Zklidňující meditace: Jak se vypořádat se stresem?

Foto: Unsplash

Zklidňující meditace: Jak se vypořádat se stresem?

Zklidňující meditace

V průběhu dne nevyhnutelně zažíváme stresující okamžiky, ale nejdůležitější může být to, jak se se stresujícími okamžiky vypořádáme. Existuje nekonečný seznam stresorů, které většinu z nás denně bombardují, od dopravy a technologií až po práci a vztahy. Zklidňující meditace může být neuvěřitelně užitečná.

Když nám negativní energie ze stresu ukradne pozornost, může to mít degenerativní účinky na naše duševní zdraví. Stres může přispívat ke vzniku a zhoršování stavů, jako jsou úzkost, deprese, OCD, záněty a další. Marcos Economides, kognitivní neurovědec, vysvětluje, že když se stres neléčí, "může vést k bolestem hlavy, přibývání na váze, svalovému napětí, problémům se spánkem, snížení sexuálního apetitu a mnoha dalším."

Žijeme v kultuře, kdy mnozí z nás dostávají oznámení a upozornění z mobilních telefonů několikrát za hodinu (ne-li každou minutu!). Většinu času tato upozornění nemají pozitivní vliv na naše duševní zdraví, protože se může zdát, že je tu stále někdo nebo něco, co odvádí naši pozornost od pozornosti a přítomnosti.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Stres nevychází vždy z vnějšího světa a častěji ve skutečnosti začíná v naší vlastní mysli. Vezměme si například sportovní soutěž, kde nahromaděná dychtivost a tlak na úspěch mohou zcela ovládnout náš duševní stav. Příliš velký stres a napětí mohou vést k vyhoření a selhání. Místo posedlosti výsledkem si vizualizujte úspěch a spřátelte se se zdravou úzkostí. Jak vysvětluje doktorka Jenn Bennettová, "náš centrální nervový systém nerozezná rozdíl mezi představou úspěchu a realitou, takže vizualizace může být užitečnou dovedností, kterou je třeba rozvíjet". Praktikování zklidňující meditace může poskytnout základ pro efektivní zážitek z představ, které jsou jedním z nejmocnějších nástrojů k překonání stresu.

Stejně jako u většiny věcí v životě, skutečná síla vychází z naší reakce na situace. Jak můžeme převzít kontrolu nad stresujícím okamžikem a vypořádat se s ním způsobem, který nevyústí v sestupnou spirálu a neovlivní zbytek našeho dne? Zklidňující řízené meditace mohou pomoci zajistit, aby naše mysl byla připravena reagovat z místa klidu a všímavosti.

Zdroje: headspace.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: