29 příznaků nedostatku respektu ve vztahu, které nesmíte ignorovat

Foto: Unsplash

29 příznaků nedostatku respektu ve vztahu, které nesmíte ignorovat

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Když potkáte někoho nového, nečekáte, že se něco pokazí. Pokud však ve vztahu vidíte nedostatek respektu, je čas jednat nebo jít dál.

Existuje mnoho složek, které tvoří zdravý a úspěšný vztah, ale respekt je jednou z nejdůležitějších. Nedostatek respektu ve vztahu vytváří základ pro toxický vztah.

Jak se můžete cítit jako v opravdovém partnerství, ve kterém chybí respekt? Jak si můžete být rovni? Respekt má samozřejmě mnoho různých podob a je důležité pochopit, co pro vás znamená.

Například někteří lidé považují za projev úcty, když jim partner otevře dveře od auta. Jiní lidé to však mohou považovat za projev zlehčování. Ani jedno není špatně; jde jen o to, jak si vy úctu představujete.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Žádný vztah není dokonalý. Tečka. Někdy lidé, které milujeme, dělají věci, které nás rozčilují nebo zraňují, ale existuje hranice, která se nesmí překročit.

Když se tyto známky nedostatku respektu ve vztahu objeví, přehodnoťte, zda jsou každodenní interakce stále založeny na vzájemném respektu.

Znepokojivé příznaky nedostatku respektu ve vztahu

Pokud se vzájemně respektujete, překážky, kterým budete jako pár čelit, se vám budou překonávat snáze, protože se na ně oba budete moci podívat z perspektivy toho druhého. Když však chybí respekt, vztah nemá pevné základy a je nakonec odsouzen k neúspěchu.

Ve vztahu, který vám neprojevuje úctu, nevydržíte, a pokud v něm zůstanete, bude vás vyčerpávat. V každém případě to pro vás není dobrá volba.

Tady jsou příznaky nedostatku respektu ve vztahu, abyste věděli, kam váš vztah spadá.

1. Jaký je váš vztah? Nemáte pocit, že jste prioritou

Pokud jde o vztah, váš partner by měl být ve vašem životě prioritou a naopak. Když jste pro něj prioritou, vnímá vás jako důležitou součást svého života. Pokud jste však jediný, kdo si neustále něco plánuje nebo pracuje podle svého rozvrhu, není to známkou respektu.

Vztah je obousměrná ulice a oni vám musí vyjít vstříc.

2. Váš partner vás neposlouchá

Občas může být těžké být aktivním posluchačem. Pokud se však váš partner nikdy plně nezapojí do rozhovoru, je to známka nerespektování. Kdyby mu na vás záleželo, věnoval by vám plnou pozornost, zejména ve chvílích, kdy ji potřebujete.

3. Nesnaží se změnit své sobecké návyky

Všichni máme návyky, které jsou při soužití s někým jiným považovány za sobecké. Pokud žijete sami, pak jsou tyto návyky v pořádku, protože neovlivňují nikoho jiného. Ale jakmile žijete ve vztahu, některé věci je třeba změnit.

Například nechávat své oblečení na podlaze nebo mýt nádobí několik dní po vaření. Tyto věci jsou drobnosti, ale ukazují, jak jsou k vám bezohlední.

4. Jsou otevření ohledně své přitažlivosti k ostatním

Jen proto, že jste ve vztahu, neznamená, že jste slepí. Samozřejmě se najdou i jiní lidé, které vidíte jako přitažlivé, ale tím to končí. Poznáte, že jsou hezcí, a pak pokračujete ve svém dni.

Pokud vám váš partner komentuje svou přitažlivost k jiným lidem, není to vůbec uctivé. Nezajímají ho vaše pocity a to, jak na vás tyto komentáře působí. V takovém případě je ve vztahu nedostatek respektu.

5. Jaký je váš vztah k vám? Nechtějí se stýkat s vaší rodinou

Vaše rodina je nedílnou součástí vašeho života; vychovávali vás od narození. Vaše rodina je přirozeně nejbližší skupinou lidí, které ve svém životě máte, kromě vašich přátel. Váš partner by vás měl podporovat a účastnit se s vámi rodinných akcí atd.

Jestliže se však vyhýbá trávení času s vámi a vaší rodinou, je to neuctivé. Samozřejmě, pokud vaše rodina nemá vašeho partnera ráda, chápeme, proč se vyhýbá setkávání s vaší rodinou. Ale jinak je neinvestování času do věcí, které máte rádi, špatným znamením.

6. Lžou vám

Když jde o vztah, vaše základy musí být postaveny na upřímnosti a důvěře. Pokud jste je přistihli při lži, i kdyby šlo o nějakou maličkost, svědčí to o nedostatku respektu ve vztahu.

Váš partner nemá pocit, že musí vám říkat pravdu. Navíc se necítí provinile za to, že vám lže a tají před vámi pravdu. To není dobré znamení.

7. Nikdy pro vás nevyjdou z cesty

Když jste ve vztahu, váš partner na vás spoléhá v různých věcech. Někdy svému partnerovi vyjdete vstříc, abyste mu pomohli. Právě o tom je vztah.

Ale váš partner pro vás neudělá nic, pokud to z jeho strany vyžaduje trochu více úsilí. A to nesvědčí o lásce ani úctě.

8. Nejsou kompromisy

Když jsou dva lidé ve vztahu, vždycky dojde ke kompromisům. Pokud nejste přesnými klony jeden druhého, vaše potřeby se budou lišit. Proto je zapotřebí komunikace a empatie.

Ale ve vašem vztahu váš partner nedělá kompromisy, buď je po jeho, nebo ne. A pokud není po jeho, postará se, abyste viděli, že je z toho rozrušený.

9. Jaké jsou vaše pocity? Snaží se zranit vaše city

Někdy něco pokazíme a řekneme věci, které bychom říkat neměli. Ale úmyslná snaha zranit něčí city je největším projevem neúcty.

Proč byste chtěli úmyslně zranit někoho, koho máte rádi? To je obrovská červená vlajka, protože to může přejít ve vážné citové zneužívání.

10. Sex je spíše transakcí

Máte téměř pocit, že vlastníte partnerovi sex. Už to není něco romantického a intimního. Místo toho máte pocit, že jde o transakci, o něco, co byste měli udělat.

A ano, sex je důležitou součástí vztahu, ale partnerovi nic nedlužíte. Pokud ve vás tento pocit vyvolává, odejděte ze vztahu.

11. Víte, co se děje? Překračují vaše hranice

Vy jste si stanovili své hranice a sdělili je partnerovi. Obvykle platí, že pokud vás partner respektuje, chápe vaše hranice a vyhýbá se jejich překračování.

Tyto hranice mohou souviset se sexem, ale také nemusí. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše hranice, váš partner by je nikdy neměl nerespektovat.

12. Jaké jsou vaše hranice? Nedodržují své slovo

Například vám partner řekl, že vás v den vašich narozenin pozve na večeři. Připravíte se a těšíte se, že půjdete, ale pak partner schůzku zruší.

Možná k tomu měl dobrý důvod, možná ne. Ale pokud to pro ně není neobvyklé chování, neváží si vás. Kdyby tomu tak bylo, dodržel by své slovo.

13. Jaké jsou vaše pocity? Nikdy nechodí včas

Tohle zní možná trochu moc, ale poslouchejte, time management je založen na respektu. Ano, je normální, že se čas od času opozdíte, to se stává.

Ale pokud váš partner vždycky chodí pozdě, nerespektuje svůj ani vaš čas. Kdyby to dělal, více by se snažil přijít, když řekne, že přijde.

14. Jaké je vaše chování? Dávají vám tichou léčbu

Všichni se s partnery hádáme; je to normální součást vztahu. Důležité však je, jak s partnerem během těchto hádek komunikujete.

Pokud vám partner pravidelně dává najevo, že s vámi zachází mlčky, jedná se o formu zneužívání. Mlčení je forma manipulace tím, že vás udržuje v napětí.

15. Cítíte se nešťastní

Pokud by s vámi bylo zacházeno s respektem, nečetli byste právě teď tento článek. Ve svém vztahu se však necítíte šťastní a snažíte se přijít na to, co je špatně.

V hloubi duše víte, zda je to vztah, ve kterém potřebujete být. A pokud nejste šťastní, pak znáte odpověď.

16. Slovní zneužívání

Většina romantických vztahů zahrnuje určitou míru škádlení a přátelského škádlení, zejména pokud si je pár blízký nebo měl dlouholetý vztah předtím, než se dali dohromady. Pokud však zůstane nekontrolováno, může nevinné popichování přerůst ve slovní urážky. Slovní urážky jsou nejen zraňující, ale i neuctivé.

Škádlení se stane slovním urážením, když se jeden z partnerů uchýlí k osobním útokům a využije proti němu partnerovy osobní nejistoty. Pokud se to děje dostatečně často, respekt zcela vyletí oknem.

17. Narušují vaše soukromí

I když jsou dva lidé v romantickém vztahu, respektujte právo svého partnera na soukromí. Soukromí je lidské právo, které je v mnoha zemích dokonce chráněno zákony.

Romantický vztah nedává nikomu právo kontrolovat jeho telefony, e-maily, účty na sociálních sítích nebo písemnou korespondenci, aniž by si vyžádal souhlas partnera.

Využívání soukromí by nemělo být b ráno jako známka toho, že něco skrýváte. Pokud jim do toho nic není, měli by být první, kdo tyto hranice respektuje.

18. Ztrapňují vás na veřejnosti

Co je horší než vystavit partnera slovním urážkám? Dělat to na veřejnosti, kde je nejzranitelnější. Většina lidí má tu krkolomnou zkušenost, když je svědkem toho, jak někdo křičí na jejich partnera.

Jestliže jste se cítili nepříjemně nebo jste se styděli za osobu, které se urážky dostalo, představte si, jak špatně se v takové situaci musel cítit on sám.

Jak se říká, nikdy nevěšte špinavé prádlo na veřejnosti. Pokud se hádáte, dělejte to v soukromí svého vlastního prostoru kvůli vám oběma. Veřejné zahanbení zachází daleko za hranice neúcty. Lze ho považovat za formu citového zneužívání a za jednu z jasných známek nedostatku respektu ve vztahu.

19. Vždyť se jedná o to, co je pro vás důležité. Narušují váš osobní čas

Překvapit partnera květinami nebo domácím jídlem v práci se považuje za milé, pokud se to dělá příležitostně, ale narušovat jeho osobní čas s přáteli, rodinou nebo pracovní čas, když je zaneprázdněn, je vyloženě neuctivé.

Stejně jako na soukromí má každý člověk právo na svůj osobní čas, kdy si může užívat aktivity o samotě. Narušování této skutečnosti svědčí o jasném nerespektování jejich potřeb.

20. V případě, že se snažíte něco říct, můžete se obrátit proti nim. Mluví přes vás, když se snažíte něco říct

Mluvení přes partnera, když se snaží něco říct, ukazuje, že nemáte zájem naslouchat. A když neposloucháte dostatečně, ukazuje to, že vás nezajímá, co si myslí, co cítí nebo co vám chce sdělit.

Pamatujte, že správná komunikace je jedním z klíčových základů trvalého vztahu. Když jeden z partnerů nedokáže naslouchat, vztah to poškozuje. Existuje důvod, proč necháváte druhou osobu domluvit, než řeknete své.

Ať už se jedná o vašeho šéfa v práci, rodiče, přátele nebo partnera, nepřerušovat jeho řeč je formou respektu.

21. Vždycky se snažte, aby vás někdo přerušil. Pravidelně vločkují na vašich schůzkách

Pokud jde o čas, časté vločkování na vašich schůzkách je další vážnou formou neúcty a jedním z jasných znaků nedostatku respektu ve vztahu, který by neměl být ignorován. Osoba, která náhle a často ruší předem domluvené schůzky, ukazuje, že si času, který vám věnuje, neváží.

Čas je vzácná komodita. Pokud si člověk zablokuje část svého nabitého programu, aby s vámi mohl strávit čas, je to známka toho, že mu na vás záleží. Náhlé zrušení schůzky, pokud se nejedná o důvod, který je na život a na smrt, je velkou fackou a jen ukazuje, že si vaší společnosti vůbec neváží.

22. Jaké je vaše chování? Setkávají se s vámi, jen když se jim to hodí

Vztah se řídí určitou formou společenské smlouvy, aby mohl fungovat. Oba partneři se musí do určité míry podílet na aktivitách toho druhého. A vzájemné úsilí by měli vynakládat oba partneři.

Jakmile tuto rovnováhu narušíte a jeden z partnerů nevyvíjí stejné úsilí jako ten druhý, projevuje tím vůči druhému neúctu.

Ve zdravém, respektujícím vztahu oba partneři vynakládají vyvážené úsilí a trpělivost při trávení společného času. Pravá láska je přece motivovaná a bez ohledu na to, jak daleko, jak nabitý je rozvrh a jak špatné je počasí, ve zdravém vztahu si oba partneři najdou cestu.

23. V případě, že se vám podaří dosáhnout úspěchů, je nutné, abyste se o ně postarali. Bagatelizují vaše úspěchy

Může být běžné, že jeden z partnerů je úspěšnější než ten druhý. Lidé si přece nejsou rovni ve schopnostech ani ve své touze po úspěchu. Ve zdravém vztahu se partneři vzájemně podporují... i když se jejich úspěchy nemusí nutně shodovat.

Pokud se tato nerovnost stane plnou závisti nebo arogance, kdy jeden z partnerů znevažuje toho druhého, pak se výsledná interakce může stát nepřátelskou a neuctivou.

24. Porušují vaše sliby

Slib, který dáte svému protějšku, ať už je jakkoli jednoduchý, má velkou váhu a odpovědnost. Porušení slibu poškozuje důvěru a respekt ve vztahu. Porušování slibů znehodnocuje vaše slovo a spolehlivost. Může to dokonce zpochybnit vaši schopnost se zavázat.

25. Víte, že se vám sliby nelíbí? Nerespektují vaše sny a plány ze sobectví

Při rozvíjení vztahu si partneři jako pár vytvářejí velké plány do budoucna. Často se dohodnou na plánu, který zohledňuje jejich individuální plány a cíle.

Jestliže však jeden z nich v této konverzaci a plánování dominuje, aniž by bral v úvahu, co na to říká jeho partner nebo jak tento plán může ovlivnit život jeho partnera. Dává tím jasně najevo, že nerespektuje potřeby a sny svého partnera.

Agresivní prosazování plánu postaveného na vlastním sobeckém zájmu povede k napjatému vztahu a neradostné budoucnosti páru.

26. Nadávají vám

Pokud má váš partner vůči vám výhrady, je zralou věcí si s vámi promluvit. Měl by vám o problému říci osobně. Problémy ve vztahu by se přece měly sdělovat osobě, které se přímo týkají.

Sdělit to jiným lidem, i když jsou to blízcí přátelé, je vážným projevem neúcty. Nikdo nechce, aby se o něm mluvilo za jeho zády, zvláště pokud je to jeho vlastní drahá polovička, která o tom mluví.

27. Jaké jsou vaše problémy? Pomlouvají vaši rodinu

Pomlouvání partnera je jedna věc, ale pomlouvání jeho rodiny spadá do horší formy neúcty. Jistě, někteří lidé nemusí s rodinou svého partnera vycházet dobře. Ale to není důvod k tomu, abyste je pomlouvali před ostatními lidmi.

Sdělujte nespokojenost slušně a vhodnými kanály, abyste neznevažovali ostatní.

28. Víte, co se děje? Jsou příliš odsuzující nebo kritičtí k rozhodnutím a činům

Vztah by měl být zdrojem podpory a povzbuzení. Partneři na tento typ ujištění spoléhají v těžkých chvílích. Samozřejmě, že lidé na své cestě dělají chyby a špatná rozhodnutí, ale kritika nikdy není odpovědí na to, aby se věci zlepšily.

Nejvíce bolí, když osoba, na kterou spoléháme jako na útěchu a podporu, je první, kdo soudí a kritizuje naše nedostatky. Přílišná kritičnost a odsuzování ve vztahu nejenže poškozuje sebeúctu, ale ukazuje naprostou neúctu k nim.

29. Vždycky brát a nikdy nevracet

Romantické vztahy jsou obousměrné. Ty, které vydrží nejdéle, jsou rovnováhou dávání a braní: lásky, času, náklonnosti, podpory a úsilí. Jakmile se tato rovnováha naruší, začíná se na ní parazitovat. Vztah se stává psychicky a emocionálně vyčerpávajícím pro partnera, který všechno dává.

Brat ze vztahu bez myšlenky na to, že by se dalo něco vrátit, je čiré sobectví. Lidé, kteří takové věci dělají, dříve či později zůstanou sami. Později budou jen obtížně navazovat smysluplné vztahy.

Pokud si všimnete nedostatku respektu ve vztahu, co byste měli dělat?

Je možné, že si váš partner není vědom svého chování. Pokud nejsou věci, které dělá, extrémní, sedněte si s ním a otevřeně a upřímně si s ním promluvte.

Snažte se vyvarovat obviňujících slov, jako například "nutíš mě ..." nebo "vždycky ...". Místo toho používejte věty jako "cítím se ...", "chtěl bych ..." a uvidíte, kam vás to zavede. Pokud však po rozhovoru zjistíte, že nedostatek respektu přetrvává, nebo se prostě po krátké době vrátí do starých kolejí, je čas odejít.

Je těžké opustit vztah, když k druhému člověku stále něco cítíte, ale nemá cenu snášet nedostatek respektu. Zasloužíte si mnohem víc.

Když jde o vztah, může to být ošemetné. Jedno je však jisté, nedostatek respektu ve vztahu šťastné partnerství nevytvoří.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash