Jak důvěřovat lidem - i když jste se ve vztazích už spálili

Foto: Unsplash

Jak důvěřovat lidem - i když jste se ve vztazích už spálili

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Důvěra je základem každého vztahu - je to betonová vrstva, která brání tomu, aby se vše ostatní zřítilo. Bez ní vztah nemůže růst, prosperovat ani dělat nic jiného než způsobovat bolest srdce.

Ale naučit se důvěřovat ve vztahu neznamená jen naučit se důvěřovat druhému člověku, ale také naučit se důvěřovat sám sobě.

Jak tedy tuto důvěru najít? Začíná to poznáním rozdílu mezi intuicí a nejistotou.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Je důležité tyto dva prvky rozlišovat. Vezměme si ženu, která se ptá, zda je pro ni muž dost dobrý - může se ptát, zda jí to říká její nejistota, nebo zda je to její intuice.

Otázky, které si ve skutečnosti klade, zní: Jak moc mohu důvěřovat určitým věcem ve svém životě? Jak mohu důvěřovat určitému směru? Jak se mohu ujistit, že mé hranice nejsou překračovány?

A tyto otázky jsou důležité. Pokud se rozhodne "špatně", bude jí to bolet. A potrestá se za to, že nenaslouchala své intuici, čímž se nastaví na to, že jí bude v budoucnu naslouchat příliš pozorně. To může být dobře, nebo špatně. Záleží na tom, zda její pochybnosti řídí skutečná intuice, nebo zda se kormidla lodi ujímá nejistota.

Jak tedy poznáme, zda jde o nejistotu, nebo o intuici? Jedním ze způsobů je naslouchat svému tělu. Vycházejí červené vlajky skutečně z vašeho těla? Cítíte je ve svých kostech? Nebo to vychází z vaší hlavy?

Intuice je spíše pocit, zatímco nejistota je spíše myšlenka. Jedno je pocit a druhé příběh. Jedno souvisí s druhým člověkem a druhé s vámi.

Pokud tedy něco vychází z vašeho nitra, je to pravděpodobně intuice, a pokud máte dobrou intuici, měli byste jí věnovat pozornost. To platí i v případě, že to váš logický mozek ještě nezachytil.

Jedním z klíčů k pochopení rozdílu je zklidnění mysli - mysl je plná důvodů, proč byste měli udělat to či ono. Je však také poháněna nejistotou. A ty může být těžké umlčet.

Fyzická úzkost, spěch, zaujetí, mentální rušení - to vše jsou příznaky nejistoty. Intuice naproti tomu zahrnuje obecný pocit neklidu, něco, co nemůžete přesně pojmenovat.

Intuice také vybízí k výmluvám. Můžete vědět, že muž pro vás není dost dobrý, ale můžete si říkat: "Však on se kvůli mně změní." To je ale jenom otázka času. Nebo: "Vím, že teď není dokonalý, ale počkej."

Tyto výmluvy však vaši intuici neutiší, protože ta je zčásti řízena zvířecími prvky vašeho těla, prvky, které nemají trpělivost s "kdyby", "a" nebo "ale".

Přemýšlejte o tom v souvislosti s domácími zvířaty: jak se psi učí důvěřovat? Jistě, mají to podmíněné - vidí někoho, kdo je krmí a má je rád, a zcela mu důvěřují.

Ale - i u cizích lidí - zvířata vědí, komu věřit a komu ne. Jak se to říká? "Nevěřím lidem, kteří nemají rádi psy, ale naprosto věřím psovi, když nemá rád člověka."

U zvířat je intuice to jediné, co mají - psi nesedí a nepřemýšlejí, jestli nejsou moc tlustí, nebo se nebijí do hlavy, protože se během té honosné večeře omylem počůrali.

To se ale lidé musí naučit. Musíme se naučit, jak znovu zapojit viscerální část nás samých. Musíme se naučit pracovat s hlavou, srdcem i tělem. Protože lidé, kteří dokážou rozlišovat mezi intuicí a nejistotou, prožívají mnohem snazší seznamovací život a život obecně než my ostatní.

Způsob, jak si s tímto rozlišováním pomoci, je věnovat patnáct minut denně meditaci - zpomalit, být přítomný a naslouchat myšlenkám v hlavě oproti pocitům v těle. Naučte se vidět a cítit, jak se liší, protože tato všímavost je klíčem k rozlišování.

A věnovat čas cvičení všímavosti je jediný způsob, jak být všímavý. S všímavostí je to jako s vírou nebo vděčností - je to sval, který se používáním zvětšuje.

Do hry vstupuje také naučit se rozlišovat mezi zvědavostí a pochybnostmi, ale pokud se naučíte výše uvedené - určovat, co je intuice a co nejistota -, zapadne to do sebe. Začnete vidět širší souvislosti. Koneckonců zvědavost je s intuicí spojena.

Zdroje: yourtango.com, Unsplash

Podobné články