Jak včely vyrábějí med?

Foto: Unsplash

Jak včely vyrábějí med?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

1. Med začíná jako nektar

Tuto sladkou tekutinu vytvářejí květiny, aby povzbudily k návštěvě opylovače hmyzu. Nektar je 70–80 procent vody se směsí tří různých cukrů: 

  • sacharózy
  •  glukózy 
  • fruktózy 

a některých vonných chemikálií, které pomáhají přilákat včely ke květinám.

2. Pití a skladování nektaru

Včely medonosné nasávají nektar dutým proboscis (jazyk podobný slámě) a ukládají jej do první komory svého žaludku, zvané proventriculus. Enzym zvaný invertáza štěpí sacharózu na jednodušší molekuly glukózy a fruktózy. Jiné enzymy zvyšují kyselost nektaru, který pomáhá zabíjet bakterie.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

3. Cesta zpět do úlu

Včely mohou nést až polovinu své tělesné hmotnosti a mají jeden z nejvyšších výkonů v živočišné říši. To jim umožňuje sklízet až 5 km od úlu, ale v tomto dosahu se většina nektarového užitečného zatížení použije k letu domů.

4. V úlu

Zpět v úlu, včely vyprodukují nektar. Poté se předává mezi včelami dělnice z úst do úst, aby se snížila hladina vody. Jakmile obsah vody klesne na 18 procent, plísně a bakterie nemohou růst a z nektaru se stane med, který včely dělnice natlačí do voskových komor.

5. Použití medu

Na jaře a počátkem léta využívá včelstvo veškerý svůj med ke krmení larev a buduje svou pracovní sílu na letní vrchol 50 000 včel. Tito pracovníci pak dva až tři týdny šíleně sbírají nektar, aby vydrželi zimu. Na výrobu lžičky medu je potřeba celý život 12 včel.

Zdroje: sciencefocus.com, Unsplash

Podobné články