7 Metod jak udělat nezávaznou konverzaci méně trapnou

Foto: Unsplash

7 Metod jak udělat nezávaznou konverzaci méně trapnou

Pro nezávaznou konverzaci (v angličtině také „small talk“) má obsah a téma konverzace v zásadě druhořadý význam. Místo toho má interakce sloužit hlavně účelu budování sociálních vazeb a vytváření vztahů s ostatními.

Pro spoustu mých introvertních přátel je nezávazná konverzace nepřekonatelnou překážkou. Při pomyšlení, že by měli mluvit s člověkem, kterého moc dobře neznají, o tématu, které nutně nemusí mít výrazně zvláštní informační hodnotu, jim běhá mráz po zádech. Taková nezávazná konverzace, na ně působí nepřekonatelně trapným dojmem, a kdykoliv ji sociální situace vyžaduje, snaží se jí vyhnout.

Možná právě i vy patříte mezi takovéto lidi. Jakkoliv náročné se umění konverzace může zdát, nejedná se stoprocentně o věc nějakého přirozeného talentu. Byť je schopnost vést takovou konverzaci výrazně podmíněna charakterem, je taky docela dobře možné se ji naučit. Několik následujících metod by pro vás mohlo být dobrým odrazovým můstkem.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Najít společné zájmy

Nejjednodušší způsob, jak navázat kontakt s někým (i cizími), je diskutovat o společných zájmech. Pokud se vám podaří najít téma, které vás oba velmi zajímá, konverzace se pravděpodobně rozběhne, než to stihnete sami postřehnout.

Ne vždy je ale možné najít lidi se stejnými velice specifickými zájmy, jaké máme sami. Pokud ale váš protějšek miluje impresionistické umělce, zatímco vás velice zajímá divadlo, není nutně potřeba konverzovat o obou tématech se stejnou mírou znalostí. Můžete například jen své zážitky a zkušenosti sdílet a navzájem se „osvětlit.“

Buďte zvědaví

Tento bod se do jisté míry pojí s tím předchozím. Pokud se vás protějšek zmíní o něčem, co ve vás zažehne alespoň malinkou jiskřičku zvědavosti, pokuste se ho zeptat a dozvědět se více. Klaďte otázky. Vyjádření zvědavosti je spolehlivý způsob, jak ukázat druhé osobě, že posloucháte a záleží jí na tom, co říká.

Vyvarujte se ano/ne otázek

Právě takovými otázkami se konverzace zabíjí. Nejsou-li správně položené, nebo není-li člověk, s nímž se bavíte výrazně upovídaný, mohou otázky s jednoduchou odpovědí zahnat konverzaci do bodu, na nějž nebude možné navázat. Zkuste se namísto toho ptá na detaily, podrobnosti. Kdo? Kdy? Kde? Co? Jak? A proč?

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Dávejte a přijímejte komplimenty

Možná jste už slyšeli rčení: „Pokud nemáte co hezkého říct, neříkejte vůbec nic.“ Ale co opak? V nezávazné konverzaci platí jednoduché pravidlo: pokud chcete říct něco hezkého, řekněte to. Komplimenty mohou druhého člověka uklidnit a velice rychle se na ně navazuje konverzace. Líbí se vám něčí šaty? Hned si můžete promluvit o příběhu, jak byly objednány online a měsíc zůstaly zaseknuté na poště. Pochválíte někomu kožené boty? Možná se dozvíte, jak o takovou obuv správně pečovat, aby dlouho zůstala jako nová.

Držte se toho, co znáte

Zdá se to jednoduché, ale někdy, když potkáme nové lidi nebo si promluvíme s někým, koho příliš dobře neznáme, necháme se konverzací zavleknout kamkoliv, kam pluje. Když někdo zmíní film, interpreta, nebo jakékoliv jiné téma, náš mozek má potřebu automaticky reagovat: „To znám taky!“ To nás pak velice rychle může zavést do nepříjemných situací, kdy v rámci konverzace vyplývá, že o daném tématu nemáme ani páru.

Není žádnou potupou si přiznat, že něco neznáme, nebo něčemu nerozumíme. Je to rozhodně společensky přijatelnější než lhát.

Uvědomte si řeč svého těla

Tenhle bod může být velice náročný, ale je velice důležitý. Komunikace se totiž nikdy nesestává jen z věcí, které říkáme, neverbální komunikace je také zásadní. Snažte se nekřížit si ruce na prsou – takové gesto může působit nepřátelsky. Hrbit se, mít ruce v kapsách či uhýbat pohledem pak všem kolem vás naznačuje, že o konverzaci nemáte zájem. Narovnejte se, ale snažte se držet uvolněně a přirozeně. Držet v rukou například kelímek s nápojem vám taky může pomoci k držení těla, které na lidi kolem vás působí přátelštěji.

Změňte svůj mindset

Pokud se nacházíte v situaci, kdy se musíte zapojit do „small talk“, jednou z prvních věcí, které byste měli udělat, je podívat se na to jako na příležitost k navázání nových kontaktů, nikoli jako na něco otravného. Přístup k rozhovoru v tomto myšlení vám umožní být vaším autentickým já a pohlížet na interakci jako na příležitost k růstu.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: