Nový způsob zdravého stravování: Zapomeňte na diety, jezte podle intuice!

Foto: Unsplash

Nový způsob zdravého stravování: Zapomeňte na diety, jezte podle intuice!

Jíst intuitivně, bez přísných stravovacích pravidel nebo zákazů, jen popadnout jídlo, po kterém toužíte – a zároveň zhubnout? Podle Elyse Resch a Evelyn Tribole z USA je to ideální cesta ke štíhlému a zdravému tělu. Bez diet, stres u a nepříjemných pocitů hladu.

Intuitivní stravování – naučte se svému tělu naslouchat

Mentalita zdravého stravování je pevně zakořeněna v myslích mnoha žen. U každého sousta počítají kalorie, ať už vědomě nebo podvědomě. Čokoládu konzumují jen se zlým svědomím. Tyto křečovité postoje k jídlu chtějí prolomit dvě ženy z USA.

Výživová terapeutka Elyse Resch a výživová terapeutka Evelyn Tribole propagují nový, zdravější přístup ke stravování. Přišly se svým konceptem intuitivního stravování - bez výčitek svědomí nebo počítání kalorií, ale s velkým potěšením a citem pro své vlastní tělo. Protože nám údajně samo říká, co potřebuje, aby zůstalo štíhlé a zdravé. Klíčovým pojmem je „vrozená inteligence těla“. Když posloucháte své vlastní tělo a jeho potřeby, pak kilogramy údajně spadnou samy. Jíst intuitivně znamená intuitivně zhubnout.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

10 zásad pro intuitivní stravování a hubnutí

1. Zapomeňte na držení diet

2. Rozpoznejte, kdy máte skutečně hlad

3. Uzavřete s jídlem mír

4. Nebojujte se svými chutěmi

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

5. Naučte se rozpoznat, kdy už jste sytí

6. Objevte potěšení z jídla

7. Nenechte své emoce, aby vaše stravovací návyky narušily (ať už hladověním, nebo přejídáním)

8. Respektujte přání svého těla

9. Dopřejte si dostatek pohybu

1. Udržujte se zdraví konzumací jemné stravy

Odnaučili jsme se, jak jíst intuitivně?

„Jezte, když máte hlad, a přestaňte, když jste plní.“ Zní to jednoduše, ale není, protože většina z nás už zapomněla, jak skutečným potřebám svého vlastního těla naslouchat. Naše rozhodnutí v oblasti výživy jsou příliš ovlivněna zprávami médií o nových zázračných dietách a kalkulačkách kalorií. Prolomit tento myšlenkový kolotoč a skutečně sáhnout jen po jídlech, která naplní vaše vlastní fyzické potřeby, je proto výzvou, která ale stojí za to.

Při intuitivním stravování jsou zákazy zakázány

Pokud stále máte pochybnosti: Ano, intuitivní stravování skutečně znamená, že můžete jíst čokoládu nebo hranolky, aniž byste se cítili provinile - ale neměli byste se jimi ládovat pro nic za nic. Vědomě ochutnejte a soustřeďte se na to, jestli na ně má vaše tělo skutečnou chuť. A pokud ano, tak se jen zastavte a vychutnávejte si. Protože mnozí z nás už na to v hektickém tempu každodenního života zapomněli.

Ale žádný strach, požitek lze trénovat - a jakmile se to naučíte, vaše tělo najednou přestane toužit po celé čokoládě, ale spokojí se s pár pořádně vychutnanými kousky.

Touha po nezdravém jídle zmizí

Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda? Může to být běh na dlouhou trať, dále stojí za to se na něj vydat. Stoupenci filozofie intuitivního stravování totiž uvádějí, že po přechodné fázi, která se může ve své délce lišit, začne tělo vyžadovat stále více zdravé stravy. Zpočátku sice často sáhnete po fastfoodech nebo sladkostech a budete si užívat nové svobody jíst bez omezení, ale věřte, že touha po mastných a sladkých věcech časem ustoupí.

Proč si brát příklad z dětí?

Děti jsou často uváděny jako skvělý příklad intuitivního stravování. Jejich vztah k jídlu je zatím zcela nedotčen vnějším tlakem a jídlo, které jim chutná, si tak vybírají pouze na základě fyzické touhy. U dospělých je to složitější: Emoce propojují s jídlem. Odměnou za namáhavý den v práci je večerní talíř pizzy. Pokud jsme frustrovaní nebo ve stres u, dáme si na uklidnění čokoládu. Tyto rutiny by podle metody intuitivního stravování měly být porušeny.

Místo pizzy si za odměnu zajděte na relaxační masáž a jako kompenzace hněvu a frustrace vám poslouží sport. Protože pohyb je také jedním z pilířů intuitivního stravování. Cvičte - cvičení je totiž dobré pro tělo i mysl! Kromě jógy, běhu nebo plavání to může být třeba jen krátká večerní relaxační procházka…

Zdroje: myself.de, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: