15 Otázek, které vám pomohou rozhodnout, zda má váš vztah budoucnost.

Foto: Unsplash

15 Otázek, které vám pomohou rozhodnout, zda má váš vztah budoucnost.

Rozhodnutí jsou součástí života. Možná budete muset vybrat nejlepší místo pro dovolenou, uchazeče o zaměstnání, chůvu nebo místo k životu. Nejdůležitějším rozhodnutím však může být identifikace vašeho nejlepšího romantického partnera. Na vztazích záleží - hodně. Mají důsledky pro vaše zdraví, vaše reakce na stres a dokonce i na to, jak se díváte na svět. Jak můžete zjistit, zda je váš současný partner nejlepší z nejlepších? Je těžké vědět, na kterých faktorech skutečně záleží, a na kterých ne.

Záleží na vaší intuici

Existují dva obecné způsoby, jak provádět hodnocení: data a vaše intuice. Jak skvěle poznamenal Malcolm Gladwell ve své knize Blink, rychlé rozsudky mohou mít překvapivou přesnost.

Spoléhat se na pocity není dokonalé. Ale intuice je důležitou součástí rozhodnutí, zejména sociálních. Je zřejmé, že lidé se spoléhají na instinkty v různých situacích, jako je například rozhodování o tom, jakou práci přijmout a která denní péče je nejlepší. Důvěřovat svým vlastním pocitům je někdy nutné, protože k odborným informacím je obtížný přístup - publikované články z výzkumu jsou například často uzamčeny a nejsou obvykle psány způsobem, kterému je lehko porozumět. Samotnou podstatou vědy a statistiky je samozřejmě soustředit se na to, co je v populaci nejtypičtější, ne na to, co je pro někoho nejlepšího.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Odborníci také nejsou dokonalí a výzkumy ukazují, že lidé mají pocit, kdy si mají vážit neexpertních názorů před odborníky. Někteří odborníci ve skutečnosti připouštějí, že používají intuici sami: Studie odhalila, že manželští terapeuti uznávají používání své intuice a považují za cenný nástroj v klinickém prostředí.

Je váš vztah hoden síně slávy?

Možná s ohledem na hodnotu instinktivního hodnocení vytvořil slavný baseballový statistik Bill James „Keltnerův seznam“. Seznam je způsob, jak posoudit životaschopnost Síně slávy hráče baseballu a je pojmenován po sedminásobnou hvězdu s hraniční kvalifikací. Skutečná síň slávy by byla jasná na základě několika klíčových otázek. Zatímco James je statistik, jeho Keltnerův seznam je záměrně nevědecký. Je to sbírka 15 otázek, na které může každý rychle odpovědět, a pomůže tak při celkovém hodnocení způsobilosti hráče. (Příklad: „Byl nejlepším hráčem ve svém týmu?“) Účelem odpovědí není poskytnout definitivní závěr, nýbrž vynutit pečlivé zvážení nejdůležitějších informací.

Zpět ke vztahům. Podobný proces vám může pomoci určit, zda je váš současný romantický partner pro vás ten správný. Inspirován Keltnerovým, máme seznam 15 otázek, abychom zdůraznil to, na čem záleží nejvíce. Stejně jako Jamesův seznam není hodnocení záměrně vědecké a nebylo empiricky testováno. Otázky se zaměřují na to, co je důležité pro vážnou, dlouhodobou a udržitelnou lásku. Abyste z tohoto cvičení měli užitek, musíte být upřímní.

Keltnerův seznam pro vztahy

Zvažte každou otázku a odpovězte pravdivě jednoduchým ano nebo ne:

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

 • Dělá z vás váš partner lepšího člověka a děláte pro něj totéž?
 • Je vám i vašemu partnerovi příjemné sdílet pocity, spoléhat se na sebe, být si blízcí a vyvarovat se obav z odchodu druhé?
 • Přijímáte se s partnerem navzájem takoví, jaké jste, aniž byste se snažili navzájem se měnit?
 • Když dojde k neshodám, komunikujete vy a váš partner s respektem a bez opovržení nebo negativity?
 • Sdílíte vy a váš partner rozhodování, moc a vliv ve vztahu?
 • Je váš partner vaším nejlepším přítelem a vy jste jejich?
 • Myslíte vy a váš partner spíše v pojmech „my“ a „nás“ než „ty“ a „já“?
 • Vyměnili byste si vy a váš partner hesla k sociálním sítím a bankovním účtům?
 • Máte s partnerem dobré názory na toho druhého?
 • Myslí si vaši blízcí přátelé a i váš partner, že máte vztah, který obstojí ve zkoušce času?
 • Je váš vztah bez jakýchkoliv "vykřičníků", jako je podvádění, žárlivost, násilí a neustálá kontrola?
 • Máte vy a váš partner stejné hodnoty, pokud jde o politiku, náboženství, důležitost manželství, touhu mít děti (nebo ne) a jak je vychovávat?
 • Jste vy a váš partner ochotni obětovat své vlastní potřeby, touhy a cíle jeden druhému (aniž byste byli pouze zneužívání?
 • Máte vy i váš partner příjemné a emočně stabilní osobnosti?
 • Jste vy a váš partner sexuálně kompatibilní?
 • Interpretace vašich odpovědí

  V tomto okamžiku si můžete zaznamenat své odpovědi. Vztahy jsou složité. Jakýkoli pokus o snadnou odpověď je nevyhnutelně zjednodušením. Tyto otázky mají být samoobslužnou prohlídkou toho, co je pro vás ve vztahu důležité. Jinými slovy, nejlepší odpovědí na každou otázku je rychlé a jisté „ano“. Pokud vám některá otázka dala zabrat nebo vede k jasnému „ne“, je to oblast, která vyžaduje pozornost a zlepšení.

  Při pohledu na seznam můžete mít problém s otázkou nebo dvěma a pomyslet si: „to není důležité.“ Za prvé, vědecké důkazy se začnou lišit. Ale také proto existuje 15 otázek: Další otázky poskytují větší přesnost. I když jedna otázka nemusí dokonale zachytit váš vztah, 15 různých perspektiv založených na výzkumu poskytuje poměrně ucelený obraz.

  Ve vztazích existuje jen málo záruk toho, co přinese budoucnost. Zvažte své odpovědi na tyto otázky jako body, které poskytují nové způsoby pohledu na váš vztah. Nezastavujte se zde. Když děláte důležitá rozhodnutí - například s kým budete trávit zbytek života - shromážděte co nejvíce dat. Poraďte se s odborníky, sami sebou a, jak naznačuje otázka 10, se svými přáteli. Když použijete hlavu i srdce, můžete se rozhodnout, zda je váš romantický partner tím pravým.

  Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

  Podobné články

  0 Komentářů

  Napište komentář

  Články z dalších našich webů: