WW (Weight Watchers) vs. Keto: Co je lepší pro hubnutí?

Foto: Unsplash

WW (Weight Watchers) vs. Keto: Co je lepší pro hubnutí?

Ve světě hubnoucích diet existují dva soupeři, o kterých se lidé neustále zmiňují pro jejich účinnost: ketogenní dieta a dieta WW (dříve známá jako Weight Watchers).

Ačkoli se tyto dva přístupy nemohou více lišit, oba si díky svým výsledkům získaly příznivce. Mnoho lidí hlásí úspěchy při hubnutí jak u bodového programu WW, tak u ketogenní diety s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků neboli keto diety.

Tento článek rozebírá, jak jednotlivé programy fungují, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a který z nich je pro hubnutí lepší.

Důležité je upozornit, že rozpočet na potraviny se u každé diety může lišit v závislosti na jednotlivci a jeho potravinových preferencích.

Co je to WW?

WW je populární komerční dietní program, který existuje již několik desetiletí. Je postaven na konceptu střídmosti a velikosti porcí a umožňuje stoupencům zařadit do svého jídelníčku jakýkoli typ potravin.

WW vám přidělí denní příděl bodů SmartPoints a zařadí vás do jednoho ze tří barevně odlišených programů podle vašich potřeb při hubnutí. Zde je stručný přehled barev:

 • Zelená: více povolených bodů SmartPoints na den, s více než 100 potravinami ZeroPoint, převážně ovocem a zeleninou
 • Modrá: střední počet povolených bodů SmartPoints na den, s více než 200 potravinami ZeroPoint, včetně ovoce, zeleniny a libových bílkovin
 • Fialová: menší počet povolených SmartPoint bodů na den, s více než 300 ZeroPoint potravinami, včetně ovoce, zeleniny, libových bílkovin a celozrnných výrobků

Typicky mají potraviny s nižším počtem SmartPoint bodů nižší obsah kalorií, tuku a cukru a vyšší obsah vlákniny a bílkovin. Potraviny s vysokým počtem bodů mají obvykle vysoký obsah kalorií, tuku nebo cukru - například hranolky, zmrzlina nebo tučné maso.

Takže potraviny s vysokým počtem bodů sice můžete zařadit, ale rychle vyčerpají váš denní příděl bodů SmartPoints.

WW je také placený program. Existují různé úrovně podle úrovně podpory, kterou poskytují. Zakoupením získáte přístup k aplikaci WW pro sledování a ke všem nástrojům, které jsou její součástí.

Funguje při hubnutí?

Ano, WW se zdá být při hubnutí účinný.

Několik studií zjistilo, že WW pomáhá lidem zhubnout. Je však důležité si uvědomit, že WW mnoho z těchto studií přímo nebo nepřímo financovala, což mohlo ovlivnit výsledky (1).

V jedné studii financované WW, které se zúčastnilo 279 lidí, vědci zjistili, že ti, kteří používali program WW, zhubli za 3 měsíce více než dvakrát tolik než kontrolní skupina. Účastníci programu WW si také s větší pravděpodobností udrželi úbytek hmotnosti o 1 rok později (2).

Další rozsáhlá studie financovaná programem WW zahrnující více než 29 000 osob zjistila, že účastníci v průměru zhubli asi 6 liber (3 kg) za 12 týdnů. Přibližně dvě třetiny účastníků dokázaly zhubnout alespoň 5 % své tělesné hmotnosti (3).

WW je placený dietní program založený na zásadách střídmosti a kontroly porcí. Využívá bodový systém, který podporuje zdravější volbu stravy. Zdá se, že je účinný při hubnutí, ačkoli WW financovala mnoho studií.

Co je to keto?

Keto dieta je dieta s nízkým obsahem sacharidů, vysokým obsahem tuků a středním množstvím bílkovin, kterou lidé původně používali jako pomoc při zvládání epilepsie. Nyní ji lidé používají k různým dalším účelům, včetně hubnutí a regulace hladiny cukru v krvi.

Na rozdíl od WW se nejedná o komerční dietní program, ale o stravovací vzorec. Při keto se vaše tělo dostává do stavu zvaného ketóza - při něm spalujete jako primární zdroj paliva spíše tuky než sacharidy.

To nabízí řadu potenciálních metabolických výhod pro lidi, kteří se snaží zhubnout (4):

 • lepší kontrola hladiny cukru v krvi a nižší hladina inzulínu
 • snížení chuti k jídlu
 • udržení rychlosti metabolismu (kalorií spálených v klidu)
 • snadnější spalování uloženého tělesného tuku

Keto dieta má nízký obsah sacharidů a cukrů, takže se při ní musíte vyhýbat potravinám, jako jsou např:

 • chléb
 • těstoviny
 • rýži
 • brambory
 • sladkosti a dezerty
 • sladké limonády
 • třeba i většinu ovoce

Naopak můžete bez obav zařadit:

 • většinu masa
 • neškrobovou zeleninu
 • ořechy a semínka
 • plnotučné mléčné výrobky
 • ovoce s nízkým obsahem cukru, jako jsou bobuloviny

Pravidlo:

Ano, stejně jako WW, keto se zdá být účinné při krátkodobém hubnutí.

Úspěšnost keto diety při regulaci hmotnosti zkoumalo několik studií.

Studie zahrnující 89 osob s diabetem 2. typu a obezitou zjistila, že účastníci držící keto dietu po 4 měsících výrazně více zhubli a více se jim zmenšil obvod pasu než osobám, které držely standardní nízkokalorickou dietu (5).

Ve skutečnosti více než 90 % účastníků ve skupině s keto dietou během studie zhublo alespoň o 5 % své tělesné hmotnosti a více než 80 % zhublo alespoň o 10 % (5).

Další přehled studií zahrnující přibližně 1 500 osob, které porovnávaly keto dietu s dietou s nízkým obsahem tuku, zjistil, že úbytek hmotnosti osob ve skupině s keto dietou byl významně vyšší než ve skupině s nízkým obsahem tuku, a to nejméně do dvouletého sledování (6).

Keto je strava s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků, která vám usnadňuje spalování vlastního uloženého tělesného tuku jako paliva. Může vést k výrazně většímu úbytku hmotnosti ve srovnání se standardní nízkokalorickou dietou.

Výhody

WW i keto se mohou pochlubit výhodami nad rámec hubnutí.

WW

WW je na trhu již dlouho a má za sebou prokazatelné úspěchy.

Jednou z výhod programu WW je, že poskytuje metodu praktikování střídmosti a kontroly porcí, která je jednodušší než počítání kalorií. Může vám také pomoci naučit se časem lépe si vybírat potraviny.

I když se rozhodnete program ukončit, stále můžete využívat zásady, které jste se naučili v programu WW, k lepšímu výběru potravin.

WW také poskytuje vestavěnou síť podpory, a to i u svého nejlevnějšího plánu Pouze digitální.

Tento plán poskytuje přístup do virtuální komunity určené pouze pro členy. Mezitím plány s vyšší cenou nabízejí ještě více možností odpovědnosti a podpory, včetně online nebo osobních setkání a neomezeného individuálního koučování.

Keto

Také keto dieta má řadu výhod.

Jednou z klíčových výhod, kterou mnozí držitelé keto diety uvádějí, je to, jak rychle se jim při ní daří hubnout. To může být způsobeno několika faktory (4).

Být v ketóze má zřejmě účinek potlačující chuť k jídlu, takže je pro člověka snazší sníst méně kalorií (4).

Keto dieta navíc může snížit hladinu inzulínu. Inzulín je hormon, který dává tělu signál, aby ukládalo přebytečný krevní cukr ve formě tuku. Když je tedy hladina inzulinu nižší, může být pro vaše tělo snazší spalovat vlastní uložený tuk (4).

Reguluje také hladinu cukru v krvi, což může pomoci omezit hlad a chuť na jídlo.

Existují také případy, kdy se u lidí s cukrovkou 2. typu po zahájení keto diety drasticky zvýšila kontrola hladiny cukru v krvi a snížila potřeba inzulinu a léků na cukrovku (4, 7, 8).

WW poskytuje svým účastníkům mezilidskou podporu a podporuje střídmost a kontrolu porcí. Keto může pomoci zlepšit hladinu cukru v krvi a snížit chuť k jídlu, což usnadňuje hubnutí.

Nevýhody

Obě diety mají i své nevýhody.

WW

Jednou z hlavních nevýhod WW je cena. Ačkoli je relativně levná, pokud ji rozdělíte na jednotlivé týdny, náklady se mohou nasčítat - zejména pokud jste na některém z dražších plánů a chcete v programu zůstat delší dobu.

Systém SmartPoints vás navíc může nechtěně odradit od konzumace potravin, které jsou jinak zdravé, jen proto, že mají vysoký obsah kalorií nebo tuku.

Těmito potravinami mohou být např:

 • plnotučné mléčné výrobky
 • avokádo
 • přírodní tuky a oleje, například olivový olej

Keto

Keto dieta má několik nevýhod. Je to výrazný posun od typické stravy, kterou se většina lidí stravuje, a z tohoto důvodu může být obtížné ji dlouhodobě udržet. Obzvláště náročné může být udržet ji během dovolené nebo na dovolené.

Keto dieta také vylučuje mnoho jinak zdravých potravin, jako např:

 • většinu ovoce
 • fazole a luštěniny
 • ovesné vločky
 • sladké brambory

Nakonec existují určité obavy ohledně dlouhodobé bezpečnosti keto diety, které vědci ještě plně neprozkoumali. Patří mezi ně její potenciál zvyšovat hladinu cholesterolu, což může zvyšovat riziko srdečních onemocnění (9).

WW je placený program, takže náklady se mohou nasčítat, pokud jej budete držet dlouhodobě. Na druhou stranu keto může být obtížné udržet, protože je omezující, a existují některé potenciální dlouhodobé zdravotní problémy, které vědci zatím plně neprozkoumali.

Která dieta je pro hubnutí lepší?

Krátkodobého úbytku hmotnosti vám může pomoci dosáhnout jak dieta WW, tak keto. Která dieta je pro vás lepší, závisí na vašich individuálních potřebách.

WW může být lepší volbou, pokud:

 • oceníte flexibilitu v podobě možnosti jíst libovolné potraviny
 • považujete zabudovanou strukturu a podporu programu WW za nezbytnou pro udržení motivace
 • nevadí vám cena předplatného

Naopak keto může být lepší volbou, pokud:

 • máte cukrovku 2. typu nebo jiné problémy se správou hladiny cukru v krvi
 • snadněji se rozhodujete zdravěji, když máte omezené možnosti výběru potravin
 • nevadí vám, že se stravujete samostatně nebo si budujete vlastní podpůrnou síť

WW i keto mají své klady i zápory. Pro některé lidi může být WW vhodnější, zatímco pro jiné bude keto vhodnější. Záleží na vašich osobních potřebách a preferencích.

Zdroje: (1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25844997/, (2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28437597/, (3) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21645343/, (4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30128963/, (5) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27643725/, (6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27643725/, (7) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23651522/, (8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30128963/, (9) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30128963/, (10) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30128963/, (11) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30128963/, (12) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31805451/,

healthline.com, Unsplash

Podobné články

2 Komentářů

onfurosebioj

onfurosebioj

před 1 týdny

http://slkjfdf.net/ - Avakizodo <a href="http://slkjfdf.net/">Ijuciiw</a> kpv.wyhf.gulu.cz.acp.ab http://slkjfdf.net/

Reply
aoqouvuti

aoqouvuti

před 1 týdny

http://slkjfdf.net/ - Uzobew <a href="http://slkjfdf.net/">Ijogainob</a> xor.kmaz.gulu.cz.fwm.rv http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: