6 Bylin pro přirozenou úlevu od bolesti

Foto: Unsplash

6 Bylin pro přirozenou úlevu od bolesti

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Pokud žijete s bolestí, přidání bylin do Vašeho života může pomoci zmírnit Vaše nepohodlí, zvláště v kombinaci s pravidelným cvičením, dietou a cvičením relaxačních technik. Příčinou mnoha bolestivých stavů, jako je artritida, bolesti zad a tendinitida, je zánět, přirozená imunitní reakce na infekci nebo zranění. Kromě bolesti způsobuje zánět - pokud se stane chronickým - rizikový faktor pro chronická onemocnění, jako je rakovina, kardiovaskulární onemocnění a cukrovka.

Bílá vrbová kůra

Bílá vrbová kůra, která obsahuje sloučeninu podobnou aspirinu známou jako salicin, se již dlouho používá jako přírodní lék na zánět a bolest. Ve studii z roku 2008 bylo zjištěno, že je stejně účinná jako konvenční medicína při zmírňování bolesti u lidí s mírnými až poměrně závažnými problémy s koleny a kyčlemi.

Kůra bílé vrby může také zmírnit akutní bolesti zad, bolesti kloubů a osteoartrózu. Stejně jako aspirin však kůra může způsobit podráždění žaludku, ovlivnit funkci ledvin, prodloužit dobu krvácení a zvýšit riziko krvácení. Také by jej neměly používat děti.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Kadidlovník

Prokázalo se, že pryskyřice nacházející se v kůře stromu kadidlovníku brání chemickým reakcím při zánětu. V Ájurvédě se dlouho používala k léčbě artritidy.

Harpagofyt

Jihoafrická bylinka harpagofyt, zvaná také čertův spár, se tradičně používá pro revmatoidní artritidu, může podle jejích zastánců také uklidnit bolest způsobenou osteoartritidou, tendinitidou a problémy se zády a krkem.

Ve studii z roku 2007, do které bylo zařazeno 259 lidí s revmatickými stavy, vědci zjistili, že 60 procent členů studie po osmi týdnech užívání harpogofytu buď snížilo nebo zastavilo léky na bolest. Bylina také podle všeho zlepšovala kvalitu života účastníků.

Bromelain

Bromelain, druh enzymu extrahovaného ze stonků ananasu, snižuje hladinu prostaglandinů, což jsou hormony vyvolávající zánět. Bromelain může prospět lidem s artritidou a stavům spojeným s muskuloskeletálním napětím (jako je syndrom TMK), stejně jako těm, kteří trpí zánětem spojeným s traumatem. Enzym může navíc podporovat hojení svalů a pojivových tkání.

Kurkuma

Ájurvédské koření Kurkuma, nacházející se také v Kari, je známé pro pomoc proti bolesti při artritidě. Obsahuje totiž antioxidační sloučeninu zvanou kurkumin. Ve studii na zvířatech publikované v roce 2007 vědci zjistili, že kurkumin může přemoci prozánětlivé proteiny zvané cytokiny. Sloučenina může také pomoci snížit bolest spojenou s autoimunitními poruchami a tendinitidou.

Zázvor

Zatímco popíjení zázvorového čaje může pomoci zmírnit zimnici, zázvorové doplňky můžou pomoci zmírnit bolest. Výzkum naznačuje, že zázvor může uklidnit bolesti s artritidou, pravděpodobně snížením hladiny prostaglandinů. Jedna studie z roku 2005 dokonce naznačuje, že zázvor může snížit bolest a zánět účinněji než nesteroidní protizánětlivé léky (jako je aspirin).

Co si z toho odnést

Ačkoli tvrzení, že jakákoli bylina může tišit bolest, nemá dostatek vědeckých podkladů, může přidání jistých bylin do života pomoci lidem, jež trpí chronickou bolestí, zvláště pokud to je v kombinaci s dalšími změnami životního stylu, jako je například meditace, hluboké dýchání, protizánětlivá dieta, a cvičení.

Pokud uvažujete o použití bylin, je důležité promluvit si se svým lékařem, abyste předešli nežádoucím reakcím. Například bílá vrbová kůra, kurkuma a zázvor obsahují přírodní sloučeniny k ředění krve, takže lidé užívající mnoho běžných léků a doplňků a ti, kteří se chystají podstoupit operaci, by měli být obzvláště opatrní.

Zdroje: verywellhealth.com, Unsplash

Podobné články