Mariana Abramovičová, se rozhodla dovolit lidem, udělat jí cokoliv. Po dobu 6 hodin a to bez jakýhkoliv následků.

Mariana Abramovičová

Kdo je vlastně Mariana Abramovičová? Jedná se o psycholožku, dělající sociální experiment? Ne. Jedná se o umělkyni, která se rozhodla zjistit, co lidé udělají pokud získají absolutní kontrolu nad někým jiným. Dala ostatním 6 hodin na to, aby s ní dělali co chtějí. Tento experiment se stal v roce 1974 v Neapoli.

Jak Experiment Probíhal

Mariana stála, zatímco procházející lidé byli dotazováni aby jí něco udělali, za pomoci 72 předmětů, který byli vystaveny na stole před ní. Mezi tyto předměty patřily například růže, parfém, víno, skalpel, nabitá zbraň, chléb, med...

Ze začátku byli lidé příjemní, dávali Marianě objetí a občas i květiny. Jakmile si, ale všimli, že Mariana nedává najevo žádné emoce, prostě jen stojí, začaly být více agresivní. Její vlasy, oblečení a do konce i kůže byly pořezány.

Když následně někdo hodil po Marii nabitou zbraň. Lidé okolo, zpozornily, nelíbilo se jim co se Marianě dělá. Následně osoba dala nabitou zbraň marianě do ruky, namířila ji na její hlavu a dala Marianěn prst na spoušť. Strhla se v hledišti rvačka.

Co na to Mariana?

Když se jí lidé ptali, proč takový experiment děla. Odpověděla, že chtěla zjistit, jak rychle se lidé vrátí k jejich "zvířecímu já", jak rychle zapomenou na to, že dané věci co Marianě dělají, dělají reálnému člověku. Dodala také, že v jednu chvíli si myslela, že ji lidé zabijí.

Tento experiment ukázal, že i ti nejmilejší lidé dokáží dělat strašné věci. Pokud jim to okolnosti dovolí.

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář