19 Věcí, které jste o kávě nevěděli

Foto: Unsplash

19 Věcí, které jste o kávě nevěděli

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na planetě - ale navzdory své popularitě většina lidí neví moc o tom, co každé ráno pijí.

1. Legenda říká, že kávu objevil pastýř koz

Nejrozšířenější mýtus je o etiopském pastýři koz jménem Kaldi, který si všiml, že se jeho zvířata po jídle zralých kávových zrn chvějí.

2. Mocha byl původně název jemenského přístavu

Město Mocha bylo prvním přístavem, který šířil kávová zrna do zbytku světa. Říká se, že jemenská zrna měla čokoládovou kvalitu, což je vlastnost, která nyní vede k tomu, aby čokoládové nápoje byly označovány jako moka.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

3. Dva druhy kávy jsou arabica a canephora (aka robusta)

Canephora (aka robusta) je produktivnější, odolnější vůči chorobám a má vysoký obsah kofeinu. Arabica má o 50% více lipidů a téměř dvojnásobek cukrů, což vede k vyšší kyselosti a komplexnějším aromatickým aroma. Levnější kávy bývají canephora, zatímco většina speciální kávy je arabica. Každý z těchto druhů je také dále kategorizován do odrůd, přičemž bourbon a typica jsou dva nejběžnější kmeny arabica. Odrůda robusta canephora je tak všudypřítomná, že většina pekáren jednoduše označí své výrobky jako robusta a s termínem canephora se zřídka setkáte mimo vědecké kontexty.

4. Kávovníky vyžadují velké množství vody

Lidé vždy mluví o tom, jak je výroba hovězího masa náročná na vodu, ale podle FoodBev.com tato libra hovězího masa vyžaduje 1 800 gal vody, zatímco libra kávy vyžaduje 2 500.

5. Kávová zrna se mohou lišit barvou

Začínají zeleně a jak dozrávají, mění se podle barvy odrůdy buď na žlutou, oranžovou nebo červenou.

6. Jen v Etiopii jsou tisíce odrůd kávy

Většina z toho, co pijeme, pochází z několika různých odrůd, ale lesy Etiopie obsahují tisíce různých druhů kávy, které je třeba pěstovat.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

7. Kávovník může žít až 200 let

Když klíčí, vrchol rostliny vypadá jako rozkošné malé semínko, které nakonec vyroste v hustou rostlinu, která může růst až dvě století.

8. Pražírny obvykle kupují zrna jednou ročně

Země, které pěstují kávu, mají obvykle jednu sklizeň ročně (některé mají dvě), takže pražírny nakupují roční hodnotu produktu v době, která je udržována čerstvá pomocí speciální technologie skladování. Ačkoli zelené zrna mohou nějakou dobu sedět ve skladu, obvykle se odesílají ve stejný den, kdy jsou praženy.

9. Kávová zrna vyměšovaná kočkami jsou věc

Asijská cibetka palmová je kočka, o které je známo, že ve volné přírodě konzumuje kávové třešně, které jsou fermentovány v trávicím traktu a vylučovány celé spolu s exkrementy. To dodává zrnům neuvěřitelnou chuť, ale pro omezenou dostupnost jsou extrémně drahá. Pokud to pro vás nebylo dost vzácné, existuje také rezervace v Thajsku, která dělá to samé se slony a říká tomu černá káva ze slonoviny.

10. USA konzumuje více kávy než kterákoli jiná země na světě

Další na řadě je Německo.

11. Můžete vypít nejlepší kávu na světě za pár korun

Káva je mezi komoditami jedinečná v tom, že i ty nejdražší pytle s kávou jsou stále docela levné, pokud si je uvaříte doma. Bill Gates může být schopen pít lepší víno než vy, ale pokud jde o kávu, můžete pít stejné věci jako nejbohatší lidé na světě.

12. Když soudci ochutnají kávu, prudce ji usrkávají

Aby získali přesný dojem o všech aspektech chuti kávy, rozhodčí ji hlasitě usrkávají v celých ústech, protože každá část vašich úst nejlépe ladí s různými příchutěmi (jazyk pro sladkost, zadní část hrdla pro hořkost) .

13. Existuje spousta způsobů, jak odhalit falešnou kávu

14. Existuje specifický jazyk chuti kávy

Americká asociace pro speciální kávu vytvořila okruh chuti, který pekárny používají při hodnocení charakteristik a defektů konkrétních káv, od pozitivních asociací jako meruňková nebo pekařská čokoláda po negativní jako beton nebo sláma.

15. Káva má ve skutečnosti více chutí než víno

Některé zdroje uvádějí počet aromatických charakteristik kávy až 1500, ve srovnání s 200 nalezenými ve víně.

16. Espresso neznamená rychle

Termín je odvozen z latinského slovesa, které znamená „vytlačit“. Také jej nevyslovujte s „X“, pokud nechcete naštvat znalce kávy.

17. Espresso má méně kofeinu než vařená káva

Skvělí lidé v Coffee Chemistry bourají čísla: 1 šálek kávy má přibližně 2,3x tolik kofeinu jako 1 dávka espressa.

18. Mletí kávy je podstatnou součástí procesu výroby kávy

Káva se po mletí projde mnohem rychleji, takže pokud hledáte co nejlepší šálek kávy, kupte si celá zrna a mlejte je doma. Je tak důležité, aby kavárny často utrácely tisíce dolarů za mlýnek, aby byla zajištěna rovnoměrná, přesná nastavitelnost mletí.

19. Káva ztratí během dvou minut 70% své chuti

Podle oficiálních standardů kávy je po 15 minutách káva již zatuchlá.

Zdroje: thrillist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: