Co je bolest? Vědci našli odpověď

Foto: Unsplash

Co je bolest? Vědci našli odpověď

Možná jsme se naučili bolest zmírnit léky, ale bolest je jednou z jistot lidské existence. Může být fyzická i emocionální, od hrozné bolesti po mírnou bolestivost.

Ale co přesně je bolest? K jaké funkci slouží a jak můžeme skutečně vědět, jakými bolestmi někdo trpí?

Co je bolest?

Jednoduché, myslíte si. Omylem se dotknete horkého kastrolu a bolí to sakra. Okamžitě stáhnete ruku, spěcháte ke kohoutku a dáte ruku pod studenou vodou. Uf. Není třeba jet do nemocnice. Potom vám ale ruka celý den pulzuje a připomíná vám to popáleniny a vaši neopatrnost, dokud bolest nezmizí. Poučení: v budoucnu budete kolem sporáků opatrnější.

Tato jednoduchá událost nám může hodně říci o bolesti. Většinou je to skvělý varovný systém.

Bez něj byste ruku nestáhli a zranění by bylo mnohem horší. Bolest jako tato, které čemu říkáme „akutní bolest“ - je dobrá věc: je klíčem k našemu přežití. Proto je schopnost zažít bolest sdílena mezi druhy.

Několik lidí do toho zahrnuje také rostliny, ale protože rostliny nemají nervový systém ani mozek, je těžké vědět, jak by při úrazu nebo pořezání skutečně pocítily bolest. Bolest je evolučně stará, zásadní varování, že něco v prostředí nám může způsobit zranění, újmu nebo dokonce smrt.

Bez bolesti máte potíže. Víme to, bohužel, protože existuje vzácný genetický stav, kterému říkáme „vrozená necitlivost na bolest“ nebo CIP, při kterém člověk nedostane varování „bolí“ bolest poté, co se vážně zraní.

Historicky tito lidé nepřežili do dospělosti kvůli následkům necíteného zranění.

Co dělá bolest?

Bolest nás motivuje jednat. Přemýšlejte znovu o té horké pánvi. Nyní si představte, že jste zvedli pánev, než si uvědomíte, že je příliš horká na to. Máte možnost upustit a udělat nepořádek, nebo snášet bolest, dokud nebude nalezeno řešení.

V okamžiku zjistíte, že pánev je horká, je na vaší ruce , je bolestivá (intenzita), nelíbí se vám (nepříjemnost), věnuje vaši plnou pozornost (poznání) a vy z toho nejste šťastní (emoce). To je spousta věcí, a proto se bolesti často říká „vícerozměrná“ zkušenost.

Z minulých zkušeností, naučených odpovědí a potenciálních výsledků (jako když vám někdo řekne, že upustil pánev) se rozhodnete a budete jednat. Náborem mimořádných mozkových sítí můžete blokovat bolest a dostat horkou pánev do bezpečí - pak je to zpět k tomu studenému kohoutku.

Bolest řídí akci a vybízí nás, abychom utekli, vyhýbali se jí na prvním místě, nebo dávali ostatním signál, že potřebujeme pomoc a úlevu.

Jak cítíme bolest?

Přímo pod povrchem naší pokožky máme složitou síť „bolestivých nervových vláken“, které končí speciálními receptory zvanými nociceptory. Po aktivaci tyto receptory vysílají signály podél nervových vláken do míchy a nahoru do mozku, kde se objevuje bolest jako vnímání.

Nociceptory lze aktivovat různými spouštěči: tepelnými (teplo), mechanickými (jako řezání nožem nebo úderem kladiva) a chemickými / dráždivými látkami (například kyselinou nebo chilli papričkou).

Signály pak putují podél různých typů bolestivých nervových vláken. A∂, také známá jako A-delta, vlákna přenášejí to, co nazýváme „první bolest“ - rychlý a rychlý signál, který vám řekne „au“, když se dotknete horké pánve.

C vlákna navazují na „druhou bolest“, což je pomalé neustálé pulzování, které vám říká, že vás to stále bolí. Normální dotek - cítíte něco jako vaše oblečení nebo držíte pero - se provádí na různých periferních nervech nazývaných Aß (A-beta).

Přenosu signálu bolesti do míchy napomáhají další složky nervových vláken nazývané iontové kanály, a to je to, co mnoho pacientů s CIP nemá, a proto nepociťují bolest.

Proto je cílení a blokování nociceptorů a / nebo proces přenosu mazaný způsob, jak blokovat bolest. Ve skutečnosti se o to v současnosti snaží mnoho farmaceutických společností.

Je zajímavé, že mnoho nociceptorů je „polymodálních“ - efektní slovo, které znamená, že různé věci mohou aktivovat stejný nociceptor.

Jaký je rozdíl mezi fyzickou a psychickou bolestí?

Historicky, pokud lidé hlásili bolest při absenci úrazu, říkalo se jí „psychogenní“ bolest - pejorativní termín kvůli špatnému pochopení příslušných mechanismů.

Fyzická bolest (jako sportovní zranění) se neliší od bolesti emocionální (například prohra zápasu).

Emoční bolest má také nervový základ a existují dokonce překryvy s některými oblastmi mozku zapojenými do fyzické bolesti. Porozumění základu něčí bolesti je důležité, pokud mu chceme pomoci.

Je například bolest způsobena vstupy z těla, nebo mozek generoval zážitek samostatně? Neměli bychom si myslet, že fyzická bolest je více „skutečná“ nebo důležitější než bolest emoční.

Zdroje: sciencefocus.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář