Ketóza: Definice, výhody, nevýhody a další informace

Foto: Unsplash

Ketóza: Definice, výhody, nevýhody a další informace

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Ketóza nastává, když tělo získává více energie z tuků. Může být přínosem při hubnutí, ale může být obtížné ji udržet.

Ketóza je zvýšená hladina ketolátek v těle. Ke zvýšené tvorbě ketolátek dochází v několika situacích, mimo jiné při dodržování diety s velmi nízkým obsahem sacharidů (1).

Normálně vaše tělo k získávání energie raději využívá krevní cukr, nazývaný také glukóza. Během ketózy však vaše tělo získává více energie z ketonů, které vznikají z tuků (1).

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Přestože se výzkumy různí, ketóza může mít několik zdravotních výhod, například méně záchvatů u dětí s epilepsií, snížení hmotnosti a lepší kontrolu hladiny cukru v krvi (2, 3).

Přesto může být dodržování diety obtížné a nemusí být vhodné pro každého. Proto si možná kladete otázku, zda byste ji měli vyzkoušet.

Tento článek vysvětluje vše, co potřebujete vědět o ketóze, jejích údajných výhodách, nevýhodách a rizicích.

Co je to ketóza?

Ketóza je metabolický stav, při kterém má vaše krev vysokou koncentraci ketonů, konkrétně beta-hydroxybutyrátu (1).

Dochází k němu, když vaše tělo začne používat tuk jako hlavní zdroj paliva kvůli omezenému přístupu ke glukóze neboli krevnímu cukru, což je obvykle způsobeno hladověním, hladověním nebo dodržováním diety s velmi nízkým obsahem sacharidů (1).

Mnoho buněk v těle používá jako palivo raději glukózu. Když tělo nemá dostatek glukózy pro napájení těchto buněk, hladina hormonu inzulínu se sníží, což způsobí, že se z tukových zásob v těle ve velkém množství uvolňují mastné kyseliny (1, 4).

Mnoho těchto mastných kyselin je transportováno do jater, kde jsou oxidovány a přeměněny na ketony, nazývané také ketolátky. Ty jsou pak využívány jako alternativní zdroj energie v celém těle (1, 4).

Ketony mohou na rozdíl od mastných kyselin procházet hematoencefalickou bariérou a dodávat mozku energii i v případě, že chybí glukóza (1, 4).

Ketóza je metabolický stav, při kterém se ketony stávají důležitým zdrojem energie pro tělo a mozek. Dochází k ní při nízkém příjmu sacharidů a nízké hladině inzulínu.

Ketóza a ketogenní dieta

K tomu, abyste se dostali do stavu ketózy, může být nutné sníst méně než 50 gramů sacharidů denně, někdy jen 20 gramů. Přesný příjem sacharidů, který vyvolá ketózu, se u každého jedince liší (5, 6).

Chcete-li toho dosáhnout, musíte ze svého jídelníčku odstranit nebo výrazně omezit většinu potravin bohatých na sacharidy, včetně:

 • obiloviny
 • luštěniny
 • brambory
 • ovoce
 • sladkosti
 • sladké nealkoholické nápoje a nápoje slazené cukrem
 • přísady a omáčky obsahující cukr, jako je kečup nebo omáčka na grilování

Pro představu: 1 krajíc (32 gramů) chleba obsahuje zhruba 15 gramů sacharidů, zatímco 1 šálek (186 gramů) vařené rýže obsahuje zhruba 53 gramů sacharidů (7, 8).

Lidé se mohou rozhodnout držet keto dietu mimo jiné proto, aby zhubli, lépe zvládali hladinu cukru v krvi nebo snížili výskyt záchvatů souvisejících s epilepsií.

Ketózy dosáhnete tak, že nebudete jíst více než 20-50 gramů sacharidů denně. Tato dieta se běžně označuje jako ketogenní dieta.

Příznaky

Pokud záměrně držíte ketogenní dietu, možná vás zajímá, zda jste dosáhli ketózy. Zde jsou některé běžné příznaky a symptomy (9):

 • špatný dech, který způsobuje keton zvaný aceton
 • ztráta hmotnosti
 • snížená chuť k jídlu
 • bolest hlavy
 • nevolnost
 • mozková mlha
 • únava

Běžně se u člověka, který s ketózou začíná, objevuje nesčetné množství příznaků známých jako keto chřipka, jako je bolest hlavy, únava, nevolnost a žaludeční nevolnost (9).

Chcete-li mít jistotu, že jste v ketóze, je nejlepší zkontrolovat si hladinu ketolátek v krvi pomocí měřiče moči nebo krve. Ketózy jste dosáhli, pokud se hodnota ketolátek v krvi pohybuje mezi 0,5-3,0 milimoly na litr (mmol/l).

Mezi běžné příznaky ketózy patří zápach z úst, úbytek hmotnosti, snížená chuť k jídlu a dočasná únava nebo mozková mlha. Nejlepším způsobem, jak si být jistý, je testování hladiny ketolátek v krvi.

Zdravotní přínosy

Existují některé potenciální zdravotní přínosy pobytu v ketóze, zejména dlouhodobé. Přesto stojí za zmínku, že ne všichni odborníci se shodují a mnozí volají po kvalitnějším výzkumu (10, 11).

Epilepsie

Epilepsie je onemocnění mozku charakterizované opakujícími se záchvaty. Jedná se o neurologické onemocnění a celosvětově jím trpí přibližně 50 milionů lidí (12, 13).

Většina lidí s epilepsií používá ke zvládání záchvatů léky, ačkoli tato možnost léčby je přibližně u 30 % lidí neúčinná (14).

Na počátku 20. let 20. století byla ketogenní dieta zavedena jako léčba epilepsie u těch, kteří nereagovali na medikamentózní léčbu (15).

Dieta byla používána především u dětí. Mnoho studií u dětí i dospělých s epilepsií zjistilo, že může výrazně snížit počet záchvatů a někdy dokonce způsobit remisi (15, 16, 17, 18).

Tato dieta je obtížná na dlouhodobé dodržování a obvykle je vyhrazena pro osoby, které nereagují na konvenční léčbu.

Hubnutí

V posledních letech stoupla popularita ketogenní diety pro její potenciál podporovat hubnutí (19, 20, 21).

Při stravování s velmi nízkým obsahem sacharidů se vaše tělo spoléhá na ketony odvozené od tuků, které se vytvářejí v játrech jako palivo. To může časem vést k významnému úbytku hmotnosti a tuku (3, 22).

Při ketogenní dietě mají navíc lidé tendenci pociťovat menší hlad a větší sytost, což se připisuje ketóze. Z tohoto důvodu je při dodržování diety obecně zbytečné počítat kalorie (23, 24, 25).

Je však všeobecně známo, že pro dlouhodobý úspěch je rozhodující přísné dodržování léčby. Pro některé jedince může být snadné držet ketogenní dietu, zatímco pro jiné může být neudržitelná.

Za zmínku stojí také to, že některé výzkumy naznačují, že keto dieta nemusí být nejlepším způsobem, jak zhubnout.

Například jeden přehled došel k závěru, že nepodporuje hubnutí více než jiné diety. Navíc zjistili, že pravděpodobně nemá specifické výhody pro lidi s metabolickými poruchami, jako je cukrovka (10).

Diabetes 2. typu

Dodržování ketogenní diety může být prospěšné pro osoby s cukrovkou.

Výzkum ukázal, že dodržování ketogenní diety je účinnou strategií pro regulaci hladiny cukru v krvi u osob s diabetem 2. typu (3, 26, 27, 28).

Může být účinný i pro osoby s diabetem 1. typu (29, 30, 31).

Opět však platí, že dodržování ketogenní diety může být dlouhodobě obtížné, takže pro mnoho lidí s tímto onemocněním nemusí být vhodnou strategií. Navíc by vás mohla vystavit většímu riziku hypoglykémie neboli nízké hladiny cukru v krvi.

Koneckonců je důležité úzce spolupracovat se zdravotnickým pracovníkem. Ten vám může pomoci najít způsob léčby cukrovky, který bude vyhovovat vašemu zdravotnímu stavu, životnímu stylu a preferencím.

Ketogenní dieta může být účinnou strategií pro léčbu epilepsie, cukrovky 2. typu a hmotnosti. Tato dieta je však náročná na dlouhodobé dodržování a nemusí být vhodná pro každého.

Nevýhody a rizika

Kečogenní dieta sice může přinášet určité výhody, ale může také vyvolat několik vedlejších účinků a není vhodná pro každého.

Krátkodobé vedlejší účinky zahrnují bolesti hlavy, únavu, zácpu, dehydrataci a zápach z úst. Ty obvykle vymizí během několika dnů nebo týdnů od zahájení diety (9, 32).

Strava je také spojena s rizikem vzniku ledvinových kamenů, vysoké hladiny LDL (špatného) cholesterolu a nedostatku živin (32, 33, 34, 35, 36).

Díky tomu, že je dieta vysoce restriktivní, nemusí být navíc vhodná pro osoby s poruchami příjmu potravy v minulosti. Také dodržování takto přísné diety může pro některé lidi znamenat pocit sociální izolace, protože možnosti stravování jsou ve společenském prostředí často omezené (37).

Stejně tak je důležité si uvědomit, že u kojících matek, které dodržují nízkosacharidovou nebo keto dietu, byly zaznamenány případy ketoacidózy, což je potenciálně život ohrožující stav. Pokud kojíte, poraďte se před vyzkoušením této diety se zdravotnickým pracovníkem (38, 39).

Lidé, kteří užívají hypoglykemika nebo léky snižující hladinu cukru v krvi, by se před vyzkoušením ketogenní diety měli rovněž poradit se zdravotnickým pracovníkem, protože může snížit jejich potřebu léků (31, 32).

Ketogenní diety mají někdy nízký obsah vlákniny. Z tohoto důvodu je dobré jíst hodně zeleniny s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem sacharidů, aby se udrželo dobré zdraví zažívacího traktu a předešlo se zácpě (32).

Nakonec, i když některým lidem ketogenní dieta vyhovuje, pro většinu lidí není nezbytná. Pokud nechcete, nemusíte dietu zkoušet, abyste zhubli nebo zvládli cukrovku.

Pokud máte zájem přejít na dietu s velmi nízkým obsahem sacharidů, poraďte se nejprve se zdravotníkem pro případ, že by pro vás nebyla vhodná (37).

Ketogenní dieta není vhodná a bezpečná pro každého. Před zahájením ketogenní diety se určitě poraďte se svým lékařem.

Ketóza vs. ketoacidóza

Lidé často zaměňují ketózu a ketoacidózu.

Zatímco ketóza je normální součástí metabolismu, ketoacidóza je nebezpečný metabolický stav, který může být v případě neléčení smrtelný (40, 41).

Při ketoacidóze je krevní oběh zaplaven extrémně vysokým množstvím glukózy a ketonů. Tím dochází k překyselení krve, což ohrožuje život (42).

Ketoacidóza je nejčastěji spojena s nekontrolovaným diabetem 1. typu. Může se vyskytnout také u osob s diabetem 2. typu nebo u osob se závažným zneužíváním alkoholu (40, 41, 42).

Mezi příznaky ketoacidózy patří mimo jiné (40, 41, 42):

 • nadměrná žízeň nebo sucho v ústech
 • časté močení
 • hyperglykémie neboli vysoká hladina cukru v krvi
 • vysoká hladina ketonů v krvi (>3 mmol/l)
 • slabost
 • nevolnost
 • zvracení
 • zmatenost
 • ztížené dýchání

Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Ketóza je přirozený metabolický stav způsobený konzumací stravy s velmi nízkým obsahem sacharidů, zatímco ketoacidóza je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Pointa

Ketóza je metabolický stav, kterého můžete dosáhnout dodržováním ketogenní diety.

Mezi možné přínosy ketózy patří snížení hmotnosti, zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi a snížení počtu záchvatů u dětí s epilepsií.

Dodržování přísné ketogenní diety k navození ketózy však může být obtížné a může vést k nežádoucím krátkodobým vedlejším účinkům, jako jsou bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, dehydratace a zápach z úst.

Dlouhodobé nežádoucí účinky mohou zahrnovat ledvinové kameny, zvýšení LDL (špatného) cholesterolu a nedostatek živin.

Přestože ketogenní dieta může být pro některé lidi příjemná a prospěšná, pro jiné nemusí. Proto se před jejím vyzkoušením poraďte s odborníkem.

Zdroje: (1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26284291 , (2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26284291 , (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6836058/ , (4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26284291 , (5) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26284291 , (6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26284291 , (7) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26284291 , (8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26284291 , (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8310928/ , (10) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/335240/nutrients , (11) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32232045/ , (12) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32232045/ , (13) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31611148/ , (14) https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/epilepsy , (15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26355236 , (16) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6361831/ , (17) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6361831/ , (18) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33478022/ , (19) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32640608/ , (20) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33883420/ , (21) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31611148/ , (22) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32640608/ , (23) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29737587/ , (24) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32232045/ , (25) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8322232/ , (26) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32648647/ , (27) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6644245/ , (28) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32475469/ , (29) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8322232/ , (30) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32648647/ , (31) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534848/ , (32) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279052/ , (33) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534848/ , (34) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534848/ ,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články