12 částí vašeho domova, které potřebují jarní očistu

Foto: Unsplash

12 částí vašeho domova, které potřebují jarní očistu

Nikdy jsem si nevšimla, jak rychle se můj byt zašpiní, dokud jsem tu nezačala trávit veškerý svůj čas. Dříve (víte, ještě v roce 2019) to byly večeře venku, dny v kanceláři a víkendy strávené s přáteli a rodinou. Upřímně řečeno, není nic úžasného na tom, jak rychle se ve dřezu nahromadí nádobí, když si všechna jídla vaříte doma, jak rychle se nahromadí odpad, když si všechno objednáváte, nebo jak brzy koš na prádlo vyroste v horu prádla.

Mytí nádobí, praní prádla a obecně udržování prachu pod kontrolou je sice důležité neustále, ale plnohodnotný jarní úklid znamená další drobné projekty nad rámec standardního týdenního seznamu povinností. Může být velmi snadné přehlédnout projekty, které nejsou součástí vaší obvyklé rutiny. Na rychlý úklid je čas a místo, ale jarní úklid to není. Ujistěte se, že tato místa jsou na samém vrcholu seznamu jarního úklidu - od vnitřků spotřebičů až po polštáře, na kterých v noci spíte.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

1. Vaše spotřebiče

Pravděpodobně víte, že je třeba důkladně vyčistit troubu nebo zásuvku ledničky, když se vám něco vylije, nebo že mikrovlnná trouba by se měla jednou za čas vydrhnout, ale tyto nepořádné spotřebiče nejsou jediné, které si zaslouží místo na seznamu úkolů pro jarní úklid. Přesně tak, i spotřebiče jako myčka nebo pračka, o kterých se dá předpokládat, že jsou většinou docela čisté (vzhledem k tomu, že právě k tomu slouží), potřebují pořádně projít čisticími prostředky. Ujistěte se, že věnujete pozornost filtru myčky, těsnění, rozprašovačům vody a dalším prvkům, které je třeba vyčistit, abyste zajistili, že vaše myčka bude v co nejlepším stavu.

Pokud jde o pračku, ujistěte se, že ji každou chvíli čistíte, abyste odstranili nahromaděný prací prostředek nebo jiné zbytky. Není to každodenní povinnost, ale pokud jste to nikdy nedělali, rozhodně je na čase.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

2. Vaše podlahové lišty

I když podlahy pravidelně vysáváte nebo vytíráte, podlahovým lištám pravděpodobně nevěnujete pozornost, kterou si zaslouží. Běžte se na ně pořádně podívat. Vidíte ten prach? Když už jste ho viděli, nemůžete ho přece nechat jen tak, že? Vezměte hadr a pusťte se do utírání prachu.

3. Vaše vzduchové filtry

Vnitřní alergie nejsou žádná legrace, ale jedním ze způsobů, jak s nimi můžete bojovat, je zajistit, aby filtry vaší klimatizace byly pěkně čisté. Vzduchové filtry dobře vyluxujte, abyste udrželi prach, plísně a nečistoty na uzdě, a nezapomeňte je také pravidelně měnit.

4. Místo pod gaučem, kam se vysavač nedostane.

Buďme upřímní: pod pohovkou, postelí nebo jiným velkým a těžkým nábytkem nečistíte pravidelně - nebo alespoň ne příliš dobře. A i když se vám to může zdát většinu dní v zásadě v pořádku (nebo dostatečně snadné na to, abyste to ignorovali), je na čase se ujistit, že tato zaprášená místa konečně vyluxujete. Stěhování gauče, komody a postele se může zdát jako velká práce, ale ve skutečnosti je to spíš otravné než cokoli jiného. Věnujte vysávání trochu času navíc a ujistěte se, že tato místa skutečně jednou provždy vyčistíte.

5. Vaše koberce

Vysávání koberců je pravděpodobně na seznamu vašich pravidelných povinností, ale když přijde na řadu jarní úklid, je čas je opravdu vyčistit. Všechny koberce na místech s vysokým provozem potřebují čas od času důkladnější čištění. U malých koberců, které lze prát v pračce, si stačí přečíst návod a hodit je do pračky. U větších koberců nebo u těch, které nelze prát v pračce, si nejprve zjistěte, z jakého materiálu je koberec vyroben, a podle toho určete svůj akční plán. Pak, jak radí Architectural Digest, začněte vysáváním a teprve poté použijte čisticí prostředek, který dodá vašemu koberci jiskru (víte, co myslím). Nezapomeňte se ujistit, že je důkladně vysušený, než po něm začnete chodit nebo na něj znovu přesunete jakýkoli nábytek.

6. Vaše polštáře

Nikdy nezapomenu na to, jak jsem poprvé s hrůzou zjistila, že polštáře se mají čistit a ne jen pečlivě čistit povlaky na polštáře. Ale nebojte se, polštáře vlastně nemusíte prát tak často. Podle časopisu Good Housekeeping by k udržení čistoty polštářů mělo stačit dvakrát až čtyřikrát ročně. Podívejte se na visačku a postupujte podle pokynů - a ujistěte se, že polštáře v případě potřeby vyměníte.

7. Lišty na stropních ventilátorech nebo okenních krytinách

Lišty na okenních žaluziích nebo stropním ventilátoru pravděpodobně neotíráte při každém úklidu, ale měli byste to dělat každou chvíli. Podle časopisu Architectural Digest žaluzie zatáhněte, utřete z nich prach a poté je otřete. Opakujte to každých několik týdnů nebo měsíců, aby se na ně neprášilo.

8. Vaše podlahy

Pokud podlahy pravidelně zametáte nebo vysáváte, možná si myslíte, že jsou docela čisté. Přesto nemusí být ve skutečnosti tak čisté, jak si myslíte. Do svého kontrolního seznamu pro jarní úklid si přidejte "hloubkové čištění podlah", ale ujistěte se, že používáte správné materiály pro typ podlahy, se kterou pracujete. Chodíte v současné době bosí v blažené nevědomosti? To už nebudete muset dělat, jakmile budou vaše podlahy opravdu čisté.

9. Vrchní části truhlářských výrobků, zrcadel a rámů

I když si myslíte, že jste velmi důkladní uklízeči, možná někdy zapomenete otřít horní části dřevěného nábytku, zrcadel a rámů ve vašem domě, na kterých se však může usazovat pořádný prach. Stačí použít hadr na prach, utěrku nebo dokonce vlhkou papírovou utěrku. Je to rychlé a snadné, ale často přehlížené.

10. Vaše lednice

Vaše lednice je pravděpodobně pěkně hnusná. Já vím, já vím, zní to jako osobní útok, ale tak to není! Nejste v tom sami - pokud svou ledničku pravidelně nečistíte, je prostě asi pěkně hnusná. Udělejte s tím konečně něco a vyndejte z lednice věci, otřete koření, okurky a podobně, vyhoďte všechno, co se zkazilo, vyčistěte police a zásuvky a všechno přeorganizujte. Budete se cítit jako úplně nový člověk.

11. Pod dřezem

Ať už se jedná o skříňku pod dřezem, nebo jen o příliš často opomíjený kousek podlahy, i místo pod dřezem potřebuje pořádně vyčistit. Všechno utřete, zkontrolujte, zda se nic nerozlilo, a můžete začít.

12. Vaše popelnice

Řekněme si to hned teď: pokud neuklízíte popelnice, je rozhodně načase s tím začít. Ať už je viditelně špinavá, trochu zapáchá nebo prostě jen nebyla nikdy předtím čištěna, vaše popelnice potřebuje hloubkové čištění, a to hned. Podle časopisu Apartment Therapy potřebuje vaše popelnice pořádně vydrhnout zhruba jednou za měsíc. Ujistěte se, že jste ji vyčistili, v případě potřeby vydezinfikovali a před výměnou sáčku nechali vnitřek důkladně vyschnout (tato část je klíčová). Ve skutečnosti to není tak hrozné, jak by se mohlo zdát. Váš domov bude čistší a vy budete mít pocit, že máte vše v pořádku. Je to výhra pro všechny.

Zdroje: theeverygirl.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: