8 potravin, které mohou pomoci odblokovat tepny v těle

Foto: Unsplash

8 potravin, které mohou pomoci odblokovat tepny v těle

Ucpané tepny zvyšují náchylnost k mrtvici nebo infarktu. Existují však potraviny, které můžete jíst a které vám vyčistí tepny od zanesení a sníží riziko vzniku některých druhů rakoviny. Zde je osm potravin, které uvolní vaše tepny a zabrání jejich kornatění.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Chřest
Chřest je plný antioxidantů, které bojují proti volným radikálům (atomům poškozujícím buňky), jež mohou způsobit usazeniny v tepnách. Podle Jillian Levy, CHHC z Dr.Axe.com, "pomáhá předcházet kornatění tepen, včetně toho, že udržuje vápník mimo výstelku tepen a další tělesné tkáně, kde může způsobit poškození."

Avocado
Avocado obsahuje 20 vitamínů a živin, které podporují vaše srdce a imunitní systém, a dokonce může snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny. Tato superpotravina je plná mononenasycených tuků, které mohou uvolnit tepny a snížit hladinu cholesterolu. Podle malé studie v časopise Journal of American Heart Association "lidé na středně tučné stravě, kteří jedli avokádo každý den, měli nižší hladinu špatného cholesterolu než lidé na podobné stravě bez avokáda denně nebo ti, kteří byli na stravě s nižším obsahem tuku."

Meloun
Oblíbené letní ovoce, meloun umí víc než jen uhasit žízeň. Může také pomoci vašemu srdci a tepnám. Podle studie publikované v časopise Menopause "suplementace melounem snižuje arteriální tuhost a aortální [systolický krevní tlak] snížením amplitudy odrazu tlakové vlny u obézních žen po menopauze s hypertenzí." Meloun je vhodný pro ženy s hypertenzí. To znamená, že meloun změkčuje tepny a snižuje riziko jejich ucpávání.

Špenát
Špenát podporuje vaše vlasy, pokožku a nehty. Může také zabránit vzniku některých druhů rakoviny a zprůchodnit vaše tepny. Špenát obsahuje lutein, vitamin, který pomáhá vašemu srdci a uvolňuje tepny. Podle studie publikované v časopise Atherosclerosis "lutein sám o sobě má potenciál působit významně protizánětlivě u pacientů s CAD, čímž odhaluje jeden z mechanismů, kterým může lutein přispívat k ateroprotekci."

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Celozrnné obiloviny
Celozrnné obiloviny dodávají tělu zdraví prospěšné antioxidanty a čistí tepny. Podle doktora Michaela Gregera, člena American College of Legal Medicine, který hovořil o studii o srdečních chorobách z roku 2005: "Tepny žen, které jedly méně než jednu porci celozrnných obilovin denně, se výrazně zúžily, zatímco tepny žen, které jedly jen jednu porci nebo více, se také výrazně zúžily, ale zúžily se méně."

Brokolice
Brokolice obsahuje lutein, antioxidanty a klíčové vitaminy, které regulují činnost vašeho těla a pomáhají vašemu srdci. Podle studie publikované v časopise Molecular Nutrition & Food Research "konzumace brokolice může vést ke snížení plazmatické hladiny LDL-C... díky kombinaci složek stravy, které se v brokolici nacházejí."

Tlusté ryby
Jezení tučných ryb, které jsou plné mastných kyselin a omega-3, jako je losos, tuňák nebo ančovičky, pomůže vašemu srdci a uvolní tepny. Podle WebMD "EPA (kyselina eikosapentanová) má protizánětlivé účinky, které mohou pomoci proti kornatění a zužování tepen, které může vést k infarktu."

Ořechy
Ořechy jsou plné bílkovin, vlákniny a tuků, které vám dodají pocit sytosti. Mohou také čistit tepny tím, že snižují hladinu LDL cholesterolu v těle. Podle MayoClinic: "Jedním ze způsobů, jak mohou ořechy pomoci zdraví vašeho srdce, je snížení hladiny lipoproteinu o nízké hustotě (LDL neboli "špatného") cholesterolu."

Zdroje:
Chung, R. W S, Leandersson, P., Lundberg, A. K, Jonasson, L., (2017), Lutein působí protizánětlivě u pacientů s ischemickou chorobou srdeční, Atherosclerosis, 262, 87-93.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: