Zde je vše, co potřebujete vědět o eliminační dietě

Foto: Unsplash

Zde je vše, co potřebujete vědět o eliminační dietě

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Najít dokonalý výživový plán je jako randění: vyžaduje to čas, úsilí, spoustu pokusů a omylů (a někdy se vám z toho zvedá žaludek) - ale nakonec to stojí za to, když najdete svůj protějšek.

Ve vší vážnosti je důležité všímat si potravin, které jíte, protože to, jak vyživujete své tělo, má vliv na mnoho různých aspektů vašeho zdraví. Stejně jako vám některé potraviny umožňují cítit se co nejlépe, jiné mohou mít na svědomí nadýmání, špatnou náladu, a dokonce i bolesti hlavy nebo kožní projevy. Všimli jste si někdy, že se po zpracovaných potravinách necítíte dobře? To je dokonalý příklad toho, že některé složky nezajišťují vašemu tělu optimální přísun energie.

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba si uvědomit, je, že neexistuje univerzální přístup ke stravování, který by prospěl všem. Některé potraviny, které vám mohou způsobovat nepříjemné pocity, mohou u někoho jiného vyvolávat pocit energie a naplnění, takže zjištění, co vašemu tělu prospívá, může mít zásadní vliv na vaši celkovou pohodu a komfort.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Když však dojde na přesné určení, které potraviny působí zkázu, může být obtížné dospět k závěru bez analýzy vašeho jídelníčku a testování různých kombinací potravin, abyste zjistili, co funguje. Vstupte: eliminační dieta.

Co je to eliminační dieta?

Váš střevní mikrobiom, migrény, a dokonce i vaše duševní zdraví: strava ovlivňuje mnohem více vašeho těla, než si možná myslíte. Ve skutečnosti mohou být některé potraviny dokonce spouštěčem vzplanutí, takže se vyplatí prozkoumat své stravovací návyky a zjistit, zda by bylo nejlepší některé potraviny z jídelníčku vyřadit, abyste se cítili co nejlépe.

Spičková hloubková dieta, kterou vyučují přední světoví odborníci na zdraví & wellness

To je podstata eliminační diety: vyřazení potravin, o kterých je známo, že způsobují problémy v žaludku, aby se časem zmírnila bolest a nepohodlí.

"Spočívá ve vyřazení určitých potravin na určitou dobu, například na tři týdny, a poté v opětovném zavedení jednotlivých potravin, jedné po druhé, aby se zjistilo, která potravina způsobuje příznaky a nepohodlí," vysvětluje registrovaná dietoložka a osobní trenérka Gabriela Barreto, M.S., R.D., CDN, CSSD, CFSC.

Tato konkrétní metoda stravování není určena k hubnutí, ale spíše může pomoci najít ve vaší stravě spouštěče, které mohou bránit kvalitě vašeho života.

Účelem eliminační diety je odstranit z vašeho jídelníčku potenciálně spouštěcí skupiny potravin a pomalu je do něj opět přidávat, abyste zjistili, které potraviny mohou způsobovat vaše vzplanutí. Nejsou určeny k hubnutí ani k dlouhodobému užívání a měly by být vždy prováděny pod vedením odborného lékaře.

Jak dodržovat eliminační dietu.

Nejprve je důležité si uvědomit, že tento stravovací plán není určen jako dlouhodobé řešení nebo něco, co byste měli dodržovat delší dobu. Eliminační dieta by měla sloužit spíše jen k tomu, abyste zjistili, které potraviny vám způsobují potíže, a mohli tak tyto složky ze svého života odstranit, nikoliv vyřadit ze svého stravovacího plánu celé skupiny potravin.

Měli byste si také uvědomit, že se svou povahou jedná o omezující dietu a při jejím dlouhodobém dodržování může v budoucnu dojít k nedostatku živin.

Postup při dodržování eliminační diety je poměrně jednoduchý. "Chcete odstranit všechny potraviny, které se chystáte odstranit, najednou, ne jednu po druhé. Je to nutné proto, abyste odstranili všechny možné vyvolávající potraviny na stejnou dobu," vysvětluje integrativní imunoložka Heather Moday, M.D.. Poté, zpravidla po dvou až šesti týdnech, "chcete znovu zavádět jednu potravinu po druhé každých 36 až 48 hodin, abyste vyhodnotili, zda se u vás neobjevila negativní reakce," říká.

Před provedením jakýchkoli zásadních změn ve svém jídelníčku byste se samozřejmě měli poradit s odborníkem, který vám poradí, na které potraviny si dát pozor a které složky můžete mezitím konzumovat, abyste zajistili, že své tělo stále dostatečně vyživujete.

Které potraviny můžete jíst při eliminační dietě?

Jedná se o jeden ze stravovacích plánů, který je velmi individuální, takže záleží na citlivosti vašeho těla, abyste určili, co můžete a nemůžete jíst. "Velmi běžnou eliminační dietou by bylo odstranění zánětlivých potravin, běžných potravinových alergií spolu s některými běžnými autoimunitními podněty," poznamenává Moday. "Jednoduchým [způsobem], jak začít, je odstranění zpracovaných potravin, průmyslových olejů ze semen, alkoholu, cukru, pšenice, mléčných výrobků, sóji, arašídů a kukuřice."

Je však mnoho potravin, které můžete konzumovat i při dodržování tohoto protokolu, jak uvádí Barreto:

"Mnoho potravin bohatých na bílkoviny, jako je kuřecí maso, ryby, hovězí maso a mořské plody, je při této dietě obecně v pořádku," vysvětluje. "Vejce mohou být v pořádku, pokud víte, že vás vejce obecně nedráždí." Mléko bez laktózy může být povoleno, stejně jako ovesné nebo mandlové mléko.

Většina zeleniny je obecně povolena. Barreto však upozorňuje, že pokud držíte dietu s nízkým obsahem FODMAP, možná budete muset některé konkrétní druhy zeleniny vynechat.

Berries, meloun a citrusové plody jsou během eliminační diety v pořádku kvůli antioxidantům, hydrataci a vitaminu C podporujícímu imunitní systém.

V závislosti na typu eliminační diety, kterou zkoušíte, může být zařazena rýže, quinoa, bezlepkový oves, bezlepkový chléb a obiloviny a také polenta. (Zde najdete konečný seznam toho, co je a není považováno za bezlepkovou dietu).

Příklad jídelního plánu eliminační diety.

Znovu připomínáme, že konečné sestavení jídelního plánu pro vás bude na vašem lékaři, ale níže jsme vám nastínili příklad eliminačního stravovacího plánu (na základě doporučení společnosti Moday), abyste si mohli udělat představu o tom, jak může několik dní na dietě vypadat:

Den 1

 • Bezlepkové ovesné vločky s konopnými semínky, vařené s bezlaktózovým mlékem.
 • Zelený míchaný salát s nakrájenou okurkou, mrkví, červenou paprikou, quinoou, avokádem , lososem a zálivkou z olivového oleje a balsamica. Navíc s plátky pomeranče.
 • Pečené kuře s bylinkami, pečenými sladkými bramborami a smaženou cuketou a žlutou dýní v olivovém oleji s přídavkem česneku.
 • Rýžové koláčky s avokádem a plátkem krůtího masa kvůli bílkovinám.
 • Miska bobulí

Den 2

 • Sklenice mandlového mléka s lesními plody a mandlovým máslem (pro zvýšení příjmu bílkovin přidejte rostlinný proteinový koktejl).
 • Křupavá kuřecí stehna s citronem a rajčaty a tymiánem s přílohovým salátem.
 • Veganské ragú s lilkem
 • Pudink z chia semínek připravený s mandlovým mlékem a doplněný banánem.

Den 3

 • Ovesné vločky přes noc s mrkvovým koláčem (jen se ujistěte, že jste si vybrali bezlepkové ovesné vločky).
 • Zbytky kuřecího masa z druhého dne.
 • Pečené sladké brambory a přílohový salát.
 • Zdravý dýňový chléb

Druhy eliminačních diet.

Ačkoli se eliminační dieta často používá k určení spouštěčů v zažívacím traktu, může být užitečná také při zjišťování dalších potíží v těle, jako jsou:

 • Eliminace při ekzému
 • Eliminace při migrénách
 • Eliminace při nesnášenlivosti lepku
 • Eliminace pro intoleranci laktózy
 • Eliminace při zánětu
 • Eliminační dieta FODMAP (jedna z nejběžnějších možností)

Kdo by neměl držet eliminační dietu.

Eliminační dieta není dlouhodobý stravovací plán a neměla by se dodržovat kvůli hubnutí. Ze své podstaty se jedná o vysoce restriktivní plán, takže pokud jste v minulosti trpěli poruchami příjmu potravy, je ještě důležitější probrat bezpečný přístup se svým zdravotníkem.

"Osoby bez klinických příznaků souvisejících se stravou a konzumací potravin nemusí dodržovat eliminační dietu," upozorňuje Barreto. "Jedinci, kteří procházejí léčbou nebo užívají léky, by se měli před vyzkoušením eliminační diety poradit s lékařským týmem."

Moday také dodává, že ti, kteří bojují s nedostatkem vitaminů a minerálů nebo mají v současné době podváhu, by se měli dodržování tohoto stravovacího plánu vyhnout.

Je třeba také poznamenat, že vyřazení potravin, které není třeba z jídelníčku odstraňovat, může mít ve skutečnosti časem negativní vliv na vaše tělo, protože se připravíte o životně důležité živiny. "Nedávné studie zjistily, že u lidí, kteří vyřazují lepek, i když to nepotřebují, se zvyšuje riziko srdečních onemocnění," podělil se o své zkušenosti již dříve s portálem mindbodygreen integrativní gastroenterolog Will Bulsiewicz, M.D., MSCI. Dodává, že vyřazení všech obilovin může být pro střeva také škodlivé.

To se týká i zeleniny, která vám může způsobovat žaludeční potíže. I když se může zdát, že dalším přirozeným krokem je odstranit ze stravy zeleninu, po které se cítíte špatně, Bulsiewicz říká, že to nemusí být řešení. "Trávicí potíže po konzumaci vlákniny a rostlinných potravin jsou způsobeny zahlcením střev. U některých lidí je to jen přehnaná konzumace jednoho velkého jídla. Pro většinu lidí je to však důkaz poškozeného střeva," vysvětluje. "Možná vám někdo řekl, že je to důkaz, že tyto potraviny způsobují zánět. Není tomu tak. Je to jen nedbalé trávení."

Výstup z článku.

Eliminační dieta nemá pomoci změnit váš fyzický vzhled ani vám usnadnit propadnutí omezujícím stravovacím návykům. Místo toho je tento plán navržen tak, aby vám pomohl identifikovat potraviny, které mohou způsobovat potíže trávicího traktu nebo vyvolávat jiné zdravotní problémy, jako jsou ekzémy, migrény a další.

Přestože by se měla dodržovat pouze krátkodobě, může být eliminační dieta neuvěřitelně užitečná pro nalezení potravin, které vám sednou, a zároveň adekvátně vyživují vaše tělo. Vaše strava ovlivňuje velkou část toho, jak se cítíte v běžných dnech, takže když budete záměrně dbát na to, co jíte, a naladíte se na to, co vaše tělo potřebuje, pomůže vám to prospívat. Než ze svého jídelníčku vyřadíte hlavní skupiny potravin, vždy se poraďte s lékařem.

Zdroje: mindbodygreen.com, Unsplash