Kontrola vs. péče: Tenká hranice, kterou kontrolující lidé rádi překračují

Foto: Unsplash

Kontrola vs. péče: Tenká hranice, kterou kontrolující lidé rádi překračují

Ve vztahu chcete péči, ale kontrolu už ne. Kde však stanovit hranici? Promluvme si o kontrolování vs. péči.

Kontrolování vs. péče - Člověk by doufal, že ve všech vztazích budou obě strany pečovat a ne kontrolovat. Záleží vám na tom, co se děje s vaším partnerem; jestli je šťastný a jestli je spokojený. Záleží vám na tom, zda jsou zdraví, v bezpečí a opatrní.

To vše je v každém vztahu normální. A je dokonce zdravé očekávat od svého partnera určité chování. Očekáváte, že se objeví na večerním rande. Očekáváte, že k vám budou upřímní. Očekáváte, že budou respektovat vaše rozhodnutí. Kdy se však tato hranice stírá?

Jak vypadá péče

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Péče neznamená někoho k něčemu nutit. Je to o tom, že si o toho člověka děláte starosti, myslíte na něj a investujete do něj.

Když vám na někom záleží, rozveselíte ho, pokud je smutný. Uděláte jim večeři, když jsou příliš unavení na to, aby si uvařili. Dáte jim deku, když je jim zima. Povídáte si o svých dnech.

Starostlivost je to, co pro vás dělají vaši rodiče, co děláte pro svého partnera, domácí zvířata a děti. Péče o někoho je pocit. Je to pocit, který se pozitivně odráží ve vašem jednání.

Jak vypadá kontrolování

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Kontrolující lidé často omlouvají své chování záminkou péče. Záleží jim na tom tak moc, že potřebují mít věci pod kontrolou. Nemohou nechat věci náhodě. Většinou to však souvisí s nedostatkem důvěry a sebedůvěry.

Kontrolující vyžadují, aby partner přišel domů hned po práci. Ovládání znamená, že svému partnerovi bráníte v tom, aby měl nějaké přátele, které považuje za hrozbu pro váš vztah. Ovládání znamená, že svému partnerovi voláte pokaždé, když jste venku, abyste se ujistili, že jste tam, kde říkáte, že jste.

Kontrolování je ošklivý bratranec péče. Možná vyrůstá z péče, ale je její pokřivenou a nefunkční formou.

Kontrolování vs. starostlivost

Jak už jsem řekl, kontrolování a starostlivost lze špatně interpretovat. Mohou se zaměňovat, ale nejsou zaměnitelné.

Chovat se je to, co chcete, ale kontrolovat je daleko za hranicí. Žádný vztah by neměl přejít za hranici péče do ovládání. Když se to stane, vztah se stane jednostranným, dusivým a neuctivým.

Smyslem vztahu je přidat tomu druhému něco do života, ne ho ovládat. Měli byste být schopni respektovat rozhodnutí toho druhého. Nemusíte s nimi souhlasit, ale podpora a respekt musí být přítomny. Bez nich právě tehdy přebírá kontrolu chování

Jaké věci se tedy často vyskytují ve vztazích, které by mohly být mylně chápány jako kontrolující versus pečující?

#1 Dvojí standardy. Pravidla mezi páry jsou vždycky finty. Někdy mohou pomoci vyřešit problémy, jako kdo vybere film, jestli si můžete navzájem kontrolovat telefony a kam jet na dovolenou.

Jakmile se však pravidla stanou jednostrannými, přestává jít o kompromis a péči. Vy to nedokážete, ale on ano. Ty musíš udělat tohle, ale ona ne. Když se normy nastavené tak, aby byly spravedlivé, stanou nespravedlivými, někdo se chová panovačně.

#2 Čas o samotě. Chtít trávit čas o samotě je milé a starostlivé. Všichni máme rádi to soukromí a romantiku s tím, koho milujeme. Ale pokud si chcete vyrazit s holkami, starostlivý přítel by vám řekl, abyste se bavili a byli opatrní.

Na druhé straně by vás kontrolující přítel manipuloval, abyste zůstala doma nebo přišla domů dřív. A jako důvod bude pravděpodobně používat starostlivost. Bude tvrdit, že mu chybíte nebo že se bojí, že vás někdo sbalí, jako důvod, proč vás odříznout od přátel a rodiny. To je ovládání, ne péče.

#3 Žárlivost. Vím, že není příjemné si to přiznat, ale trocha žárlivosti může být zdravá. Neznamená to, že svému partnerovi nedůvěřujete, jen chcete více pozornosti.

Všichni čas od času trochu žárlíme. Kdy však starostlivá žárlivost přechází v kontrolování, je, když vám partner zakazuje stýkat se s kamarádem nebo spolupracovníkem.

#4 Kontrolní návštěvy. Jak sladké? Váš přítel vám po práci zavolal, aby se zeptal, jak jste prožili den. Možná vám jednou během dámské jízdy napsal, jestli nepotřebujete svézt.

Ale pokud ti celý den volá a chce se přes FaceTime podívat, kde jsi, nebo si promluvit s tím, s kým jsi, tak tě nejen kontroluje, ale i prověřuje. Vzpomeňte si na Rosse ze seriálu Přátelé, když Rachel pracovala s Markem.

#5 Hádky. Všechny páry se neshodnou, pohádají atd. Péče vede k vášni, která často vede k hádkám. Když se však po diskusi vždy cítíte provinile, a to natolik, že přestanete ventilovat svůj názor, je to rozdíl mezi vzájemnou péčí a vzájemnou kontrolou.

#6 Komentáře na sociálních sítích. Říct vám, že ve vašem posledním příspěvku vypadáte sexy, je péče. Vašemu partnerovi se líbí, že jste sebevědomá, a chválí vás. Ale napsat vám, abyste ho smazali, protože je příliš odhalující, není v pořádku.

Líbila se vám fotka nějaké mužské celebrity? Neškodné, že? Ne pro kontrolujícího nápadníka. Starostlivý přítel vás nechá dělat vás. Chce, abys byla šťastná, a podporuje tvá rozhodnutí, a to i na sociálních sítích. Kontrolující přítel chce mít nad tebou a tvými činy takovou moc.

#7 Komplimenty. Říct, že by ti slušel jakýkoli účes, je krásné. To, že vám partner řekne, jak jste zábavná, je milé. Dokonce i básnění jeho rodiny o vašem vaření; to všechno je starostlivé.

Jestliže jsou ale komplimenty obrácené do zadu, jako například: "Páni, dneska je večeře vlastně dobrá," je to jejich způsob, jak vás srazit na kolena, aniž by to říkali tak na rovinu. Může si vás dokonce dobírat před svými přáteli tím, že vás vykreslí ve špatném světle, ale své jednání omlouvá jako neškodné žertování.

#8 Ultimáta. Říct, že nezvednete večeři, dokud nenastolí stůl, je jedna věc, ale říct: "Nebudu trávit Vánoce s tvou rodinou, pokud nezrušíš své plány s přáteli na tento víkend," je způsob, jak někoho ovládat.

Můžete si říct, že to zní jako kompromis. Ale kompromis je setkání na půli cesty. Přinesení oběti na obou stranách, abyste oba dostali to, co chcete. Ultimáta prospívají jen jedné osobě, té, která ovládá.

#9 Vášeň. Vášeň ve vztahu může být vnímána jako péče, protože city jsou tak vyhrocené. Vše je ohromující a intenzivní. Možná je sex skvělý, ale někdy se vášeň může přenést i do jiných věcí.

Příliš velká vášeň může vést k panovačnému chování na obou stranách. Vášeň může předstihnout rozum a vést k intenzivním hádkám, hněvu a lítostivým rozhodnutím.

#10 Důvěra. Důvěra je jednou z nejcitlivějších součástí každého vztahu. Těžko se získává a snadno se porušuje. A když někomu důvěřujete, chcete se do ní opřít. Spoléháte se na to, že váš partner je starostlivý. Spoléháte se na něj.

Ale když je tato důvěra zneužívána k tomu, aby byla ovládána, je důvěra narušena, jen ne tak očividně. Říkat: "Já vím, co je správné. Dělám to pro tebe nebo pro nás," je formou manipulace, která je formou ovládání. Používat něčí důvěru ve vás proti němu je kruté, ponižující a ovládající.

Existuje tenká hranice mezi ovládáním a péčí. Jakmile ve vás starostlivost vyvolává pocit méněcennosti, strachu nebo viny, už to není starostlivost, ale ovládání.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: