Jste zamilovaní nebo jen zoufale toužíte po vztahu?

Foto: Unsplash

Jste zamilovaní nebo jen zoufale toužíte po vztahu?

V lepším či horším případe, je pořekadlo „láska je slepá“, útěchou lidem, kteří jsou pro odlišnosti, či nedokonalosti svého partnera ve vztahu nešťastní. Je ale láska opravdu slepá, nebo jsme naopak my mnohdy zaslepeni touhou po to, navázat jakýkoliv milostný vztah? Láska sama o sobě nejspíš není vždy slepá; ale je to naše touha cítit lásku, nebo prožít magický románek, která způsobuje, že jsme si vybrali špatného partnera.

Pohádky nejsou skutečné. To ale ještě neznamená, že si mnoho z nás podle nich nenaplánuje svůj život, aniž bychom o tom třeba věděli. Takovéto podvědomé představy o tom, jak má láska a vztahy fungovat, si pak možná nesvévolně promítáme na partnera. Bohužel, naše polovičky mnohdy nejsou princové a princezny s pohádek, o kterých jsme jako malí snili. Jak ale poznat, zda jsme doopravdy zamilovaní, nebo jen toužíme po lásce?

Máte pocit, že musíte omlouvat jeho/její chování

Pokud si začnete uvědomovat, že s chováním svého partnera nesouhlasíte, ale snažíte si pro něj vytvářet omluvy, nejedná se o úplně kvalitní vztah. Omlouvání znamená, že se podílíte na jeho chování, a dokonce byste mohli vést k tomu, že změníte své vlastní přesvědčení nebo ideály, abyste lépe zapadali do světa vašeho partnera. Pokud byste svého partnera skutečně milovali takového, jaký je, necítili byste potřebu zakrývat své skutečné city nebo se klamat výmluvami za jeho chování. Ve skutečně milujícím vztahu obě strany otevřeně vyjadřují své názory a cítí se vyslyšeny.

Máte pocit, že se až tak dobře neznáte

Pokud jste někým, jen pro potřebu, být v milostném vztahu, pravděpodobně si idealizujete vztah samotný, ale o svém partnerovi toho tolik nevíte. Pokud vám k tomu, abyste zůstali ve vztahu, stačí jen myšlenka, že vás někdo miluje, je jasné, že vaším hlavním cílem není investovat do poznávání člověka, se kterým jste. Protože láska je o tom, že se skutečně zajímáte o potřeby, zájmy a život toho druhého. Nemůžete skutečně milovat někoho, koho sotva znáte.

Máte pocit, že se přes nedokonalosti toho druhého nemůžete přenést

I když se někteří lidé rozhodnou ignorovat nedostatky svého partnera pro dokonalý vztah, jiní si nemohou pomoci, ale soustředit se pouze na tyto nedostatky, protože věří, že to je to, co tento vztah ničí. Pokud někoho milujete, přijímáte jeho nedostatky; místo toho si předstíráte, že neexistují, jen abyste se naštvali pokaždé, když se objeví.

Cítíte se více nadšení, když podnikáte aktivity ve skupině

Jasným znamením toho, že nemilujete osobu, se kterou jste, je to, že s ní raději chodíte ven obklopeni skupinou přátel, než abyste si užívali společné aktivity. Pokud jste tuto osobu doopravdy milovali, rádi byste také měli příležitost mít pouze jejich pozornost; myšlenka na pobyt s nimi by vás vzrušila. Pokud tomu tak není, pravděpodobně vás spíše zajímá, jak vztah vypadá, než to, co vám skutečně dává.

Nemáte chuť se pustit do práce

Realita vztahů je taková, že vyžadují práci a péči. Chcete-li být v úspěšném partnerství, je k tomu potřeba aktivita obou stran, takže obě strany musí komunikovat, co od vztahu chtějí. Pokud váš partner buduje vztah tak, že jen prosazuje své zájmy a není ochoten komunikovat, či se na vztahu nikterak podílet, jde mu nejspíš o „estetiku“ vztahu, než o vás jako člověka.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář