Co se děje vašemu tělu, když pijete nepasterizované mléko?

Foto: Unsplash

Co se děje vašemu tělu, když pijete nepasterizované mléko?

Pokud často navštěvujete stránky se syrovými potravinami na sociálních médiích nebo sledujete blogy o zdravých receptech, nepochybně jste někdy narazili na komentáře týkající se "syrového mléka". Někteří lidé poukazují na jeho zdravotní přínosy a nezpracované kouzlo starého světa, zatímco jiní varují, aby se vyhnuli nepasterizovaným mléčným výrobkům. Jaká je tedy pravda?

Co je "syrové mléko"?

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Nejprve si vysvětlíme, co „syrové mléko“ ve skutečnosti znamená. Před počátkem až polovinou 20. století, kdy se pasterizace stala normou, bylo veškeré mléko, které lidé konzumovali, „syrovým“ mlékem v tom smyslu, že bylo nezpracované, neohřívané, plněné do lahví přímo ze zdroje, chlazené a poté podávané. Někteří zastánci syrové stravy vám řeknou, že proces pasterizace snižuje přirozený nutriční obsah mléka. Ale je to pravda?

Zastánci syrového mléka tvrdí, že obsahuje více aminokyselin, přirozeně se vyskytujících antimikrobiálních látek, vitamínů, minerálů a mastných kyselin než jeho zpracovaný protějšek. Někteří dokonce tvrdí, že je zdravější a bezpečnější pro lidi, kteří jsou citliví na laktózu, mají astma nebo žijí s autoimunitními chorobami. Zajímavé však je, že několik studií na toto téma ukázalo, že pasterizace ve skutečnosti nevede ke statisticky významné ztrátě vitamínů, minerálů nebo tuků a existuje pouze velmi malá ztráta vitamínů rozpustných ve vodě, jako jsou vitamíny B a vitamin C .

Co se může stát při pití syrového mléka?

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

I když nemoci z kontaminovaných mléčných výrobků mohou být méně časté než u některých jiných druhů otravy jídlem, stále se to rozhodně stává. Proto bychom jim také měli věnovat pozornost. Podle Healthline mezi lety 1993 a 2006 pocházelo 60% z 4 413 hlášení onemocnění souvisejících s mlékem a mléčnými výrobky ve Spojených státech ze syrových mléčných výrobků. Z nemocí způsobených konkrétně mlékem bylo 82% ze syrového mléka.

Podle FDA bylo zjištěno, že kontaminované syrové mléko obsahuje nebezpečné bakterie jako Salmonella, E. coli, Listeria a Campylobacter. Zatímco mnoho lidí se zotaví z otravy jídlem způsobené těmito bakteriemi, někteří mohou být v závažných případech život ohrožující. Listeria je obzvláště nebezpečná pro těhotné lidi a jejich nenarozené děti. Proto těhotným ženám lékaři obecně říkají, aby se vyhýbali syrovým mléčným výrobkům jakéhokoli druhu. Celkově FDA říká, že konzumace nepasterizovaného mléka může představovat „významné zdravotní riziko“. A pokud stále můžete získat významnou výživu z pasterizovaného mléka, mohl by být lepší nápad držet se ho.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář