Jídlo chutná lépe, když se na něj první podíváte až pak přivoníte

Foto: Unsplash

Jídlo chutná lépe, když se na něj první podíváte až pak přivoníte

Vůně je často považována za obzvláště evokující smysl: pokud jste nebyli sami sebou přeneseni zpět v čase nostalgickou vůní, budete s tímto fenoménem téměř jistě obeznámeni s odkazem na slavný Proustianův spěch. Vůně se také stále více používá v marketingu, přičemž některé důkazy naznačují, že vůně může ovlivnit úsudky a rozhodnutí spotřebitelů.

Nová studie publikovaná v časopise Journal for Consumer Psychology se blíže zaměřuje na to, jak vůně interaguje s jinými smysly a ovlivňuje naše vnímání. Tým vedený Dipayanem Biswasem z University of South Florida zjistil, že pohled na jídlo před jeho vůní může zlepšit náš požitek z toho, co jíme.

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

V první studii bylo 198 studentů rozděleno do čtyř skupin s jinými podmínkami. Před všechny účastníky bylo uvnitř neprůhledné obálky umístěno pět kusů ovocného občerstvení s příchutí červené jahody. V první skupině účastníci nejprve čichli ke svačině, než se podívali do obálky; ve druhé se účastníci podívali na svačinu, než ji ucítili; a v posledních dvou skupinách byli účastníci instruováni, aby buď jen přičichli, nebo se jen podívali na svačinu.

Všichni účastníci poté hodnotili očekávanou chuť občerstvení a popisovali jeho vůni a barvu. Poté jim bylo umožněno jíst ovocné občerstvení a hodnotili jejich vnímání skutečné chuti a toho, jak moc jim chutnalo. Nakonec uvedli, zda by to doporučili příteli nebo ne.

Očekávaná chuť byla příznivější ve stavu, kdy účastníci viděli jídlo dříve, než je ucítili; ti v této skupině také hodnotili občerstvení příznivěji po ochutnání. Tito účastníci také s větší pravděpodobností doporučili svačinu příteli. Společně to naznačuje, že vidět jídlo před jeho vůní mělo příznivý dopad na požitek. Druhá studie, která replikovala první, ale s šumivým nápojem, a třetí, která udělala totéž se sušenkami, přinesla podobné výsledky.

V závěrečné studii dostali účastníci buď limonádu, která byla zbarvena do fialova, takže její vzhled neodpovídal vůni citronu, nebo si zachovávala svou jasnou „přirozenou“ barvu. Když vůně odpovídala vzhledu nápoje, ti, kteří nápoj viděli, než jej znovu ucítili, uvedli, že chutnal lépe než ti, kteří ho cítili, než ho viděli. Když však vizuální narážka neodpovídala vůni, chuť byla hodnocena podobným způsobem za obou podmínek.

Tým navrhuje, když lidé vidí a poté ucítí jídlo nebo pití, je snazší vůni zpracovat, což vede ke zvýšenému vnímání chuti. Ale když jsou vizuální podněty neslučitelné s vůní, vidění nejprve a pak vůně může ve skutečnosti ztížit zpracování vůně, protože vůně se zdá být v rozporu s barvou. To by mohlo být znamením, že by se výrobci potravin a nápojů měli vyhýbat umělým barvivům, která neodpovídají očekávané chuti nebo vůni.

Výsledky celkově naznačují, že dobrý pohled na jídlo, než ucítíte vůni, by mohl vést ke zvýšení požitku. Pokud však nejste ochotní si při vaření dát kolík na nos, může být obtížné to udělat, když si děláte vlastní večeři. Ale u předem připravených potravin zakoupených v supermarketech, pekárnách nebo kdekoli jinde by chytré balení mohlo zvýšit požitek.

Zdroje: digest.bps.org.uk, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář