4 velmi jednoduché návyky, které zmírňují psychický stres

Foto: Unsplash

4 velmi jednoduché návyky, které zmírňují psychický stres

Příspěvky na blogu, které píšu o vytváření návyků, bývají oblíbené. Lidé rádi slyší o návycích, které jim pomohou a které jsou zároveň mnohem jednodušší než klišovité návyky, jako je dodržování každodenního cvičení nebo zastavení se před snědením příliš velkého množství zmrzliny.

Snadné návyky pro odbourání stresu

Tady jsou čtyři návyky, které nabízejí nadstandardní úlevu od stresu při zcela minimálním úsilí, které vyžadují.

Všimněte si, že se jedná o kontextové návyky, nikoli o každodenní návyky. Kontextových návyků máme mnohem více než každodenních návyků. Například když usednete na místo řidiče v autě, spustíte sekvenci chování. Usednutí na místo řidiče v autě je kontext - kontextový spouštěč, který vám dá signál k zahájení návyku. Není důležité, jak často k tomu dochází.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

1. Pokud potřebujete najít nějakou fyzickou věc nebo informaci před nadcházející schůzkou nebo událostí, najděte ji hned (jakmile si na ni vzpomenete).

Někdy si říkáme: "Než půjdu na..., musím najít nebo udělat...".

Možná potřebujete:

  • něco vytisknout.
  • najít e-mail, ve kterém vám kamarádka sdělila, že Google Maps nefungují pro nalezení jejího domu, a vy potřebujete její instrukce.
  • přinést dokumentaci na schůzku.
  • přinést hotovost do obchodu, kde se platí pouze hotově.
  • najít účtenku za zboží, které je třeba vrátit, protože kolem obchodu budete procházet později.

Nalézání věcí může trvat nepředvídatelně dlouho. Nemusíte si na to vyhradit 15 minut, pokud to bude trvat 5 minut, ale také si nemůžete vyhradit pouze 5 minut, pokud existuje možnost, že to bude trvat 15 minut. Mentální nepořádek si můžete vyčistit tím, že úkol "hledání/lokalizace" nyní vyřadíte ze své mysli. Jinak by se vám snadno mohlo stát, že o něm budete mít několik mírných, otravných myšlenkových vtíravých kroků, dokud ho neuděláte. To je rušivé a zbytečné.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Tip: Výjimkou je, že byste tento návyk neměli používat, když provádíte sezení "hluboké práce". Hluboká práce je natolik cenná, že v takovém případě cena za případné zapomenutí na drobný úkol pravděpodobně není tak významná jako cena za přerušení hluboké práce.

2. Než budete muset skočit na hovor na Zoom nebo opustit dům kvůli schůzce či rande s kamarádem, nastavte si budík.

Když máme blížící se schůzku, často si říkáme: "Musím si pohlídat čas." A pak si řekneme: "Musím si pohlídat čas. Například musíte odejít z domu v 10.05 hodin, abyste stihli schůzku v 10.30 hodin. Takže si říkáte: "Těsně před 10. hodinou se musím připravit."

.

Když se mezitím ponoříte do nějakého úkolu, budete se neustále cítit trochu roztěkaní a budete si dávat pozor na čas. Vyřešte tento problém nastavením budíku, abyste si mohli dovolit nechat se pohltit jiným úkolem bez obav, že ztratíte přehled o čase a přijdete pozdě.

Tip: Abyste si to usnadnili, používejte hlasového asistenta, na kterého můžete zavolat. Není příliš vhodné mít při práci telefon vedle sebe a je pravděpodobnější, že si tento návyk vytvoříte, pokud snížíte tření, které by mohlo nastat. Pokud stačí zavolat na hlasového asistenta a nastavit budík, nebudete muset přerušovat pracovní postup, a pokud máte plné ruce, nebude to překážkou.

3. Určete, kdy je rozhodnutí nedůležité.

O tomto tipu jsem již několikrát psal (např. zde a zde), ale osobně se mi natolik osvědčil, že ho stále zdůrazňuji!

Identifikujte, kdy je rozhodnutí nedůležité. Například potřebuji udělat dvacetiminutový úkol do konce měsíce (do kterého v době psaní tohoto článku zbývají dva dny). Mám to udělat dnes, nebo zítra? To je nedůležité. Měli byste zaplatit 20 dolarů za upgrade půjčeného auta na vyšší velikost? Také nedůležité (ve většině případů).

Mentální označení úkolů jako nedůležitých vám dává flexibilitu. Pokud jste dispozičně drsní nebo perfekcionisté, nemusíte tyto dovednosti uplatňovat při důležitém úkolu. Pokud jste od přírody zrnití, bude pro vás výhodnější být uvážlivější v tom, kdy tuto svou silnou stránku uplatníte. Navíc je méně pravděpodobné, že vám důležitá rozhodnutí proklouznou mezi prsty, pokud nebudete mít mysl zahlcenou rozhodnutími, v nichž je každá z možností v pořádku a na tom, co si vyberete, příliš nezáleží.

Tip: Vžijte se do role slídila. Cvičte se v zachycování nedůležitých rozhodnutí, když vám procházejí hlavou. Označte je jako taková. Čím více budete cvičit označování rozhodnutí jako nedůležitých, tím lépe vám to půjde. Budete lépe rozpoznávat a označovat širší škálu různých typů. Začněte tam, kde jste, i kdybyste měli označit jen několik rozhodnutí, která jsou opravdu zjevně nedůležitá. Tento příspěvek obsahuje spoustu dalších tipů pro lepší a rychlejší rozhodování.

4. Naplánujte si, co se s největší pravděpodobností pokazí.

Plánování všeho, co by se mohlo pokazit, je neefektivní, vyčerpávající a upřímně řečeno nemožné. Nemůžeme se ustarat do stavu klidu, ani nikdy snížit veškerou nejistotu na nulu.

Dobrou střední cestou je plánovat buď to nejpravděpodobnější, co se může pokazit, nebo to nejhorší, co se může pokazit.

Tato strategie se vyhne nástrahám slepého optimismu a poskytne vám dostatek praxe v kreativním řešení problémů. Pokud se například zúčastním online nabídky, pořídím si snímek obrazovky s nabídkou. Tímto způsobem, pokud se ji společnost pokusí nedodržet, budu mít záznam. Pokud zavolám na zákaznický servis a oni mi poskytnou informace, kterým úplně nevěřím, pak si zjistím jméno osoby a zaznamenám si ho, plus datum a čas hovoru. Mohu je také požádat, aby mi přečetli, co si zapsali do poznámek.

Plánování jediné nejpravděpodobnější věci, která se může pokazit, se stane heuristikou - vaším obecným návykem, jak se vyhnout problémům. Všimněte si, zda vám zvládnutí největší starosti pomůže mentálně se zbavit menších starostí.

Ankologičtí lidé jsou někdy tak zahlceni objemem všech svých starostí, že žádnou z nich nezmírní.

Který z těchto tipů se vám zdá nejpřitažlivější? Pokud vás zajímají další návyky snižující stres, vyzkoušejte těchto 5 jednoduchých návyků, které vám mohou usnadnit život.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: