivními účinky na fyzické zdraví. Rovněž se obecně uznává, že barva hraje roli v řadě duševních procesů, o čemž svědčí psychologie barev v marketingu a reklamě.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Barva je pro lidské oko viditelná díky tomu, jak se odráží, ohýbá a láme prostřednictvím částic a předmětů. Barva a světlo vstupují do našich tel očima i pokožkou, a jakmile to udělají, vedou k elektronickým impulzům, které mohou aktivovat uvolňování různých chemikálií a enzymů a ty ovlivňují to, jak se cítíme. Každá barva má svou vlastní vlnovou délku, frekvenci a množství energie. Všechny barvy, které vidíme, spadají na viditelné spektrum světla a mají své vlastní elektromagnetické frekvence.

Jaké barvy hojí a které naopak stimulují?

Teplé barvy obvykle vyvolávají řadu stimulujících emocí, zatímco chladné barvy bývají uklidňující. Neutrální barvy, jako je bílá a béžová, mají relaxační účinky. Ne všechny efekty barev jsou však pozitivní. Například červená může někdy vyvolat i vztek, zatímco modrá a černá naopak smutek.

Výhody

1. Pomáhá zvládnout sezónní depresivní poruchu

Příliš málo času stráveném v přírodě a přirozeném světle může zvýšit riziko deprese, zejména v temnějších zimních měsících.

2. Má uklidňující účinky

Některé barvy, jako je modrá, zelená a světle fialová, mají uklidňující účinky na mysl a tělo, což vede k fyziologickým změnám jako jsou snížené příznaky úzkosti, snížený krevní tlak, zpomalené dýchání a pomoc při relaxaci a spánku.

3. Zvyšuje Vaši energii a motivaci

Červená barva je jednou z nejteplejších barev a má naprosto odlišný účinek než například modrá. Má tendenci zvyšovat energii a může vést ke zvýšené srdeční frekvenci a vyšší vytrvalosti. Žlutá je další z teplých barev, která je osvěžující. Často se doporučuje lidem trpícím depresí nebo nedostatkem motivace.

4. Ovlivňuje vaši chuť k jídlu

Stimulační barvy, jako je červená, žlutá a oranžová, jsou spojeny s motivací, která může zvýšit touhu po jídle.

Jak na to?

Ptáte se, jak tedy provádět terapii barvou doma? Zde je pár nápadů na různé efekty barev:

Při malování místnosti vybírejte cílevědomě barvy . Zvažte, jaké barvy ovlivňují vaši náladu. Například světle modrá, světle zelená a levandulová bývají uklidňující, zatímco teplé barvy jako žlutá a oranžová probouzejí.

Vyzkoušejte brýle pro barevnou terapii. Tyto brýle vám umožní vybrat si, jak se chcete cítit na základě vlivů různých barev. Doporučuje se nosit brýle každý den po dobu asi 30 minut, což vám může ovlivnit vaši náladu.

Využijte výhod barev v přírodě. Být venku je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se vystavit nejrůznějším barvám.

Vyzkoušejte kreativní aktivity, jako je kreslení a malování. V závislosti na vaší náladě zkuste použít barvy pro kreativní účely, které vám pomohou dosáhnout duševního stavu, ve který doufáte.

Léčení barvami by se vždy mělo zahajovat a zakončovat za pomoci bílé. Bílá barva stabilizuje energetický systém člověka a zvyšuje účinky jakékoliv barvy, s níž během terapie pracujete. Stačí alespoň krátká vizualizace.

Zdroj: draxe.com, Freepik

Podobné články