Jak se účinně a upřímně omluvit

Foto: Unsplash

Jak se účinně a upřímně omluvit

Ve vztazích si navzájem ubližujeme. Někdy to děláme záměrně a někdy jsme vůbec netušili, že jsme partnera urazili. Jakmile si uvědomíme, že jsme mu způsobili bolest, ať už jsme to měli v úmyslu, nebo ne, je správné říci: "Omlouvám se" a škodu napravit.

Jak se upřímně omluvit

Omluvit se může být nesmírně obtížné, ne-li nemožné. Říci "promiň" je těžké. Cítíme se při něm zranitelní a obecně je to velmi náročný podnik.

Předtím, než nabídneme jakoukoli omluvu, musíme se připravit na to, že druhá osoba buď nebude reagovat vůbec, nebo bude reagovat širokou škálou reakcí (včetně negativních). V závislosti na stupni nebo povaze zranění může partnerovi chvíli trvat, než přijme váš pokus o nápravu vztahu. Pokud je vám to však skutečně líto, připravte se na to, že odpuštění bude nějakou dobu trvat.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Pokud si nejste jisti, jak se omluvit tak, abyste vyjádřili svou upřímnost, zde je 10 účinných způsobů, jak to udělat.

1. Řekněte to slovy.

Řekněte skutečná slova "Moc se omlouvám" a pak dodejte, za co přesně se omlouváte. Dejte svému partnerovi najevo, že jste si vědomi činů a slov, které způsobily zranění. Když říkáte: "Je mi to líto.", pojmenujte svůj čin konkrétně.

2. Řekněte to pohledem.

Nepředstírejte lítost, protože tím pravděpodobně způsobíte větší škodu. Když se omlouváte, ujistěte se, že máte ve tváři upřímný výraz, že je vám to opravdu líto.

Řeknete-li slova, ale budete se usmívat, šklebit, tvářit se lhostejně nebo mít jiný výraz, partnerovi tím řeknete, že se sice snažíte říct správnou věc, ale nemyslíte to vážně.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

3. Řekněte to s dotekem.

Když víte, že je váš partner připraven slyšet slova "je mi to líto", přidejte jemný a něžný dotek. Nepoužívejte sexuální dotek, ale spíše dotek, který sděluje: "Záleží mi na tobě a chci, abys byl v pořádku."

4. Řekněte to poznámkou.

Těžko se vám daří vyslovit správná slova? Zkuste napsat vzkaz, který vyjadřuje, co cítíte k tomu, co se stalo. Sdělte, že je vám to líto, a přidejte také něco málo o tom, jak si myslíte, že se váš partner mohl cítit kvůli vašemu jednání.

Dejte jí/mu najevo, že i když to bude nějakou dobu trvat, chcete, aby vám odpustila. Vyhněte se snaze vysvětlovat, proč se to stalo, protože to může způsobit jen další škodu - nechte si to na později.

5. Vyzkoušejte si, jak se to stalo. Řekněte to dárkem.

Drobný dárek nebo symbolická pozornost může pomoci napravit způsobenou škodu. Tento dárek můžete předat se vzkazem nebo když skutečně řeknete slova: "Omlouvám se." V takovém případě se můžete omluvit.

Dejte si však pozor, abyste tento způsob nápravy nepřeháněli. Nechcete, aby si vaše partnerka myslela, že si myslíte, že ji/ho můžete vykoupit dárkem a později své urážlivé chování znovu zopakovat.

6. Řekněte to s emocemi.

Když se žena cítí zraněná, emoce spojené s tímto zraněním se připoutají ke vzpomínce na tuto událost. Když jí tuto událost něco připomene, zranění se má tendenci vrátit v plné síle, jako by se událost právě znovu stala. Když jí říkáte: "Je mi to líto", snažte se to udělat způsobem, který s sebou nese nějaké emoce.

Poznámka: Použití humoru zde není vždy dobrou volbou. Potřebuje vidět ve vaší tváři a slyšet ve vašem hlase (a také prostřednictvím vašich slov), že plně chápete, že jste jí ublížili, berete za to odpovědnost a doufáte, že se vám podaří napravit škody, které jste způsobili.

7. Řekněte to nějakým skutkem.

Existuje nějaký konkrétní úkol, který chce vaše partnerka udělat a který jste odkládali? Nyní může být ideální čas ho udělat.

Nedělejte to jako odplatu za svůj prohřešek nebo s očekáváním, že vám bude vše odpuštěno. Prostě udělejte to, co jste zanedbali, a později, až řeknete: "Omlouvám se," můžete jí dát najevo, že součástí vašeho daru k nápravě toho, co jste způsobili, je to, že jste se postarali o úkol, o kterém víte, že ho chtěla udělat.

8. Řekněte to s obětí.

Pokud víte, že to, co jste udělali, je pro vaši partnerku obzvlášť zraňující a/nebo pokud se jedná o opakovaný přestupek, který jste byli odhodláni už nikdy neudělat, zvažte, zda neudělat "něco navíc". Vymyslete něco, co byste mohli udělat a co by pro vašeho partnera mělo buď velký význam, nebo by mu dalo najevo, že si plně uvědomujete negativní dopad svého jednání.

Přijměte úkol/projekt, který vás bude skutečně něco stát v podobě času a energie, jako způsob "zaplacení za váš zločin". Můžete dát partnerovi najevo, že jste to udělali proto, že jste si plně vědomi rozsahu zranění, které jste způsobili, a chcete, aby vás to něco stálo, abyste to už nikdy neudělali.

9. Řekněte to s pochopením.

Jde o to, abyste partnerovi dali najevo, že chápete část toho, co mohl cítit v důsledku toho, co jste udělali. Zamyslete se nad tím, jak to mohlo ovlivnit vás, ale ještě více se zamyslete nad tím, jak se podle vás cítil váš partner.

Svého partnera znáte, znáte jeho/její životní zkušenosti. Vaše partnerka/vaš partner může často vnímat to, co se stalo, úplně jinak než vy na základě svých životních zkušeností, takže tyto informace zahrňte do svého myšlenkového procesu, když se připravujete na to, že se jí/mu svěříte.

10. Řekněte to se sexem.

To rozhodně není první místo, kam se při pokusu o omluvu vydat. Jakmile však víte, že škoda je napravena, může být "udobřovací sex" skvělým způsobem, jak se jako pár dát dohromady a vrátit se k normálnímu životu.

Nejdůležitější prvky omluvy

Podle studie z roku 2016 existuje šest základních prvků účinné omluvy:

  1. Přiznání odpovědnosti
  2. Nabídka nápravy
  3. Vyjádření lítosti
  4. Vysvětlení, co se stalo špatně
  5. Deklarace lítosti
  6. Žádost o odpuštění

To, k čemu úspěšná omluva směřuje, je v podstatě "přiznání odpovědnosti", vysvětluje Roy Lewicki, hlavní autor studie. "Jednou z obav ohledně omluv je, že řeči jsou levné. Ale tím, že řeknete: 'Napravím, co je špatně,' se zavazujete, že podniknete kroky k nápravě škody," říká.

Zdroje: yourtango.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: