9 nemocí svalů a kostí, které by ženy měly znát

Foto: Unsplash

9 nemocí svalů a kostí, které by ženy měly znát

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Svalový a kosterní systém tvoří kosti, svaly, šlachy, vazy, klouby a chrupavky. Jak vysvětluje Clevelandská klinika, jednotlivé části systému spolupracují, aby udržely váhu těla a pomohly vám při pohybu.

Při zranění, nemoci nebo stárnutí mohou být části pohybového aparátu vyvedeny z míry, což způsobuje bolest, ztuhlost a problémy s pohybem a funkcí. U některých lidí je příčinou těchto příznaků vrozená anomálie, která byla přítomna již od narození.

Níže uvádíme devět svalových a kostních onemocnění, o kterých je třeba vědět, jak uvádí Národní institut pro artritidu a muskuloskeletální a kožní onemocnění. Stejně jako u každého onemocnění je správná a včasná diagnóza klíčem k rychlé léčbě, a tedy i k lepšímu výsledku.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Fibromyalgie

Charakteristická je chronická, rozsáhlá bolest po celém těle (neboli fibromyalgický syndrom), což je onemocnění doprovázené únavou, poruchami nálady a/nebo paměti. Charakteristickým příznakem fibromyalgie je hluboká svalová bolest nebo slabost po celém těle, ale mezi další příznaky může patřit mlha v mozku, problémy s náladou, přetížení smyslů a syndrom dráždivého tračníku.

Vláknitá dysplazie

Podle NIAMS k vláknité dysplazii dochází, když je zdravá kost nahrazena jiným typem tkáně. V důsledku toho mohou být kosti slabé nebo deformované, případně se mohou i zlomit. V důsledku zlomenin nebo změn vláknité tkáně v kostech se mohou objevit bolesti kostí.

Marfanův syndrom

Marfanův syndrom je často genetické onemocnění, které člověk zdědí po svých rodičích. Narušuje zdravý vývoj pojivové tkáně, která podpírá mnoho částí těla. Příznaky se značně liší, ale mohou zahrnovat bolesti břicha, bolesti hlavy a změny vidění.

Osteogenesis Imperfecta (nemoc křehkých kostí)

Moc křehkých kostí je genetické onemocnění, které způsobuje oslabení kostí, což vede ke snadnému lámání. K takovým zlomeninám může dojít i bez zjevné příčiny, například při úrazu. Existuje více typů onemocnění křehkých kostí a příznaky se u nich liší.

Osteonekróza

nastává, když je narušen průtok krve do části kosti, což způsobí její odumření a zhroucení. Zpočátku se často nevyskytují žádné příznaky, ale s postupujícím onemocněním může pacient začít pociťovat bolest v kostech nesoucích váhu.

Osteopetróza

Osteopetróza je vzácné onemocnění, které způsobuje abnormální růst kostí. Ty mohou být nadměrně husté, deformované a velké a v důsledku toho křehké. Takové změny mohou způsobit problémy na jiných místech těla; například nadměrný růst lebky může způsobit tlak na nervy, což vede ke ztrátě zraku, sluchu a ochrnutí obličeje.

Osteoporóza

Podle Clevelandské kliniky je osteoporóza, což znamená "porézní kost", onemocnění, které oslabuje kosti a zvyšuje riziko náhlých zlomenin kostí. Příznaky jsou často nenápadné nebo dokonce žádné, dokud nedojde k bolestivé zlomenině.

Pagetova choroba kostí

Pagetova choroba je onemocnění, které způsobuje, že kosti příliš rostou a slábnou. Mnoho lidí s tímto onemocněním si není vědomo, že jím trpí. Nejčastějším příznakem je bolest kostí, která je často zaměňována za artritidu nebo jiné poruchy způsobující bolest. Naštěstí je progrese obvykle pomalá a nemoc se nešíří do normálních kostí.

Spinální stenóza

Spinální stenóza je zúžení páteře. Toto onemocnění může způsobovat bolest, necitlivost a slabost v celém těle v důsledku tlaku na míchu a nervy. Příznaky se liší v závislosti na místě zúžení.

Chcete-li si udržet zdravý pohybový aparát, doporučuje Clevelandská klinika věnovat pozornost svému celkovému zdraví. To zahrnuje vyváženou stravu, udržování zdravé hmotnosti, pravidelné cvičení a docházku na pravidelné prohlídky k lékaři.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články