5 způsobů, jak používat méně plastů

Foto: Unsplash

5 způsobů, jak používat méně plastů

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Plasty jsou jedním z nejvíce vyráběných materiálů - a nejméně recyklovaných. V roce 2018 bylo recyklováno pouze 8,6 % vytvořeného plastu (1).

Pokud je v plastu zabaleno vše od šamponu až po sáček salátu, může se zdát nemožné se mu vyhnout. Existuje však řada způsobů, jak snížit množství plastu, který pravidelně používáte.

Pokud chcete snížit množství plastového odpadu, abyste chránili životní prostředí a dokonce ušetřili nějaké své těžce vydělané peníze, vyzkoušejte některé z těchto užitečných tipů.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Snížením množství plastů lze zachovat méně odpadu a omezit emise

Životní prostředí a lidské zdraví jsou ovlivněny v každé fázi výroby plastů: při těžbě surovin potřebných k jejich výrobě, při zpracování plastů a při uvolňování mikroplastů do ovzduší a vody (2).

A protože se na světě ročně vyrobí více než 400 milionů tun plastů, spotřebovává se mnoho zdrojů a vzniká velké znečištění. Odhaduje se, že ve Spojených státech vyprodukuje každý člověk ročně více než 286 kilogramů plastového odpadu (3, 4).

Jedna z obav, kterou všechen tento odpad představuje? Mikroplasty.

Mikroplasty jsou plastové částice o velikosti menší než 5 milimetrů, které se nacházejí ve vodě, ve vzduchu i na souši. Toto znečištění škodí životnímu prostředí, zvířatům i lidskému zdraví (5).

Výroba plastů navíc vyžaduje použití neobnovitelných fosilních paliv. Spalováním fosilních paliv se do atmosféry dostávají jedovaté plyny, jako je dusík a čpavek, které přispívají ke vzniku smogu a kyselých dešťů (6).

Nemluvě o tom, že výroba plastů vyčerpává přírodní zdroje naší planety.

Čtyři procenta světové ropy se spotřebují na výrobu plastů a další 4 % se použijí na pohon výroby těchto plastů. Vzhledem k tomu, že jednorázové plasty tvoří 40 % všech vyrobených plastů, plýtvání zdroji se rychle sčítá (7, 8).

Protože plast není biologicky rozložitelný, jediným způsobem, jak se ho zbavit, je nechat ho ležet na skládkách - kde se zahřívá a rozkládá na mikroplasty, které znečišťují ovzduší a vodu - nebo ho spálit.

Při spalování plastů se do životního prostředí uvolňují toxické plyny, které se pak usazují ve vodních tocích, plodinách a nakonec i v našich tělech (9).

Používáním menšího množství plastů se snižuje potřeba jejich výroby, šetří se fosilní paliva, omezují se emise nebezpečných plynů a odpad nekončí v ovzduší, vodních tocích a půdě.

K plastovému odpadu přispívají i globální korporace

Ačkoli je skvělý nápad omezit používání plastů a zapojit se do dalších snah o udržitelnost v domácnosti, nezapomeňte, že za nadměrnou spotřebu plastů a další problémy ovlivňující Zemi nemohou pouze jednotliví spotřebitelé.

Zpráva z roku 2019 zjistila, že jen 20 korporací produkuje více než polovinu jednorázového plastového odpadu na planetě. Navíc mnoho mezinárodních bank a světových vlád praktiky těchto společností podporuje.

Aktivisté tvrdí, že ekologické změny v našem každodenním životě jsou skvělým začátkem - zejména proto, že změna našich návyků může přimět společnosti k úpravě jejich postupů - ale v konečném důsledku nedostačující. Říkají, že je třeba, aby vedoucí představitelé nesli odpovědnost za ochranu planety.

Mezi způsoby, jak se zasadit o ochranu životního prostředí, patří zapojení se do činnosti neziskových organizací, které se věnují udržitelnému rozvoji, odprodej akcií společností, které nejsou v souladu s vašimi hodnotami udržitelného rozvoje, a naléhání na volené zástupce, aby přijali opatření.

1. Investujte do opakovaně použitelných nákupních tašek

Pokud se vám při nákupech s potravinami hromadí přebytek plastových tašek, které nevyhnutelně končí v koši, možná je načase investovat do alternativních řešení.

Odhaduje se, že se ročně použije 5 bilionů plastových tašek (3, 10)

Vliv plastových tašek na životní prostředí je tak závažný, že řada států zavedla zákaz jednorázových plastových tašek. Několik dalších států se zaměřilo na zavedení účinnějších recyklačních programů (3, 10)

Přejděte na nákupní tašku, kterou můžete používat opakovaně. Nejlepší volbou jsou opakovaně použitelné tašky vyrobené z bavlny, konopí nebo pytloviny, které se snáze recyklují nebo upcyklují, když skončí jejich životnost při převážení nákupu.

Pokud často kupujete sypké ovoce a zeleninu, vynechejte plastové sáčky na zeleninu. Místo toho používejte opakovaně použitelné síťované sáčky na potraviny nebo si vyrobte vlastní tak, že si sešijete nebo připevníte pytlík od mouky do provizorního sáčku.

2. Zbavte se jednorázových výrobků

Pokud se váš odpadkový koš plní plastovými příbory, kelímky, brčky a talíři, pak nejenže přidáváte plasty na skládky a do vodních toků, ale vyhazujete s nimi i své peníze.

Plastové jednorázové výrobky se již léta používají jako nástroj nejvyššího pohodlí. Vše se dá jen tak zahodit a zapomenout na to, místo aby se to umylo a uklidilo.

V roce 2019 se při Mezinárodním úklidu pobřeží organizovaném organizací Ocean Conservancy posbíralo 23 333 816 kilogramů odpadků z pobřeží a vodních cest. To zahrnovalo více než 2,6 milionu kusů plastových příborů, kelímků a talířů (11).

Obliba plastových jednorázových předmětů exponenciálně vzrostla během pandemie COVID-19. Do srpna 2021 bylo podle odhadů vyprodukováno 8,4 milionu tun plastového odpadu spojeného s pandemií (12).

Protože mnoho podniků přešlo na jednorázové nádobí, aby se vyhnulo kontaminaci z opakovaně použitelného nádobí a talířů, vedlo stravování venku k většímu množství plastového odpadu než dříve (12).

Namísto nákupu jednorázového nádobí investujte do kelímků, talířů, brček a příborů, které lze mýt a používat opakovaně.

Přestože mytí nádobí nebo nakládání a vykládání myčky není vždy zábavné, udržuje plasty mimo skládky a pláže.

Pokud jíte venku, přibalte si do tašky vidličku nebo hůlky a brčko pro opakované použití. Stačí je zabalit do hadříku, aby zůstalo čisté, a zdvořile odmítnout všechny nabízené plastové varianty.

3. Věnujte pozornost obalům

Ve většině obchodů s potravinami se bez plastu neobejdete. Pokud nemáte to štěstí, že bydlíte v blízkosti obchodu s volně loženými potravinami, jsou vaše potraviny - od produktů po chléb, maso, arašídové máslo a sýry - zabalené v plastu.

Plast sice při nakupování zvyšuje pohodlí, ale za cenu dalších odpadů.

Při nákupu produktů si vybírejte sypké zboží a balte je do vlastního sáčku pro opakované použití. A pokud máte na výběr mezi volnou hlávkou salátu a sáčkem s předem nakrájenou omytou zeleninou, zvažte méně pohodlnou, ale bezplastovou variantu.

Při nákupu balených potravin vybírejte ty, které se prodávají ve skleněných, papírových nebo hliníkových obalech, pokud je to možné. Tyto alternativní obaly potravin se snáze opakovaně používají a recyklují než plastové (13).

4. Ozeleněte svou kosmetickou rutinu

Když přijde na vaši kosmetickou rutinu, kolik plastu se vám válí v šuplících, na koupelnové lince nebo ve sprše?

Hnutí za nulový odpad a udržitelný život v posledních letech nabírají na síle a přinášejí s sebou vlnu udržitelnějších kosmetických a hygienických výrobků.

Vyměňte plastové lahvičky od mýdla a šamponu za tyčinky zabalené v papíru. A až přijde období měsíce, zvažte, zda nevynechat vložky nebo tampony a investovat do menstruačního kalíšku pro opakované použití.

Tyto výměny nejenže šetří plastový odpad, ale také přinášejí velké finanční a prostorové úspory.

5. Přineste si vlastní láhev

Pokud si svých osm sklenic denně dopřáváte z plastových lahví, vaše vodní návyky - i když jsou pro vás dobré - mohou škodit životnímu prostředí.

Ačkoli balená voda může být záchranným lanem pro lidi, kteří jinak nemají přístup k nezávadné vodě kvůli katastrofě, lokalitě nebo jiným okolnostem, stala se pro mnoho lidí každodenní spotřební položkou, která představuje riziko pro životní prostředí (14).

Existují důkazy, že ani voda balená v plastu nemusí být pro naše tělo dobrá. Při testování balené vody 11 různých značek, zakoupené na 19 různých místech v 9 zemích, bylo zjištěno, že obsahuje mikroplasty (15).

Autoři studie uvedli, že ačkoli toho o tom, jak může konzumace mikroplastů ovlivnit lidské zdraví, mnoho nevíme a že je zapotřebí dalšího výzkumu, mohou existovat dobré důvody, proč pokud možno omezit používání balené vody (15).

Když se každý den použije a vyhodí 70 milionů jednorázových lahví s vodou, mikroplasty neustále plní skládky a vodní toky (16).

Od výroby a přepravy až po náklady na odpad má balená voda svou ekologickou cenu. Výzkumníci ve Španělsku zjistili, že dopad balené vody na životní prostředí je 1400-3500krát větší než u vody z kohoutku (17).

Chcete-li přispět svým dílem, pijte vodu z kohoutku.

Pokud máte obavy z chuti nebo nezávadnosti vody, nechte si ji zkontrolovat na obecním úřadě a nainstalujte si filtr nebo používejte džbán s připojeným vodním filtrem. Ušetříte plastový odpad a budete mít na dosah ruky přístup k vodě skvělé chuti.

Zvažte investici do láhve na vodu, která je zábavná a snadno se nosí s sebou. Vyberte si takovou, která je dostatečně tenká, aby se vešla do držáku na nápoje v autě nebo na kole, těsně se uzavírá, aby nedocházelo k úniku vody, a má držadlo, které usnadňuje přenášení.

Pokud je nákup vody na cestách nutností, vyzkoušejte alternativu, jako je Boxed Water, která má podle tvrzení výrobce o 36 % nižší uhlíkovou stopu než plastová balená voda a lze ji snadno znovu naplnit a použít (18).

Podtrženo a sečteno

Ačkoli většina plastů tvrdí, že je recyklovatelná, faktem je, že většina z nich končí na skládkách, v oceánech nebo jiných částech životního prostředí, čímž přispívá ke znečištění plastem.

V boji proti znečištění plasty můžete přispět i vy, a to drobnými změnami v domácnosti. Zvažte například výměnu jednorázových plastů, jako jsou tašky na nákupy a lahve na vodu, za opakovaně použitelné varianty.

Zdroje: (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7068600/, (2) https://www.who.int/news/item/12-07-2017-2-1-billion-people-lack-safe-drinking-water-at-home-more-than-twice-as-many-lack-safe-sanitation, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6141690/, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6141690/,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články