Kolik spánku doopravdy potřebujeme?

Foto: Unsplash

Kolik spánku doopravdy potřebujeme?

Máme dost spánku?

Jsme posedlí množstvím spánku, které dnes dostáváme, a tím, zda ho máme dost. Někteří říkají, že jsme v minulosti spali déle, ale většina lidí měla hrozné spánkové podmínky už před asi 100 lety. Okolnosti jsou dnes mnohem lepší a většina z nás ve skutečnosti spí velmi dobře. Mezi sedmi a osmi hodinami v noci je pravděpodobně optimální.

Jsou současné spánkové vzorce „normální“?

Ve skutečnosti není omezování spánku na jeden blok v noci pravděpodobně normální. Dvě období spánku denně byla velmi běžná praxe ve velké části světa a stále je. Lidé ve středomořských zemích mají siesty, které trvají několik hodin, takže jim stačí spát čtyři až pět hodin v noci a mohou zůstat vzhůru později. Středověcí Evropané měli asi šest hodin večer, tzv. Fyrste sleep, asi hodinu, takže se cítili osvěženi pro jakékoli společenské aktivity, které se budou konat později.

Může být odpolední šlofík prospěšný?

Může to být užitečný, ale pouze za správných okolností. Pokud jste plně v pohotovosti, zdřímnutí je zbytečné, ale pokud se cítíte ospalí, může to být velmi osvěžující. Zdřímnutí by mělo být krátké - ne déle než 20 minut - jinak by se mohlo rozvinout v plnohodnotný spánek a po probuzení se budete cítit omámeně, jako byste trpěli jet lagem.

Co je „spánkový dluh“?

Je to termín, který naznačuje, že máme co splatit. Ztracený spánek můžete napravit velmi rychle, pouze s malým návratem toho, co jste ztratili. Pokud normálně spíte sedm hodin a vynecháte noc, mělo by to stačit 10 hodin další noc. Musíte pouze dohnat hluboký spánek, který jste ztratili - lehký spánek a REM spánek mohou se mohou ztratit.

Co nám technologie skenování mozku o spánku řekla?

Funkční MRI nám trochu ukázalo, jaké části mozku jsou zapojeny do spánku, ale tyto techniky se dostanou pouze do rozlišení asi jednoho kubického milimetru nebo zhruba 10 000 neuronů. Abychom skutečně porozuměli spánku, musíme se dostat na buněčnou úroveň. „Neurogliální buňky“ s tím mají pravděpodobně hodně společného, ale stále o nich nevíme příliš.

Zdroje: sciencefocus.com, Unsplash

Podobné články

2 Komentářů

Josef Pecka

Josef Pecka

před 2 týdny

Mě by spíš zajímalo zda někdo přemýšlí nad otázkou: Jak je možné, že naše srdce musí pracovat celý život a nemůže si odpočinout ???

Reply
Josef Pecka

Josef Pecka

před 2 týdny

Mne by spíš zajímala odpověď na otázku: jak je možné, že naše srdce musí pracovat celý život a nemůže si odpočinout ???

Reply

Napište komentář