20 zásadních věcí ve vztazích, ve kterých byste nikdy neměli dělat kompromisy

Foto: Unsplash

20 zásadních věcí ve vztazích, ve kterých byste nikdy neměli dělat kompromisy

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Romantické partnerství není vždy snadné, a proto je třeba mít ve vztazích nezpochybnitelné podmínky. Tady je to, v čem byste nikdy neměli dělat kompromisy.

Vždycky slýcháme, že ve zdravém vztahu je třeba dělat kompromisy. Na to byste měli věřit. S důležitostí kompromisů však souvisí i to, o čem se ve vztazích nesmí vyjednávat.

Jsou to faktory, které jsou pro vás nejdůležitější. Věci, ve kterých nechcete ustoupit. Jsou to vaše takříkajíc deal-breakery. Všichni je máme. Na tom není vůbec nic špatného.

Proč ve vztazích potřebujeme non-negotiables?"

Když své non-negotiables přehlížíte kvůli pohodlí nebo proto, abyste se vyhnuli hádkám či rozchodu, přivádíte se do maléru. Vytváříte napětí a odpor. Držet se toho, na čem vám skutečně záleží, je pro vztahy i vaši vlastní pohodu lepší.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Jediná ignorovaná neoddiskutovatelná věc může vést k velkému problému v budoucnu. Často si myslíme, že se přes to či ono můžeme přenést v zájmu vztahu. Pokud jde o neoddiskutovatelnou věc, není tomu tak. Nezávazné podmínky se vždycky vrátí a budou vztah pronásledovat.

Pokud je budete mít od začátku na paměti, budete šťastnější a nebudete ztrácet čas s někým, kdo nechce to, co vy.

Důležitost neoddiskutovatelných věcí ve vztahu

Jak jsme již řekli, nedostatek neoddiskutovatelných věcí nebo alespoň jejich neupřednostňování může váš vztah napínat.

Všichni máme své non-negotiables. Ať už se nikdy nechcete odstěhovat od rodiny, nechcete mít děti nebo máte otevřený vztah, vždy budou existovat věci, ze kterých nemůžeme ustoupit jen proto, aby byl někdo jiný šťastný.

Pokračovat ve vztahu v naději, že druhá osoba udělá v těchto ne-nezávazných věcech kompromis, je nefér vůči vašemu partnerovi i vůči vám. Také to na váš vztah vytváří zbytečný tlak.

Pokud chcete, aby váš vztah fungoval, vyslovte hned na začátku, jaké jsou vaše neoddiskutovatelné podmínky.

Co jsou ve vztazích neobchodní podmínky?"

Teď, když víte, proč je tak důležité mít a sdělovat své neobchodní podmínky, zvažte, co přesně to jsou.

Neobchodní podmínky nejsou věci typu Chci dům s verandou a nespokojím se s ničím menším. Nebo Chci přítele, který bude každý den nosit oblek. To mohou být věci, které hledáte, ale nejsou to věci, které rozbíjejí dohodu.

Nevyjednatelnou podmínkou může být nesdílet stejné náboženské přesvědčení nebo politické ideály. Může to být partner, který vám nedokáže projevit lásku tak, jak potřebujete. Může to být partner, který si myslí, že spát ve vztahu s někým jiným je přijatelné, ale pro vás to přijatelné není. Nebo možná trávíte hodně času s rodinou, ale váš partner se s tím nedokáže smířit.

To jsou věci, které ve svém životě potřebujete nebo které jsou vašimi základními hodnotami. Cestovatelské destinace a možnosti výzdoby domova jsou předmětem jednání. O věcech, které vás dělají vámi, by se vyjednávat nemělo.

Jistě, některé páry jsou potěšeny kombinací svých přesvědčení nebo postojů, ale neměli byste, pokud to není něco, čemu se můžete podvolit.

O čem se ve vztahu nedá vyjednávat?"

Pokud nedojde k obtížnému rozhodnutí, může být těžké zjistit, co jsou vaše nedohodnutelné věci. Možná si myslíte, že byste pro svého partnera udělali cokoli, ale o některých věcech nemůžete vyjednávat, protože jsou pro vás příliš důležité. A to je v pořádku.

Mnoho lidí říká, že partner musí být na prvním místě. Ve skutečnosti však musíte dát na první místo sebe. Pokud nejste spokojeni sami se sebou, se svými rozhodnutími a se svým životem, nemůžete být šťastní ani ve vztahu.

Je důležité si připomínat, že vaše sny, potřeby a štěstí nezávisí na vašem vztahu, ale naopak.

Takže, jaké jsou vaše neoddiskutovatelné věci? Zde jsou některé běžné problémy, které mezi páry vznikají. Jejich neoddiskutovatelná vlastnost vás může přivést k těžkému rozhodnutí.

1. Respekt

Respekt je aspektem každého jednoho vztahu *romantického či neromantického*, díky kterému věci fungují. Bez respektu nemůže vztah vydržet. Ačkoli by to mělo být pro každého neoddiskutovatelné, může být těžké si to přiznat.

Musíte být v pohodlném vztahu, ale často se respekt vytrácí a oba lidé ho prostě nevidí.

Pokud vás partner shazuje, přehlíží vaše pocity či názory, nebo je dokonce hrubý, je čas rozhodnout se, zda se váš vztah dá napravit, nebo zda byste měli jít dál.

2. Závazky

Jistě, některé vztahy jsou otevřené a fungují. Ale pokud jste někdo, kdo vyniká v monogamii a je to něco, z čeho nemůžete a nechcete slevit, je to neoddiskutovatelné.

Jestliže se vám partner nedokáže zavázat tak, jak potřebujete, abyste se cítili ve vztahu naplněni, možná je čas se rozloučit.

3. Vášeň

Někteří lidé mohou vášeň považovat za přeceňovanou. Jistě, v průběhu let přichází a odchází, ale pokud je vášeň to, co vy nebo váš partner ve vztahu potřebujete, a ten druhý není ochoten tuto jiskru znovu zažehnout, jak se s tím vyrovnat?

Můžete si sdělovat své pocity, jak chcete, ale když se oba partneři nedokážou shodnout na tom, jak vztah funguje a co je pro vás vášní, narazíte na zeď. Musíte se rozhodnout, jestli vám tato neoddiskutovatelná věc stojí za to.

4. Rodina

Ať už jsou to vaši rodiče, prarodiče nebo potenciální děti, naše rodiny jsou obrovskou součástí našeho života. Pokud váš partner nevychází s vaší rodinou nebo vy s jeho rodinou, můžete pár svátků v roce držet jazyk za zuby, ale pokud je to víc než jen určité napětí o svátcích, dokážete udržet zdvořilost?"

Pokud chcete děti a váš partner ne, budete čekat, až si to rozmyslí, když víte, že vy ne? Má vztah cenu, když nemůžete dosáhnout toho, co chcete?

Rodina není totéž, jako když si vybíráte, kde si objednáte jídlo nebo kam pojedete na dovolenou. Je to něco, co si můžete rozmyslet?"

5. Jaké jsou vaše možnosti? Finance

Peníze jsou bohužel velkou součástí vážných vztahů. Shodnete se na tom, jak utrácet a jak šetřit? Dokáže se váš partner vyrovnat s tím, že vyděláváte více než on? Dokáže se vyrovnat s tím, že si vybíráte práci, která vás naplňuje, a ne peníze?

Je škoda, že peníze hrají v našich životech tak velkou roli, ale je nepopiratelné, že problémy s penězi ukončí mnoho vztahů. Pravidelné sdílení vašich peněžních nezanedbatelných položek může udržet oba šťastné, ale pokud se nedokážete dohodnout, máte na výběr.

6. Budoucnost

Plány ne vždy vyjdou tak, jak jsme doufali. Mít obecnou představu o budoucnosti vám však pomůže posunout se vpřed. Nemusíte si naplánovat celý život, ale sdílení snů a cílů s partnerem může být pro vaši společnou budoucnost zásadní.

Pokud chcete cestovat po světě a váš partner se chce usadit, proberte, jak to bude pro vás dva fungovat. Předpokládejme, že se nemůžete dohodnout, je to pro vás jedna z neoddiskutovatelných věcí ve vztahu.

7. Nevědomost

Jedním z velkých zabijáků vztahu je nevědomost. Ve vztahu byste vždy měli být ochotni učit se jeden od druhého a být otevření postojům a názorům toho druhého. Být s někým, kdo je rigidní vůči změnám a uzavřený do sebe, může vést k nekonečným hádkám.

Nezbytnou podmínkou pro mnoho lidí je partner s otevřenou myslí.

8. Hranice

Hranice jsou velmi důležité ve všech svazcích, zejména ve vztazích. Musíte zůstat nezávislí. Váš partner s vámi může sdílet mnohé, ale vy nesdílíte všechno.

Měli byste mít své vlastní přátele, koníčky nebo práci. Tyto věci se samozřejmě mohou prolínat, ale pokud ony nebo vy budete zasahovat do osobních a soukromých oblastí toho druhého, může se to stát velkým problémem žárlivosti, kontroly a manipulace.

9. Jak se má partner chovat? Sebevědomí

Pokud jste někdy chodili s někým, kdo má problémy s důvěrou, žárlí nebo má nízké sebevědomí, víte, jak těžké a vyčerpávající může být ho neustále ujišťovat.

Je důležité ujistit se, že oba v sobě najdete důvěru, než se pustíte do příliš vážných vztahů. Tím zajistíte, že se nestanete spoluzávislí na vztahu nebo jeden na druhém.

Chcete oba najít svou sebeúctu a sebedůvěru sami, abyste na své partnerství nevyvíjeli nespravedlivý a nezdravý tlak.

10. Zneužívání

Zneužívání jakéhokoli druhu by mělo být automaticky neoddiskutovatelné. Fyzické týrání v podobě bití nebo jakéhokoli jiného vztáhnutí ruky na druhou osobu je naprostým porušením dohody. Stejně špatné je i emocionální a duševní týrání.

Všechny formy týrání jsou nejen nedostatkem respektu, ale jsou i nebezpečné. Ochromuje lidské sebevědomí a nikdy by nemělo být tolerováno.

11. Týrání je v podstatě jenom způsob, jakým se člověk chová. Empatie

Empatie je schopnost vžít se do situace druhého člověka a vidět situaci z jeho pohledu. Je to zásadní dovednost, kterou je třeba mít, pokud chcete mít zdravý vztah.

Bez empatie bude jeden z vás nebo oba extrémně sobecký. Musíte se snažit pochopit, jak a proč váš partner vidí svět tak, jak ho vidí. A totéž musí udělat i on pro vás.

12. Intimita

Intimita má různé podoby, většinou však fyzickou a emocionální. Fyzická intimita zahrnuje sexuální kontakt a věci, jako jsou doteky, držení za ruce a mazlení. To je důležité pro udržení spojení.

Stejně důležitá je i citová intimita. Bez ní se od sebe vzdálíte a nebudete se moci dále spojovat. Pouto, které máte, musí zůstat silné, a to dokáže jen citová intimita.

13. Jaké je vaše pouto? Přátelství

Základem opravdu skvělého romantického vztahu je přátelství. Ať už jste začali jako přátelé, nebo jste ho rozvíjeli po cestě, musíte se snažit být si navzájem nejlepšími přáteli.

Když nejste se svým partnerem přátelé, pak nemáte mnoho jiného než sex *pokud ho vůbec máte*. A bez tohoto spojení nemůže váš partnerský vztah vzkvétat a být tím nejlepším, čím může být.

14. Sobectví

Každý je čas od času sobec - je to celkem normální. Když je ale jeden nebo oba partneři sobecký až do krajnosti, pak je to ve vztahu neoddiskutovatelné.

Když je ve vztahu sobectví, pak se časem dostaví nelibost, která se hromadí. I když máte ve vztahu "dárce" *člověka, který rád dává*, může být extrémním sobectvím zneužit.

15. Podvádění

V monogamním vztahu není prostor pro podvádění. A podváděním myslíme podvádění jakéhokoli druhu. Nemusí se jednat pouze o fyzickou nevěru.

V dnešní době můžete mít i citové aféry. Při dnešní úrovni technologií je snadné se plížit. Podvádění je zradou důvěry a v romantickém vztahu by se o něm nemělo diskutovat.

16. Zneužívání návykových látek a závislosti

Mnoho lidí má tu či onu závislost. Může to být jen závislost na cukru nebo jídle, nebo může jít o něco vážnějšího, například o tvrdou drogu. Dalšími příklady jsou alkohol, nakupování nebo hazardní hry.

Když má někdo vážnou závislost, odvádí to jeho čas a pozornost od vztahu. A když se to stane, mělo by to být porušením dohody a naprosto jedním z neoddiskutovatelných bodů ve vztahu.

17. Základní hodnoty

Většina lidí nechápe, jak důležité je mít s partnerem sdílené základní hodnoty. Ať už jde o náboženství, politiku, pracovní etiku nebo něco jiného, oba musíte být na stejné vlně.

Řekněme, že jeden z vás je konzervativní křesťan a druhý liberální, socialistický muslim, to může být docela těžké překonat. Aby byl váš vztah úspěšný, musíte mít určité podobnosti v názorech na svět.

18. Jaký je váš vztah? Důvěra & spolehlivost

Důvěra je dalším velkým základem každého vztahu. Bez ní je to jako stavět dům na tekutém písku. Bez důvěry se vztah rozpadne.

Jestliže váš partner není spolehlivý, je to také neoddiskutovatelná věc. Musíte se na sebe navzájem spolehnout a vědět, že vám partner vždy kryje záda.

19. Žádný smysl pro humor

Život může být vážný, ale čím více se mu dokážeme zasmát, tím lépe a šťastněji se nám bude žít. Pokud tedy žijete s člověkem, který se nedokáže ničemu zasmát, budete strženi ke dnu s ním. Smysl pro humor je pro šťastný vztah životně důležitý a rozhodně se o něm také nesmí vyjednávat.

20. Jaké jsou vaše pocity? Negativita

Pokud někdo nemá smysl pro humor, pak to pravděpodobně znamená, že je to příliš negativní člověk. Tento pesimistický pohled na život může být velmi škodlivý nejen pro jednotlivce, ale i pro celý pár.

Existují samozřejmě stovky věcí, které by mohly být ve vztahu nepominutelné, a všechny jsou osobní a jedinečné pro vás a vašeho partnera. Můžete začít s těmito a přidat další, které se vám líbí. A naučit se, které z nich řešit a které ignorovat, je na vašem rozhodnutí.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články