Výzkum odhalil, proč je lepší být osamělý než mít toxické přátele

Foto: Unsplash

Výzkum odhalil, proč je lepší být osamělý než mít toxické přátele

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Podle The Research Digest britské Národní psychologické společnosti je osamělost charakteristická tím, že zvyšuje riziko fyzických a psychických poruch. Osamělost může být škodlivá pro zdraví člověka. Záležet však může na typu osamělosti; mít několik blízkých přátel je lepší než mít mnoho přátel, kteří nejsou tak blízcí.

Jak různé vztahy ovlivňují osamělost
The Research Digest pojednával o tom, jak probíhala studie, v níž účastníci museli vyplnit škálu, která měřila "sociální osamělost", která se zaměřuje na kvantitu sociálních vztahů, a "emocionální osamělost", která se zaměřuje na kvalitu vztahů.

Na škále jsou čtyři třídy osamělosti. První třída, "nízká osamělost", se vyznačovala nízkým skóre jak v oblasti sociální, tak v oblasti emoční osamělosti. Druhou třídu, "sociální osamělost", tvořili lidé s nízkým skóre emoční osamělosti, ale vysokým skóre sociální osamělosti. Třetí třídou je "emocionální osamělost", která se vyznačovala vysokou úrovní emocionální osamělosti, ale nízkou úrovní sociální osamělosti. Účastníci čtvrté třídy byli "sociální a emocionální osamělost", kteří dosáhli vysokého skóre u obou typů osamělosti.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Výzkumný sborník diskutovaných výsledků ukázal, že kvalita vztahů je pro duševní zdraví důležitější než počet lidí. Ukázalo se, že ti, kteří byli ve třídě "nízká osamělost", se trápili nejméně než lidé ve třídě "sociální osamělost", dále lidé ve třídě "emocionální osamělost" a nakonec lidé ve třídě "sociální a emocionální osamělost". Dokonce se ukázalo, že lidé v obou posledních dvou třídách měli příznaky deprese a úzkosti, které mohou vést k psychické poruše. Zkušenost emoční osamělosti má větší negativní dopad na duševní zdraví a ještě závažnější je v případě sociální a emoční osamělosti.

Kvalitní přítel vs. toxický přítel:

Podle časopisu Psychology Today existuje mnoho různých vlastností, které mohou dělat dobrého přítele.

  • Důvěryhodnost a upřímnost: Upřímnost je důležitá, protože vyžaduje, abychom mluvili otevřeně a vnesli do vztahu objektivitu. Lidé, kteří jsou upřímní, budují v každém vztahu důvěru, která je klíčovým faktorem pro fungování jakéhokoli vztahu. Také schopnost důvěřovat druhému člověku buduje kvalitní vztah, protože zahrnuje příjemnou zranitelnost. Pokud je pro vás těžké být s přítelem zranitelný, svědčí to o menší kvalitě vztahu.
  • Spolehlivost: To znamená, že se na svého přítele můžete spolehnout - je to někdo, kdo je tu pro vás, když jste v nouzi, a je ochoten se za vás postavit.
  • Schopnost naslouchat: Někdo, kdo vám umí dobře naslouchat, je nezbytný, protože umožňuje sdělování intimních myšlenek, pocitů a zážitků.
  • Podpora: Chcete někoho, kdo vás podporuje zejména v dobrých chvílích. To je zásadní, protože to, zda někomu na vás skutečně záleží, poznáte podle toho, že vidí vaše pokroky a má z vás radost. V porovnání s někým, kdo vám závidí.

Existuje také mnoho různých vlastností, které mohou ukázat, kdy je někdo toxický přítel. Podle časopisu Psychology Today mohou být některé vlastnosti následující:

  • Brat versus dávat: V přátelství, když vidíte, že dostáváte méně a dáváte více, než víte, že to není kvalitní vztah. Zvláště pokud nejsou naplňovány vaše potřeby a uspokojovány jsou pouze potřeby přátel.
  • Nedůvěryhodný: Jako toxický přítel může hrát roli ten, kdo vyslechne tajemství a vypustí je ven. Důležitý je způsob, jakým se to děje, protože pokud to přítel dělá proto, aby byl krutý nebo aby vám ublížil a zklamal vás záměrně.
  • Nepodporuje: Pokud se přítel snaží, abyste se cítili na dně, nebo nepodporuje to, co je pro vás dobré, ukazuje toxického přítele. Zvláště pokud vidíte, že vám tento přítel závidí. Také někdo, kdo si vás neváží jako člověka, ukazuje, že není opravdovým přítelem.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články