5 vědeckých důvodů, proč muži (téměř) nikdy neříkají

Foto: Unsplash

5 vědeckých důvodů, proč muži (téměř) nikdy neříkají "omlouvám se"

Váš muž něco pokazil a vy čekáte na omluvu, abyste se mohli políbit, usmířit a jít dál. No, nezadržujte dech.

Studie potvrzují to, co ženy už dávno vědí: muži mají problém vypustit z úst slovo na "S".

Co je tak důležitého na tom říct "promiň"? Omluva má úžasnou moc potvrdit city, zacelit rozpory, snížit stres ve vztahu, odstranit zášť a vyvolat odpuštění.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Proč se tedy muži při této spoustě výhod tak zdráhají říct "promiň" a naučit se správně omlouvat?

Věda říká, že je to určitě záležitost pohlaví.

Tady je 5 důvodů, proč se váš přítel nebo manžel (téměř) nikdy neomluví.

1. Nemyslí si, že vám dluží omluvu.

Dvojice studií provedených na univerzitě Waterloo v Ontariu zjistila, že to není ani tak tím, že by se muži zdráhali přiznat provinění. Jde jen o to, že muži mají "vyšší práh" pro to, jaké situace si zaslouží omluvu.

Jinými slovy, jeho definice "špatného" nebo "urážlivého" chování se drasticky liší od té vaší.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

2. Nevnímá omluvu stejně jako vy.

Ne, ani zdaleka. Ženy mají tendenci omlouvat se za všechno.

Stalo se vám někdy, že jste se přistihli, jak říkáte: "Moc se omlouvám" někomu, kdo prožívá těžkou situaci, která s vámi nemá nic společného? Děláte to přirozeně jako způsob, jak navázat kontakt s druhými a udržet zdravé vztahy.

Ale pak se divíte, proč mají muži, které milujete, potíže dělat totéž. Odpověď je jednoduchá: muži si myslí, že je hloupé omlouvat se za cokoli, co není jejich vina.

3. Omluva v něm vyvolává pocit slabosti a neschopnosti.

Rozvodový mediátor Sam Margulies, Ph.D., se domnívá, že jedním z důvodů, proč se muži neumějí omluvit, je to, že přiznání provinění je vytlačuje z jejich komfortní zóny.

"Muži mají tendenci vnímat omluvu jako ponížení a ztrátu tváře," vysvětluje. "Pro muže uznat, že udělal něco špatně, často znamená, že se cítí ponížen v očích těch, kteří omluvu slyší."

To platí zejména pro ženy, které milují a pro které je raději vnímají jako "hrdiny". Nehledě na to, že to, že se neomluvil, vám sděluje pravý opak - že jeho hrdost je pro něj důležitější než vaše pocity, a že pokud si má vybrat, kdo se bude cítit špatně, vybere si vás.

Uf! To není tak odvážné, statečné a obdivuhodné chování, že?"

4. Nese si emocionální zavazadlo ohledně omluvy.

Harriet Lerner, Ph.D., autorka knihy "Pravidla manželství", upozorňuje, že někteří kluci se v dospívání cítí nuceni "pochlapit" a omlouvat se svým sourozencům (nebo komukoli jinému) za drobné prohřešky tak často, že jejich řešením v dospělosti je už nikdy se neomluvit.

Nebo má váš partner možná špatnou zkušenost z minulého vztahu, kdy opakovaná žádost o odpuštění vedla ke konfrontaci místo přijaté omluvy.

5. Věří, že činy mluví hlasitěji než slova.

Nese vám květiny, umyje nádobí nebo vám napíše do práce jen proto, aby vám řekl: "Ahoj" a že na vás myslí. To jsou známky toho, že vám váš muž nabízí tichou omluvu. Snaží se vám to vynahradit, ale možná má problém vyjádřit své pocity slovně.

Nezávisle na tom, proč se váš muž neomluví, faktem je, že jste zraněná a nemůžete si pomoci, ale ptáte se: "Jak mě může můj partner milovat, když není ochoten uznat, že se mýlil, a říct, že se omlouvá?"

Jak ho přimět, aby se omluvil a přestal vám takto ubližovat?"

Tyto tipy by ho mohly přivést k rozumu.

Co dělat, když se vám manžel nebo přítel nechce omluvit

1. Jak se omluvit? Napovězte mu.

Nenechte se hníst kvůli něčemu urážlivému, co váš partner udělal. Nezapomeňte, že on danou situaci nemusí vnímat jako hodnou omluvy nebo stejně jako vy.

Namísto toho, abyste předpokládali, že dokáže přesně číst vaše myšlenky nebo emoce, řekněte mu přesně, co se stalo, jak se kvůli tomu cítíte a že byste opravdu ocenili omluvu. Pak doufejte v to nejlepší.

2. Nevyžadujte omluvu.

Vyžadování omluvy od někoho, kdo není ochoten ji vykašlat, povede jen k větší frustraci a nelibosti.

Navíc byste nakonec mohli mít ještě větší výčitky, že jste se z něj snažili omluvu vymáčknout. Pokud není upřímná, nemá prostě cenu.

3. Když se omluví, přijměte jeho omluvu s laskavostí.

Neotravujte. Nekonfrontujte. Nenuťte ho, aby se plazil. Pokud se pokusíte využít této příležitosti k tomu, abyste mu dali lekci, možná už nikdy neuslyšíte "promiň".

Vaší nejlepší odpovědí jsou dvě jednoduchá slova: "Omluva se přijímá" a následné objetí. Jakmile váš muž uvidí, jak moc si tohoto gesta vážíte, je pravděpodobnější, že se omluví znovu a znovu.

Zdroje: yourtango.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: