Co přesně je hlad? Je hlad emoce?

Foto: Unsplash

Co přesně je hlad? Je hlad emoce?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

"Duše, která je plná, nenávidí zlato, ale hladové duši je každá hořká věc sladká."

Nevíme, kdo je autorem tohoto malého přísloví (které pochází z biblické knihy přísloví), ale musíte jej předat komukoli. Všiml si, že hlad nejen motivuje naši duši, aby slezla z gauče a šla najít něco k jídlu,ale místo toho mění náš psychologický vztah k jídlu. Když jsme hladoví, poznamenal, snižujeme naše standardy: I ​​ty ošklivé kousky se magicky promění v lahůdky. Naše standardy kvality klesnou tak nízko, že když máme hlad, ve skutečnosti jsme dokonce ochotni jíst hořká jídla. Lidé obvykle nemají rádi věci, které chutnají hořce, protože hořkost často naznačuje, že jídlo, které jíme, obvykle rostlina, obsahuje toxiny, jejichž samotnou funkcí je bránit tomu, abychom je jedli. Rostliny se nechtějí jíst a hořká chuť nás odradí, abychom to přesně dělali.

Hunger říká: „Podívej. Hladovíš. Jaký rozdíl udělá trochu rostlinného toxinu? Jezte tu hořkou věc dnes a můžete udělat detoxikační dietu zítra . “

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Co přesně je hlad?

Je samozřejmé, že hlad je psychologický stav, který řeší diskrétní problém přežití a reprodukovat se - vaše tělo má nedostatek energie. Tu potřebuje k udržení chodu a zůstat naživu. Pokud vaše tělo přestane běžet tak se nemůžete množit. Dobře, ale o co jde? Ačkoli mnozí vědci zabývající se emocemi byli ostýchaví říkat to nahlas, hlad začíná vypadat strašně jako emoce - přinejmenším v pohledu na emoce, které jsou evolučně zakonzervovány.

Při formulování široce přijímaného evolučního psychologického pohledu na emoce, psychologové Laith al-Shawaf a David Lewis definovali emoce jako „koordinační mechanismy, jejichž vyvinutou funkcí je koordinace různých programů v mysli a těle, ve službách řešení konkrétního adaptivního problému.“ Jako příklady prototypových emocí poukazují Al-Shawaf a Lewis na strach (řídí různé fyziologické, behaviorální a kognitivní reakce, které nám pomáhají držet nás stranou od nebezpečných věcí), znechucení (řídí různé fyziologické, behaviorální a kognitivní reakce, které nám pomáhají zabránit infekčním věcem) a sexuální vzrušení (směřuje v celou řadu fyziologických, behaviorálních a kognitivních reakcí, které nám pomáhají směřovat k páření).

Proč tedy nepočítat mezi ně hlad? V dalším příspěvku Laith definoval hlad jako „mechanismus, který koordinuje činnost psychologických procesů ve službě řešení adaptivního problému získávání potravy“. A tady si myslím, že měl pravdu o penězích: Pokud jsou všechny věci, které jsou „koordinačními mechanismy, jejichž vyvinutou funkcí je koordinace různých programů v mysli a těle ve službách řešení konkrétního adaptivního problému,“ a hlad je „ mechanismus, který koordinuje činnost psychologických procesů ve službě řešení adaptivního problému získávání potravy, “pak je hlad emoce, že?

Ačkoli názor evolučních psychologů, že hlad je emoce, je staví do menšiny výzkumníků emocí. Existují i ​​další vědci, kteří o hladu přemýšlejí velmi podobným způsobem. Neuroscientist ET Rolls má pojímat hlad jako tzv.bránu. Když je brána zavřená, „duše nenávidí zlato.“ Když je otevřeno, „jakákoli hořká věc je sladká.“

Ve skutečnosti vědci zjistili, že regulátorem, který otevírá a zavírá hladovou bránu, je škrkavka C. elegans, což je pravděpodobně nejvíce studovaný organismus v historii biologie. Je pravděpodobné, že podobný systém molekulární signalizace funguje jako brána hladu i pro lidi.

Jaké psychologické a fyziologické „programy“ hlad koordinuje? Pravděpodobně docela málo. Laith poskytuje dlouhý seznam zázračných sil hladu a to včetně těch, které jsou podporovány stávajícím výzkumem a i jiných, které jsou spekulativnější a vyžadují další výzkum. Hlad ovlivňuje vnímání (holé smyslové vlastnosti potravin, jako je jejich vzhled a vůně, nás vedou k touze nebo radosti spíše než k lhostejnosti), pozornost (všimneme si podnětů souvisejících s jídlem, které bychom jinak ignorovat), řešení problémů (automaticky začneme třídit naše možnosti hledání jídla), kategorizaci (začneme automaticky kategorizovat věci na světě) a paměť (zjistíme, že je snazší si vybavit umístění potravin).

Ve výzkumu, který vyšel nedávno, vědci zjistili, že hlad zatraktivňuje pachy potravin. Další tým vědců nedávno zjistil, že díky hladu jsou nizozemští vysokoškoláci ochotnější jíst nová jídla, jako je africká okurka, smažený had, krokodýlí maso, klokanové stehno a notoricky známé chutné, ale pachově podobné odpadní ovoce známé jako durian.

Tyto účinky svědčí o dlouhém dosahu hladu do našich těl, našich myšlenek, našich pocitů a našeho chování. Kdyby byl aforista, který napsal přísloví, dnes naživu a mohl by ušetřit den načmáráním univerzální lidské moudrosti, aby si přečetl evoluční psychologii hladu, možná by napsal následné přísloví: "Do hladové brány přicházejí smyslové informace související s potravinami do fyziologických reakcí, psychologických stavů a ​​sklonů k chování, které se vyvinuly pro funkci znovusjednocení našich těl s živinami."

Nebo ne. Ať tak či onak, je zábavné si představit, že ten chlap, pravděpodobně oblečený ve splývavém rouchu nebo tak něco, se shrbil nad svým počítačem, zatímco jednou rukou listuje ve Scholar Google a druhou svírá mohutný, páchnoucí durian.

Ano, ve skutečnosti si uvědomuji, že káva, koláče a kakao jsou hořké spolu s mnoha dalšími věcmi, které jsou příjemné k jídlu i pití. Může existovat adaptivní důvod, proč nás v některých případech přitahuje hořkost. Ukázalo se, že tyto případy jsou výjimkami, které potvrzují pravidlo. Ale to je příběh na další den.

Zdroj: https://www.psychologytoday.com/us, https://Unsplash/

Podobné články