Jak se plast dostane do oceánů?

Foto: Unsplash

Jak se plast dostane do oceánů?

Asi 80 procent plastového odpadu nalezeného v oceánech dnes pochází z vnitrozemí. Totiž odpadky, špatné nakládání s odpady a průmyslová činnost umožnila a dodnes umožňuje vstup plastům do přírodního prostředí.

Značná část z nich poté proudí do řek a potoků, které je přenášejí do oceánu. To je zvláště běžné v zemích, kde chybí infrastruktura odpadu: odhadem dvě miliardy lidí na celém světě nemají přístup k sběru pevného odpadu.

moře plastu /><p class=Zdroj obrázku: Unsplash

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Kromě toho odpadní voda z našich domovů často obsahuje malé kousky plastu, včetně mikrokuliček z kosmetiky a vláken z polyesterového oblečení. Řešení znečištění plasty proto vyžaduje, aby jednotlivci, vlády a společnosti po celém světě spolupracovali na snižování spotřeby a odpadu z plastů.

Mohli bychom vypustit plast do vesmíru, abychom snížili znečištění na Zemi?

Vypouštění plastového odpadu do vesmíru by bylo možné, ale je příliš nákladné. Odhady se pohybují mezi 20 000 a 40 000 GBP za kilogram při vypouštění materiálu na oběžnou dráhu Země a mnohem více, pokud bychom jej poslali dál. To znamená, že přeprava 300 milionů tun plastového odpadu, který každý rok vyprodukujeme globálně, do vesmíru by stála nejméně 6 000 bilionů GBP ročně. Ten stejný materiál lze recyklovat na Zemi za zlomek nákladů.

Kromě toho existuje etická otázka, zda je přijatelné skladovat náš odpad na oběžnou dráhu Země. Článek IX Smlouvy o vesmíru zavazuje národy, aby se vyhnuly škodlivé kontaminaci vesmíru, takže každé takové úsilí by vyžadovalo nějakou formu mezinárodní dohody, kterou by bylo obtížné dosáhnout.

Zdroje: sciencefocus.com, Unsplash

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: