20 zdravých očekávání ve vztahu, která definují dobrý milostný život

Foto: Unsplash

20 zdravých očekávání ve vztahu, která definují dobrý milostný život

Všichni máme ve vztahu nějaká očekávání - jaká jsou ta vaše? Pochopte klíčová očekávání od zdravého vztahu a těšte se na skvělý svazek!

Ve vztahu neexistují žádná striktní pravidla. Většinou se potácíme a řešíme to, co se zrovna naskytne. Je to však ten nejlepší způsob, jak se posunout vpřed? Posunete se vůbec kupředu? Víte, ve vztahu musíte mít alespoň nějaká očekávání, aby s vámi bylo zacházeno tak, jak chcete. To neznamená, že očekáváte, že s vámi bude zacházeno jako s královskou rodinou, ale základní míra respektu je klíčová. Problém vyřeší pochopení zdravých očekávání, která byste ve vztahu měli mít.

Pokud půjdete do vztahu s žádnými očekáváními, nebude s vámi zacházeno s respektem. Místo toho budete šokováni, když vám partner udělá něco hezkého k narozeninám. Ve skutečnosti by to měl udělat on.

Nejde tedy o to, abyste snížili své nároky, jen potřebujete zdravá očekávání a hranice.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Proč byste měli mít ve vztahu očekávání?"

Možná si myslíte, že je lepší jít do vztahu s tím, že nic neočekáváte. Tím pádem vás všechno překvapí. Problém je v tom, že ne všechna překvapení jsou ta dobrá. Může se stát, že budete nakonec znovu a znovu zklamáni a zraněni jen proto, že jste nepochopili, do čeho jdete.

Očekávání od vztahu jsou standardy, které si ve vztahu nastavíte. Jde o to, jak chcete, aby se s vámi zacházelo, co budete a nebudete tolerovat a co od celé věci chcete. Chcete se dopracovat k něčemu vážnému, nebo chcete něco nezávazného?

Tato zdravá očekávání ve vztahu potřebujete, protože realita je taková - pokud nemáte určité standardy pro lidi, se kterými chodíte, kde je vaše sebeúcta?

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Je to váš život a měli byste vědět, co chcete. Je pravda, že ti lidé říkají, abys druhé nesoudil a nic neočekával, aby tě to nebolelo, ale to jsou vážně kecy.

Měli byste mít zdravá očekávání od vztahu, tak si vyberete partnera, který si vás bude vážit a respektovat. Nejde o to předvídat budoucnost a předávat partnerovi soubor pravidel, jde o to vědět, co chcete a co nebudete řešit nebo snášet. Na tom není nic špatného.

20 základních, ale důležitých očekávání od zdravého vztahu, která musíte mít, abyste byli v lásce šťastní

Každý bude mít jiná očekávání, ale některá by měl mít každý, pokud se chce pustit do zdravého a obohacujícího vztahu.

Ne každý vztah, který navážete, vydrží až do konce - tak už to v lásce chodí. Možná však budete mít štěstí a toho, s kým chcete strávit zbytek života, potkáte velmi brzy.

Možná se ještě ani nechcete seznámit s někým, s kým byste navázali vážný vztah, a chcete zachovat nezávaznost. To vše je v pořádku a platné. Ve vztahu však musíte mít zdravá očekávání, abyste si mohli užít každou zkušenost a nevycházeli z něj poznamenaní a s pocitem, že už nikdy nechcete randit.

Tady jsou některá zdravá očekávání od vztahu, která by měl mít každý.

1. Jaký je rozdíl mezi potřebami a přáními? Poznejte rozdíl mezi potřebami a přáními

Toto je to, co většinu z nás mate, a proto se snažíme nic neočekávat. Mezi potřebami a přáními je však jasný rozdíl. Měli byste mít očekávání, která naplňují vaše potřeby. Jsou to věci, které jsou nezbytné pro zdravý život.

Potřebou může být například to, aby váš partner neměl problém se závislostí nebo aby vám byl věrný. Touha je něco, co byste rádi měli, ale není to pro váš život nezbytné, například drahé auto nebo peníze.

2. Sex není absolutně nutný jako jedno z očekávání ve vztahu

No, to neznamená, že byste neměli mít sex. Pro většinu vztahů hraje sex ve vztahu zásadní roli, protože vytváří intimitu.

Očekávání zdravého vztahu však neznamená, že musíte mít sex každý den.

Když vstupujeme do vztahu, někdy předpokládáme, že pravidelný sex je součástí balení, ale není tomu tak. Zdravý vztah je takový, kde oba lidé respektují sexuální potřeby toho druhého. Může se stát, že budete několik dní bez sexu, a to je v pořádku. Ale pokud ho máte každý den a jste z toho oba nadmíru šťastní, dobře vám tak!

3. Vaše partnerka občas něco pokazí - a vy také - Jedno z klíčových očekávání ve vztahu

Když jsme s někým, někdy předpokládáme, že vždy ví, jak se cítíme nebo co v danou chvíli chceme. Zdravý vztah však spočívá v komunikaci a vyjadřování potřeb a přání.

Váš partner vám nemůže číst myšlenky, a přestože vás může docela dobře znát, není to vy. Zdravý vztah si to uvědomuje a chápe, že nikdo neumí číst myšlenky.

Někdy může váš partner něco pokazit a ublížit vám, aniž by to chtěl. Pokud se nejedná o strašlivou chybu, jako je například nevěra, můžete to řešit a sdělit si, co vás zranilo a proč to nebudete tolerovat. Vězte však, že vy sami nejste dokonalí a že také nastanou chvíle, kdy něco pokazíte.

4. Poznání a přijetí chyb toho druhého

Jestliže jste ve vztahu noví, právě teď se vám může zdát všechno v pořádku a skvělé, ale buďme upřímní, všichni máme chyby. Ano, to znamená i vy. Nejde však o to, abyste před svým partnerem skrývali své nedostatky.

Dokonce se projeví. Zdravé očekávání spočívá v tom, že víte, že váš partner má chyby, a přijímáte jeho chyby takové, jaké jsou. Nesnažíte se je přetvořit v něco jiného nebo změnit základní části toho, kým jsou.

5. Přijetí odpovědnosti

Nikdo si rád nepřipouští, že něco pokazil, ale už jste někdy byli ve vztahu, kde vám partner všechno vyčítal? Bylo vám to příjemné? Bylo to zdravé?

Jistěže se necítil dobře. Ale je to zřejmě důvod, proč s ním už nejste. Víte, zdravý vztah bude mít své vzestupy a pády, ale oba lidé převezmou odpovědnost za své činy a dokážou přiznat a omluvit se za své chyby.

6. Komunikace je vždy klíčová

Toto je nejen očekávání zdravého vztahu, ale je to zásadní očekávání. Musíte být schopni komunikovat se svým partnerem v bezpečném, otevřeném a upřímném prostředí. Pokud tomu tak není, no, váš vztah nevydrží.

To je něco, co potřebujete mít v každém vztahu. Dokážete si představit, že byste si s partnerem nemohli promluvit o svých pocitech? V takovém případě má smysl mít partnera?

7. Sliby se občas dají porušit

Všichni jsme viděli tolik filmů o holkách, že většině z nás toto vyprávění utkvělo v hlavě. Jednoduše řečeno, není to pro nikoho zdravé. Zaprvé to nutí chlapa, aby se choval jako okouzlující princ, a zadruhé to ženám vnucuje představu, že musíme mít štěstí až do smrti.

Jde o to, že všichni jsme lidé. Takže jistě, možná jste svému partnerovi slíbili, že s ním budete chodit každý den běhat, ale teď už vás to nebaví. Je naprosto v pořádku tento slib porušit, protože tím vlastně nikomu neubližujete.

Však vězte, že ne každý slib lze porušit. Pokud svému partnerovi slíbíte něco, co je pro něj velmi důležité, nebo naopak, měli byste si uvědomit závažnost této situace a slib, který jste dali, nikdy neporušit.

8. Priority se v průběhu života mění

Když vstupujeme do vztahu, přinejmenším během líbánkové fáze, jsme obvykle na seznamu priorit našeho partnera na prvním místě. To se samozřejmě časem změní. Samozřejmě, že vždy budete prioritou, a pokud máte pocit, že jste méně důležití než fotbalový zápas, no, pak musíte zhodnotit svůj vztah.

Vy i váš partner však máte povinnosti a vztahy mimo váš vlastní, takže čas od času se vaše priority změní. Vědět a pochopit, že se čas od času posunou, je zdravé očekávání.

To ovšem neznamená, že můžete svému partnerovi dovolit, aby vás bral jako samozřejmost nebo vás vždy stavěl na poslední místo. V takovém případě je třeba vést úplně jiný rozhovor.

9. Jaké jsou vaše očekávání? Podporujete se navzájem - jedno z důležitých očekávání od vztahu

Jedná se o zdravé a potřebné očekávání od vašeho vztahu. Vždy byste měli mít pocit, že váš partner podporuje vaše rozhodnutí a vy byste měli podporovat jeho.

I když s vaším rozhodnutím nesouhlasí, stojí při vás, když ho děláte *pokud to není nezákonné*. Neměli byste mít pocit, že něčím procházíte sami, když máte partnera. Pokud tomu tak je, pak je pro vás lepší být svobodný.

10. Všichni se učíme děláním chyb

Chyby děláme všichni, ale důležité je, jestli se z nich poučíme. To je zdravé očekávání. Představte si, že byste byli s někým, kdo dělá stále stejné chyby? Jistě, párkrát to bude trvat, než to napraví, ale vy chcete, aby to pochopil a poučil se ze svých chyb.

Pokud tomu tak není, jste odsouzeni k tomu, abyste stále znovu a znovu kroužili kolem stejného konfliktu. Přivede vás to k šílenství.

11. "Víte, co se děje? Oba potřebujete čas o samotě

Někteří lidé se rozčilují, když nejsou každý den a noc poblíž svého partnera. Nyní tento pocit naprosto chápeme, nicméně je normální, že chcete mít nějaký čas sami pro sebe a dělat věci sami.

Váš partner možná nechce jít do posilovny, ale vy chcete, tak jděte sami. Citová závislost není známkou silného vztahu. Znakem zdravého vztahu je, když oba partneři rádi dělají věci společně i odděleně. Je to o rovnováze.

12. Jaké jsou vaše očekávání? Pokud máte ve vztahu očekávání, vězte, že se spolu můžete smát

Jestliže se nedokážete smát se svým partnerem, proč s ním tedy jste? Zdravým očekáváním ve vztahu je schopnost sednout si, dívat se na film a smát se s partnerem. Je to člověk, který vám do života přináší radost a lásku. Smích ukazuje, že jste propojeni. Pokud se spolu nedokážete smát, jak budete schopni společně plakat?

13. Jak se můžete společně smát? Vždy vám budou krýt záda

Zdravé očekávání ve vztahu je, že vám partner bude vždy krýt záda. Pokud za vámi někdo mluví, postaví se za vás. Pokud potřebujete, aby vás někdo podržel, je tu pro vás.

Jste tým, a to znamená, že když potřebujete někoho v záloze, jste tu vždy jeden pro druhého. To samé ovšem musíte udělat i vy pro ně!

14. Projdete si těžkými časy

Pokud jdete do vztahu s očekáváním, že vše bude neustále dokonale šťastné a růžové, jste na omylu. Vztahy jsou těžké. Někdy se střetnete a konflikt bude trvat celé dny. Ale budete spolu komunikovat a vyřešíte to, protože láska, kterou k sobě chováte, je důležitější než to, kvůli čemu se hádáte.

Neočekávejte, že všechno bude vždycky dokonalé, a pochopte, že někdy to bude těžké. Ale vězte, že to zvládnete a že těžké časy nebudou trvat věčně.

15. Víte, že se vám to podaří? Můžete se dohodnout na nesouhlasu

Jistě, partner by vám měl krýt záda a být vždy na vaší straně, ale to neznamená, že spolu musíte neustále souhlasit.

Můžete mít zcela odlišné politické názory, můžete věřit něčemu úplně jinému nebo se vaše názory mohou střetávat. Na ničem z toho nezáleží, pokud se dokážete dohodnout na nesouhlasu a respektovat názor druhého člověka.

Všichni jsme jedineční a odlišní, a to je na lidském bytí to úžasné. Pokud očekáváte, že se budete vždycky shodovat, čeká vás šok. Nikdy se nezačněte klonovat do svého partnera tak, že budete přikyvovat všemu, co řekne, a nečekejte, že on bude dělat totéž pro vás.

Je pravda, že se musíte shodnout na některých důležitých věcech, například na tom, zda chcete děti, ale ne na všem. Zůstaňte raději sami sebou a žijte v harmonii. Bude to mnohem obohacující a naplňující vztah.

16. Věrnost a nulová nevěra

Pokud jste si nesedli a nerozhodli se, že budete mít otevřený vztah, nemělo by docházet k žádné nevěře. Jistě, pokud máte nezávazný vztah, je to jiný scénář. Ale monogamní vztah by neměl obsahovat to, že jeden nebo oba partneři odejdou a budou mít vztah s jinými lidmi, pokud to nebylo předem dohodnuto jako v pořádku.

Věrnost a monogamie jsou zdravé hranice vztahu, které by měli oba partneři prodiskutovat a dodržovat.

17. Můžete si navzájem důvěřovat

Měli byste stoprocentně počítat s tím, že budete moci svému partnerovi důvěřovat, ať se děje, co se děje. Pokud si navzájem nedůvěřujete, vztah se poměrně rychle rozpadne.

Důvěra je tak důležitá. Příliš mnoho lidí předpokládá, že láska je lepidlo, které drží dva lidi pohromadě, a obrovským způsobem tomu tak je, ale důvěra a respekt jsou také její součástí. Bez důvěry bude váš vztah nešťastný a vy se budete neustále ohlížet přes rameno. Opravdu to chcete?"

18. Věřte si, že důvěra je pro vás důležitá. Vždy říkáte pravdu

Pokud někoho přistihnete při lži jen jednou, stačí to k tomu, abyste zpochybnili každou věc, kterou vám řekl. Koneckonců, když dokázali lhát o tomhle, dokážou lhát o čemkoli, ne? Samozřejmě to může znít trochu přehnaně, ale jedna lež může v mžiku narušit důvěru.

Velmi zdravým očekáváním ve vztahu je, že se můžete spolehnout na to, že vám vždy řeknou pravdu. Lži by ve vašem svazku neměly figurovat.

To ovšem vždy znamená, že totéž musíte udělat i vy - i bílá lež může být škodlivá, pokud vás při ní přistihnou. Důvěra se tak snadno naruší.

19. Vztah by měl být rovnocenný

Už nežijeme v době temna. Vztah by měl být rovnocenný bez ohledu na to, kolik jeden z partnerů vydělává, jaké je jeho pohlaví nebo cokoli jiného, co mu kdysi mohlo stát v cestě. Rozhodně byste měli očekávat, že budete ve vztahu rovnocenným partnerem, a tak byste se k sobě měli chovat.

Bez toho se začnete cítit nedůvěřiví a partner vás bude přetěžovat. A naopak. Rovnoprávnost je základním očekáváním a je to více než zdravé.

20. Trávení kvalitního společného času

Je tak snadné nechat se zahltit prací, studiem, rodinným životem a vším ostatním, co se vám staví do cesty. Měli byste si však na sebe udělat čas a nikdy nerušit schůzky, pokud se vám do cesty nepostavilo něco mimořádně závažného.

Vyhrazení času jeden pro druhého je důležitou součástí každého vztahu. Pokud je váš partner neustále pryč se svými přáteli a málokdy vám věnuje mnoho času, je to problém. Pokud, když jste spolu venku, neustále chatuje na telefonu, je to velký problém, který také signalizuje nedostatek respektu.

Pamatujte, že každý z nás někdy něco pokazí, a to znamená, že očekávání ve vztahu nemusí být naplněno. Pokud však chybu uznáte, omluvíte se za ni a nebudete ji opakovat, můžete ji překonat komunikací a tím, že budete držet pohromadě jako tým.

Vidíte? Zdravá očekávání ve vztahu nemusí být nutně špatná. Vězte, co ve vztahu chcete, a tak budou vaše potřeby pokryty.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: