Je možné recyklovat plasty do nekonečna?

Foto: Unsplash

Je možné recyklovat plasty do nekonečna?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Plasty jsou vyrobeny z polymerů - dlouhých opakujících se řetězců atomů, které vznikají spojením stavebních bloků zvaných monomery. Je možné plasty recyklovat do nekonečna? A když ne, tak proč? Čtěte a dozvíte se víc.

Z čeho jsou plasty a jak vznikají?

Plasty jsou vyrobeny z polymerů - dlouhých opakujících se řetězců atomů, které vznikají spojením stavebních bloků zvaných monomery. Tyto monomery, které tvoří opakující se „jednotku“ polymeru, jsou kratší řetězce atomů, jako je vodík, uhlík a kyslík. Během výrobního procesu se také přidávají chemická aditiva, jako jsou pigmenty, retardéry hoření a antioxidanty, což dává plastu požadované vlastnosti, jako je barva, tepelná odolnost nebo trvanlivost.

Jak to tedy je s recyklací plastů?

Většina závodů na recyklaci plastů drtí plastový odpad a před opětovným formováním jej roztaví. Tento proces však znamená, že recyklovaný plast je slabší. Je to proto, že za prvé proces rozbíjí polymery. A za druhé, jakékoli nečistoty nebo přísady v plastovém odpadu je prakticky nemožné oddělit od zbytku materiálu.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Recyklované plasty jsou smíchány s původním materiálem, aby byly použitelné, ale i tak je lze recyklovat pouze dvakrát nebo třikrát, než bude jejich kvalita příliš nízká pro použití. Sklo a hliník se na druhé straně během procesu recyklace nerozkládají, takže je lze recyklovat donekonečna.

lahev

Zdroj obrázku: Unsplash

Aby se zlepšil proces recyklace, vědci pracují na chemických metodách, které mohou vrátit odpadní plasty do jejich původního stavu monomeru (proces zvaný „depolymerizace“). Část výzvy spočívá ve vývoji ekologických enzymů a chemikálií, které mohou rozdělovat monomery plastu.

Další oblastí výzkumu je hledání nových typů plastových polymerů, které z nich umožňují snadnější odstraňování aditiv a dalších kontaminantů. Časem by tyto pokroky mohly znamenat, že plasty (včetně některých v současnosti nerecyklovatelných typů) by šlo recyklovat znovu a znovu.

Zdroje: sciencefocus.com, Unsplash

Podobné články