Je mrkev vhodná pro keto dietu?

Foto: Unsplash

Je mrkev vhodná pro keto dietu?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Nekrmivá zelenina hraje při keto dietě s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků velkou roli.

Při této dietě je čistý obsah sacharidů, což je počet celkových sacharidů snížený o vlákninu, obecně omezen na 25 gramů nebo méně denně.

Mnoho lidí při keto dietě věnuje velkou část svého denního přídělu čistých sacharidů zelenině s nízkým obsahem sacharidů, jako je cuketa, květák, avokádo, brokolice a zelený salát.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Možná vás však zajímá, zda je vhodné jíst mrkev při keto dietě.

Tento článek obsahuje přehled sacharidů v mrkvi, zda je možné ji jíst při keto dietě a některé alternativy vhodné pro keto dietu.

Sacharidy v mrkvi

Mrkev je považována za kořenovou zeleninu, protože samotná mrkev je kořen rostliny mrkve. Na druhou stranu některé kořenové zeleniny, jako jsou brambory, jsou hlízy neboli místo, kde se uchovává přírodní cukr rostliny (1).

Protože je mrkev kořen, má nižší obsah cukru a sacharidů než hlízová zelenina, jako jsou brambory.

Jedna středně velká (61 gramů) syrová mrkev poskytuje (2):

 • Kalorie: 25
 • Bílkoviny: 1 gram
 • Tuky: 0 gramů
 • Sacharidy: 6 gramů
 • Vláknina: 2 gramy
 • Čisté sacharidy: 4 gramy

Dále 1 šálek (122 gramů) nakrájené syrové mrkve obsahuje (2):

 • Kalorií: 50
 • Bílkovin: 1 gram
 • Tuky: 0 gramů
 • Sacharidy: 12 gramů
 • Vláknina: 3 gramy
 • Čisté sacharidy: 9 gramů

Mrkev sice nemá tak nízký obsah sacharidů jako zelená listová zelenina, jako je hlávkový salát nebo špenát, ale nemá ani tak vysoký obsah sacharidů jako mnoho jiných druhů kořenové zeleniny.

Surová mrkev obsahuje 9 gramů čistých sacharidů na šálek (122 gramů). Ačkoli nemají tak vysoký obsah škrobu jako jiná kořenová zelenina, stále mají vyšší obsah sacharidů než mnohé druhy neškrobové zeleniny.

Může se mrkev jíst při keto dietě?

Jak je vidět z obsahu živin v mrkvi, lze ji při keto dietě jíst v malém množství.

Musíte se však držet přiměřených porcí. Jeden šálek (122 gramů) mrkve obsahuje 9 gramů čistých sacharidů, takže jedna porce může spotřebovat téměř polovinu čistých sacharidů na celý den, pokud se snažíte dodržet standardní příděl 25 gramů čistých sacharidů denně.

Způsob tepelné úpravy mrkve nemá na obsah sacharidů výrazný vliv, takže ji lze do keto diety zařadit syrovou i vařenou v rozumných dávkách.

Mrkev může být součástí keto diety. Nicméně vzhledem k tomu, že obsahují střední množství sacharidů, budete muset striktně omezit velikost porce.

Alternativy mrkve

Níže uvádíme několik druhů zeleniny s nižším obsahem sacharidů, které můžete jíst syrové nebo používat v receptech místo mrkve:

 • Celerkev: obsahuje 2 gramy čistých sacharidů na šálek (120 gramů) (3)
 • Brokolice: obsahuje 3 gramy čistých sacharidů na šálek (71 gramů) (4)
 • Květák: obsahuje 3 gramy čistých sacharidů na šálek (107 gramů) (5)

Stejně jako mrkev se každá z těchto druhů zeleniny může jíst syrová nebo přidávat do receptů.

Mezi náhrady mrkve s nižším obsahem sacharidů patří celer, brokolice a květák. Tuto zeleninu lze jíst syrovou nebo vařenou, takže je vhodnou alternativou k syrové nebo vařené mrkvi.

Pointa

Mrkev lze jíst při dietě keto, ale může být obtížné ji zařazovat pravidelně nebo ve velkém množství, protože obsahuje poměrně velké množství sacharidů.

Mezi méně škrobnaté alternativy, které si můžete vychutnat syrové nebo vařené, patří celer, brokolice a květák.

Pokud jde o dostatečnou výživu při keto, mrkev je důležitým zdrojem vitaminu A, který je důležitý pro zdraví kůže, vlasů a očí, a poskytuje výrazně více vitaminu A na jeden šálek než celer nebo brokolice.

Při konzumaci mrkve při keto nezapomínejte na malé porce a konzumujte různorodou zeleninu, abyste uspokojili své nutriční potřeby.

Zdroje: (1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30984301/, (2) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170393/nutrients, (3) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170393/nutrients, (4) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/787785/nutrients, healthline.com, Unsplash

Podobné články