7 věcí, které jsem se naučila během prvního týdne intuitivního stravování

Foto: Unsplash

7 věcí, které jsem se naučila během prvního týdne intuitivního stravování

Jíst, když máte hlad, zní tak jednoduše. Po desetiletích diet to tak ale není.

Zdraví a pohoda se každého z nás dotýkají jinak. Toto je příběh jednoho člověka.

Jsem chronický dietář.

Poprvé jsem začal omezovat příjem kalorií na střední škole a od té doby držím nějakou dietu. Vyzkoušela jsem nízkosacharidovou dietu, počítání kalorií, sledování maker, keto i Whole30. Zvýšit pohyb a jíst méně jsem se zavázala víckrát, než dokážu spočítat.

Po téměř dvou desetiletích v podstatě nepřetržitého omezování jsem zjistila, že téměř vždycky přiberu zpátky. Dieta také v mém životě vytváří spoustu negativních emocí a poškozuje můj vztah k tělu a jídlu.

Cítím úzkost ze svého těla a úzkost z toho, co jím. Často se přistihnu, že se přejídám, když mi předloží "zakázané" potraviny, a příliš často se kvůli tomu cítím provinile.

Intuitivní stravování znám už nějakou dobu, ale teprve když jsem začala na sociálních sítích sledovat registrovanou dietoložku, která je jeho propagátorkou, uvědomila jsem si, že by mi mohlo pomoci odklonit se od kultury diet.

Intuitivní stravování poskytuje rámec pro emocionálně i fyzicky zdravý způsob života tím, že po lidech vyžaduje, aby při rozhodování o tom, co a kolik jedí, naslouchali svému tělu. Přestože je intuitivní stravování založeno na osobním rozhodování o jídle, je o něco složitější než jíst, na co máte chuť.

Intuitivní stravování také prosazuje přijetí různorodosti těla, stravování na základě signálů těla namísto signálů dietní kultury a pohyb pro radost namísto za účelem hubnutí.

Na svých webových stránkách zakladatelé této praxe uvádějí deset hlavních zásad intuitivního stravování, které pomáhají osvětlit jeho způsob života. Zde je jejich přehled:

 • Zrušte
  s dietami
  s tím, že léta následování kultury stravování
  vyžadují čas na nápravu. To znamená žádné počítání kalorií a žádné zakázané potraviny.
  Znamená to také, že máte povolení jíst, co chcete.
 • Jíst, když
  máte hlad, a přestat, když jste plní.
  Důvěřujte svému tělu a signálům, které vám
  vysílá, místo abyste se spoléhali na vnější signály, jako je počet kalorií, které vám
  řeknou, že máte přestat jíst.
 • Jíst pro uspokojení.
  Přikládejte hodnotu tomu, že jídlo dobře chutná, a ne tomu, že je nízkokalorické nebo
  nízkosacharidové.
 • Ctěte
  své emoce.
  Pokud jste jídlo používali k zakrývání, potlačování nebo utěšování
  obtížných emocí, je načase pustit do sebe nepříjemné pocity a
  zaměřit se na používání jídla k zamýšlenému účelu - k výživě a uspokojení.
 • Hýbejte se proto, že se při tom cítíte dobře a přináší vám to radost, nikoli jako vzorec pro
  spalování kalorií nebo nápravu toho, že jste jedli vysoce kalorické jídlo.
 • Důsledně
  dodržujte základní výživové zásady
  , jako je jíst více zeleniny a jíst
  celozrnné potraviny.

Vše, co jsem se naučila během 10 dnů intuitivního stravování

Zavázala jsem se k 10dennímu praktikování intuitivního stravování s nadějí, že se tato praxe stane součástí mého dalšího života. Zde se podívejte na to, co všechno jsem se během doby intuitivního stravování naučila a jak doufám, že se mi podaří posunout se dál.

1. Co všechno jsem se naučila? Miluji rýži

Jsem dřívější držitelka ketogenní diety a rýže pro mě byla v průběhu života několikrát zapovězena. Teď už ne!

V době oběda prvního dne této výzvy jsem měla chuť na misku rýže obloženou restovanou zeleninou, smaženým vejcem a sójovou omáčkou. Když se přehoupl druhý den, měla jsem na to chuť znovu. Během celých 10 dní intuitivního stravování jsem se trochu upnula na některé potraviny, které mi dříve byly zapovězeny, a bylo upřímně velmi zábavné tyto chutě bez pocitu viny následovat. Nejsem si jistá, jestli to bylo proto, že moje tělo opravdu chtělo rýži, nebo jestli to byl vedlejší účinek tolika omezení v minulosti.

2. Jíst dobré jídlo je zábava

Jedním z příjemných překvapení třetího a čtvrtého dne byly mé chutě na některé potraviny, které si obvykle spojuji s dietou. Existuje specifický čokoládový proteinový prášek, který mám ráda, ale vždy jsem ho zahrnovala do jídelního plánu pro dietu. Po několika dnech života bez diety jsem zjistila, že mám chuť na smoothie, protože mi znělo dobře, ne proto, že bylo součástí mého stravovacího plánu.

Důležité na šetrném stravování je, že neznamená, že najednou odstraníte ostatní potraviny. Můžete si denně vybírat potraviny, které vás uspokojí a budete se v nich cítit dobře, aniž byste se museli extrémně omezovat, pokud jde o ostatní potraviny.

3. Moje signály hladu jsou v háji

Druhý den se ukázala jedna věc - léta omezování, po kterém následovalo přejídání a přejídání, mi úplně zničila signály hladu. Jíst jídlo, které mi chutná, bylo zábavné, ale poznat, kdy mám skutečně hlad a kdy jsem sytá, bylo v průběhu celých deseti dnů neuvěřitelně náročné.

Některé dny jsem přestala jíst a o deset minut později jsem si uvědomila, že mám stále hlad. Jindy jsem si uvědomila, že jsem se přejedla, až když bylo pozdě a já se cítila mizerně. Myslím, že je to proces učení, takže jsem se k sobě snažila být milosrdná. Rozhodla jsem se věřit, že se časem naučím naslouchat svému tělu a dobře ho krmit.

4. Ještě nejsem připravená na přijetí svého těla

Toto je asi nejtěžší lekce, kterou se během této zkušenosti s intuitivním stravováním učím. I když vidím, jakou hodnotu má přijímání svého těla takového, jaké je, ještě mi to nedochází. Pokud mám být naprosto upřímná, stále chci být štíhlá.

Pátý den jsem zažívala značnou úzkost z toho, že se nevážím, a musela jsem skočit na váhu, než jsem pokračovala ve zbytku dne. Doufám, že časem pro mě bude mít určitá velikost menší prioritu.

Šestý den jsem strávila čas psaním deníku o tom, co cítím k lidem, kteří jsou mi blízcí, a poznamenala jsem, že to, čeho si na nich cením, nemá nic společného s jejich velikostí. Doufám, že se brzy naučím totéž cítit i sama k sobě.

5. Jak se cítím? Výjimečné dny spouštějí AF

Během tohoto desetidenního experimentu jsem s manželem oslavila výročí a vyrazila na víkendový výlet s rodinou. Nepřekvapilo mě, že jsem se během těchto výjimečných dnů cítila opravdu zranitelná a úzkostná, co se týče jídla.

V minulosti pro mě oslavy vždy znamenaly buď odepření si jakýchkoli "výjimečných" jídel a mizerný pocit, nebo přejídání se výjimečnými jídly a pocit viny.

Projít výjimečnými dny na základě intuitivního stravování nebylo snadné. Ve skutečnosti to šlo opravdu špatně. Stále jsem se přejídala a cítila se provinile kvůli tomu, co jsem snědla, když bylo po všem.

Myslím, že je to jedna z těch věcí, na které bude potřeba čas přijít. Doufám, že jakmile opravdu zvládnu dát si bezpodmínečné svolení k jídlu, budou mi tyto dny připadat méně úzkostné.

6. Nudím se

Odpoledne se pro mě často stávají časem bezmyšlenkovitého mlsání. Závazek jíst pouze tehdy, když mám hlad, znamenal, že jsem si neustále všímala, že se odpoledne nudím a jsem osamělá. Děti podřimovaly nebo trávily čas u obrazovky a já měla pocit, že jen bloumám po domě a hledám, co bych dělala.

Myslím si, že řešení tohoto problému je dvojí. Myslím si, že se musím naučit být více spokojená s tím, že nevyplním každou chvíli zábavou, ale také si myslím, že jsem neudělala moc práce s tím, abych si našla čas na příjemné, naplňující činnosti. Pracuji na tom, abych si během těchto odpoledních útlumů častěji brala do ruky knihu, poslouchala podcasty a psala pro zábavu.

7. Tohle bude chtít čas a možná i terapii

Do devátého a desátého dne bylo celkem jasné, že tento experiment je jen špičkou ledovce. Téměř dvacet let zakořeněných v kultuře stravování nelze vymazat deseti dny intuitivního stravování, a to mi nevadí.

Jsem také otevřená myšlence, že to možná nezvládnu sama. Byla to terapeutka, která se mi poprvé zmínila o intuitivním stravování, a možná se k této myšlence v budoucnu s ní vrátím. Celkově jsem připravená na to, že to z mé strany bude vyžadovat hodně práce a léčení - ale osvobození od křeččího kola diet mi za to stojí.

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: